Hlavní obsah

Barokní zámek v plamenech. Svědci mluví o skřípění pneumatik, výbuchu a zápachu benzinu

Podívejte se na záběry natočené svědky ranního požáru barokního zámku v Horním Maršově. (Video: Redakce Seznam, Seznam Zprávy)

 

Reklama

19. 8. 2018 17:54

Nevyužívaný a chátrající barokní zámek vzplál v neděli před pátou hodinou ranní, oheň hasiči dostali pod kontrolu po téměř pěti hodinách.

Článek

Požár velmi vážně poškodil původně barokní zámek v Horním Maršově na Trutnovsku. Plameny zničily všechny střechy objektu a věž zámku, poškodily i první patro zámku. Mluvčí hasičů Martina Götzová redakci Seznam Zprávy potvrdila, že hasiči stále prověřují všechny možnosti vzniku požáru, a to jak technické závady, tak i nedbalost, případně úmysl.

„Škodu vyčíslili na zhruba pět milionů korun. Její výše se bude upřesňovat po konzultaci se zástupcem majitele zámku,” uvedla Götzová. Ke schůzce by mělo dojít v nejbližších dnech. Podle údajů z katastru nemovitostí je majitelem zámku společnost Sagna. Vlastníkem společnosti Sagna je podle údajů v obchodním rejstříku občan Ruské federace.

Nevyužívaný a chátrající barokní zámek vzplál v neděli před pátou hodinou ranní, oheň hasiči dostali pod kontrolu po téměř pěti hodinách. Následně hasiči začali rozebírat shořelé konstrukce a dohašovat skrytá ohniska požáru.

Dva hasiči při zásahu utrpěli lehké zranění, po ošetření se vrátili hasit. Jeden hasič skončil v péči zdravotníků kvůli celkovému vyčerpání. Oheň hasilo kolem 80 hasičů z osmi jednotek.

Shořela celá střecha, první patro zámku je poškozené 

Na místo požáru se dostavili i kriminalisté, kteří budou ve spolupráci s hasiči zjišťovat příčinu požáru. Podle policie se budou prověřovat všechny varianty, jako jsou nešťastná náhoda, technická závada, nedbalostní jednání i úmyslné zapálení. Server Novinky.cz uvedl, že dvojice svědků z okolních domů údajně slyšela nezávisle na sobě pískot gum auta a následný výbuch. „Vzduch prý prosytil zápach benzínu a záhy zámek zachvátily plameny,” uvedl server.

Zámek, který je kulturní památkou, byl podle informací z webu best-reality.cz nabízen na prodej za 14,5 milionu korun. „Od dubna roku 1994 není objekt nijak využívaný a jeho stavebně technický stav je zhoršený,” uvádí web. Zámek je na prodej již mnoho let.

„Celá střecha až po stavbu je pryč. To, co nebylo zděné, je pryč. Jen z toho koukají komíny, střecha na celém zámku neexistuje,” řekl starosta Pavel Mrázek.

Evakuace lidí kvůli požáru nebyla potřeba

Obec areál parku zámku v minulosti občas využívala k pořádání dětských dnů či kulturních akcí. „Je zde smutek, hodně lidí mělo k zámku citový vztah. Na druhou stranu doufáme, že s tím už majitelé začnou něco dělat. To ale ukáže čas,” řekl starosta. V poslední době se podle něj objevovaly náznaky, že by se mohl objevit vážný zájemce o koupi. „S případným novým majitelem byla obec připravena spolupracovat,” uvedl starosta.

Život v obci požár podle starosty nijak neomezil. Hlavní silnice z Trutnova do Pece pod Sněžkou, poblíž ní zámek stojí, zůstala průjezdná. Řidiči však museli zpomalit či počkat v koloně, protože hasiči přes silnici natáhli hadice pro čerpání vody z řeky Úpy. „Evakuovat lidi z okolních domů nebylo potřeba,” řekl starosta.

Hlavní budova zámku byla postavena v barokním stylu v roce 1792, v roce 1869 byla přistavěna tři zadní křídla zámku, která vytvořila uzavřené čtvercové nádvoří. Zámek o zastavěné ploše asi dva tisíce metrů čtverečních byl pak několikrát upravován. Hlavní budova byla v letech 1907 až 1910 celkově přestavěna a vznikla i čtyřboká věž, uvádí realitní web. Ve druhé polovině minulého století zámek sloužil jako škola a dětský domov.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované