Hlavní obsah

Belgické úřady již znají totožnost atentátníka z centrálního nádraží

Policie ví, kdo chtěl útočit v Bruselu.

 

Reklama

21. 6. 2017 12:32

Šestatřicetiletý Maročan Usáma Z. pocházel ze čtvrti, kde žili například atentátníci z Paříže či pachatelé útoku v Bruselu loni v březnu.

Článek

Mužem podezřelým z pokusu o spáchání teroristického útoku na bruselském hlavním nádraží je 36letý Maročan Usáma Z. Informoval o tom dnes mluvčí belgické prokuratury Eric Van der Sypt. Už dříve úřady uvedly, že útočníka v úterý večer na nádraží zastřelila vojenská hlídka poté, co způsobil menší výbuch. Kromě útočníka při incidentu, který prokuratura označila za teroristický útok, nikdo další nebyl zraněn.

K pokusu o atentát došlo před tři čtvrtě na devět večer. Belgická policie v krátké době oznámila, že má situaci na nádraží plně pod kontrolou. Podle prokuratury se muž pokusil odpálit výbušné zařízení, které ale zřejmě selhalo. Ozvala se jen menší rána, po níž se Maročan rozběhl směrem k vojákům. Mluvčí prokuratury potvrdil výpovědi očitých svědků, podle kterých při činu křičel arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký).

„Vojáci reagovali velmi rychle a velmi dobře, útočník byl hned zneškodněn," uvedl mluvčí prokuratury.

V útočníkově zavazadle se následně našly hřebíky a plynové láhve. Sebevražedný pás Maročan v rozporu s dřívějšími informacemi některých médií neměl. Podle dosavadních informací jednal útočník sám. „Je jasné, že chtěl způsobit mnohem větší škodu," uvedl Van der Sypt.

O Maročana Usámu Z., který podle belgických médií pocházel z nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek, kde žilo například i několik pachatelů atentátů z Paříže z roku 2015 a z Bruselu z loňského března, se podle prokuratury tajné služby v minulosti nezajímaly. Podle listu La Libre Belgique se v minulosti dopustil pouze drogových deliktů. K raziím, které podle stejného listu pokračují ve čtvrti Molenbeek, se Van der Sypt vyjadřovat nechtěl.

Na nádraží po explozi vypukla panika, provoz byl zastaven, prostor evakuován a okolí policie uzavřela. Vyklizeno bylo i nedaleké bruselské náměstí Grand Place a zastaven byl provoz dvou linek metra. Dnes ráno byl provoz na hlavním nádraží plně obnoven.

Belgický premiér Charles Michel poděkoval vojákům a železničářům za to, že v dané situaci „reagovali profesionálně a odvážně". Po ranním zasedání bezpečnostní rady státu Michel uvedl, že mohlo jít o „potenciálně velmi nebezpečný" útok. Stupeň ohrožení terorismem navzdory pokusu o atentát belgická vláda zatím ale nezvýšila. Nadále tak platí třetí ze čtyř stupňů. Michel Belgičany vyzval, aby se nenechali zastrašit a zachovali si svůj způsob života.

V Belgii platí zvýšená bdělost bezpečnostních složek od loňského března, kdy sebevražední útočníci zabili 32 lidí v bruselském metru a na letišti.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované