Hlavní obsah

Bezos chce vesmírnou stanici Blue Origin postavit do konce desetiletí

Podívejte se na první komerční vesmírnou stanici. Už toto desetiletí ji chce postavit Jeff Bezos.Video: Jan Marek

 

Reklama

26. 10. 2021 9:32

Druhý nejbohatší člověk planety odhalil plány pro vlastní komerční vesmírnou stanici, kterou chce mít funkční na orbitě Země už do konce této dekády. Blue Origin ani Jeff Bezos přitom v závodu o dobývání kosmu nejsou první.

Článek

Skoro tři tisíce metrů čtverečních prostoru až pro deset lidí. To jsou parametry první komerční vesmírné stanice, kterou chce ve spolupráci se společnostmi Sierra Space a Boeing postavit kosmická cestovka Blue Origin.

Podnik druhého nejbohatšího člověka světa Jeffa Bezose přišel na včerejší tiskové konferenci s novinkou i přesto, že zatím zvládá jen suborbitální lety, a zaostává tak třeba právě za prvním nejbohatším člověkem planety Elonem Muskem a jeho firmou SpaceX.

Do kosmu už poslal hlavní tvář Star Treku

Do výšky více než 100 kilometrů však Blue Origin dostala svoji raketu New Shepard už dvakrát. Let trvající zhruba deset minut si mezi prvními kosmickými turisty užil jak samotný zakladatel podniku, tak třeba i William Shatner, který ztvárnil kapitána Jima Kirka ze sci-fi seriálu Star Trek.

Komerční vesmírná stanice Bezosovy kosmické cestovky se jmenuje Orbital Reef a fungovat má už do konce tohoto desetiletí – údajně jako takový „byznys park pro různé využití“. Sloužit má coby kosmický hotel nebo místo pro natáčení filmů v mikrogravitaci i provádění přelomových výzkumů.

Kolik bude stanice stát a má na ni firma čas?

Propagované „služby světové třídy“ budou údajně zahrnovat i palubní posádku. Vše zatím ale stojí pouze na povedených vizualizacích. Společnosti neuvedly ani to, kolik by stavba stanice měla stát. Velký díl však zřejmě zafinancuje Blue Origin, které už Bezos slíbil do rozpočtu miliardu dolarů ročně.

Blue Origin nicméně stále vyvíjí také znovupoužitelnou raketu New Glenn a lunární přistávací modul Blue Moon. Plány vlastní komerční vesmírné stanice nyní odhalila nedlouho poté, co NASA vyhlásila soutěž o financování náhrady za ISS s kapacitou pro sedm profesionálních astronautů, která má kvůli svému zhoršujícímu se stavu dosloužit mezi lety 2028 a 2030.

Americká vládní kosmická agentura ještě koncem tohoto roku vybere asi z tuctu zájemců dva až čtyři a mezi ty rozdělí 400 milionů dolarů, tedy asi 8,6 miliardy korun. O svůj podíl z částky se podle redaktora deníku CNBC údajně uchází SpaceX, Airbus a právě také Blue Origin nebo Boeing.

Výhry a prohry Blue Origin a Jeffa Bezose

Načasování s oznámením o plánech vlastní komerční vesmírné stanice však přišlo nejenom po dvou úspěšných suborbitálních letech Bezosovy firmy, vyhlášení soutěže NASA nebo třeba i po návratu prvního filmového štábu, a to ruského, z ISS.

Na úvodu října také přišla zpráva od amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA), který oznámil, že prověří dodržování bezpečnosti v Blue Origin. Podle 21 současných a bývalých zaměstnanců společnost neřešila a přehlížela problémy, jen aby získala náskok v závodech o komerční využití kosmu. A k tomu se stále řeší už několikeré obvinění jednoho z jejích seniorních zaměstnanců ze sexuálního obtěžování na pracovišti.

Minulý měsíc Blue Origin navíc definitivně prohrála soudní spor o kontrakt NASA za 2,9 miliardy dolarů na výstavbu lunárního přistávacího modulu, se kterým se chce americký kosmický úřad v roce 2024 vrátit s lidmi na Měsíc.

Reklama

Doporučované