Hlavní obsah

Minuta ticha a hlahol zvonů. Bohumín uctí památku obětí tragického požáru

Foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Panelák, v němž došlo k tragédii.

Reklama

28. 8. 2020 8:41

Bohumín minutou ticha uctí 12. září památku obětí tragického požáru, který si vyžádal 11 mrtvých a desítku zraněných. Rozezní se kostelní zvony, pořadatelé v tu chvíli konané akce přeruší. Město zrušilo plánované vinobraní.

Článek

Večer v sobotu 12. září se v Bohumíně na chvíli zastaví život. Úderem 18:00 se rozezní kostelní zvony, organizátoři a účastníci sportovních či společenských akcí přeruší činnost a společně s obyvateli celého města uctí památku obětí tragického požáru," uvedl mluvčí města Pavel Čempěl. Kalendářní měsíc od neštěstí uplyne v úterý 8. září. Bohumín se ale přiklonil ke stejnému dni v týdnu, tedy sobotě, a hodině události.

Záchranáři natočili boj s plameny. (Video: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje)

Město proto zrušilo konání městského vinobraní na náměstí. „Akce, které pořádají zájmové spolky, se sice uskuteční, ale také jejich organizátory radnice požádá, aby v danou chvíli přerušili produkce a připojili se k pietě,“ vysvětlil. Dodal, že dnes se uskuteční pohřby posledních obětí úmyslně založeného požáru. Radnice proto v pátek uklidí pietní místo, svíčky a další předměty, které spontánně vzniklo u postiženého domu.

„Bohumín se současně zamýšlí nad vytvořením trvalé připomínky události. Musíme velmi pečlivě zvážit umístění a formu pietního místa. Nepřejeme si, aby se v budoucnu stávalo cílem neohlášených davových shromáždění. Obyvatelé domu už si prožili své a mají právo na klidný život,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Až do konce září pokračuje veřejná sbírka ke zmírnění následků neštěstí, kterou vyhlásil Moravskoslezský kraj. Ten na ni přispěje částkou 100 000 korun za každou oběť a 50 000 za zraněného. Symbolickou desetikorunu za každého obyvatele, čili částku 200 tisíc korun, chce věnovat rovněž Bohumín. Zatím se na účtu 868686/2700 sešlo bezmála 650 000 korun.

Zásah záchranářů:

+3

„Největší část získaných peněz půjde pochopitelně pozůstalým po obětech a zraněným. Konkrétní částky navrhne až správní rada a následně schválí krajské zastupitelstvo. Ovšem už nyní je jisté, že část prostředků půjde také na odškodnění obyvatel postiženého domu, kteří utrpěli materiální či psychickou újmu,“ řekl Vícha.

Průběžně pokračují opravy ohněm a vodou poškozeného domu. U devíti nejvíce zasažených bytů jsou nutné výraznější zásahy. Dva z nich už jsou kompletně opravené, sanované a připravené k nastěhování. Problémem je zatím osvětlení chodby. Stále nefunguje a komplikuje návrat ke standardnímu režimu věžáku. Nutná proto bude kompletní generální oprava elektroinstalace. Ve výrobě je nový výtah a odborníci prohlédli dva požárem nejvíce poškozené balkony. Jsou staticky v pořádku, pouze bude třeba vyměnit zábradlí. Také se připravuje očista a oprava ohořelé fasády, která se neobejde bez stavby lešení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované