Hlavní obsah

Brettův útok drasticky změnil můj život, tvrdí oběť, kterou dnes vyslechne americká senátní komise

Kandidát na soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh čelí již třem obviněním ze sexuálního násilí. (Video: Marek Martinovský, AP, Reuters)

 

Reklama

27. 9. 2018 8:27

Profesorka Fordová předstoupí před senátní výbor, kde bude svědčit o údajném znásilnění, kterého se měl dopustit kandidát na soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh. Ten tak čelí celkově třem nařčením ze sexuálního násilí. Jeho ambice na místo u soudu ve Washingtonu to může vážně ohrozit.

Článek

V právním výboru Senátu USA se dnes uskuteční s napětím očekávané slyšení Christine Blaseyové Fordové, která obvinila kandidáta prezidenta Donalda Trumpa na soudce Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha ze sexuálního napadení. Promluvit by měl i samotný Kavanaugh.

Protože mezi republikány v právním výboru není žádná žena, rozhodl se šéf výboru Chuck Grassley povolat vzhledem k citlivé povaze problému arizonskou prokurátorku Rachel Mitchellovou, která má jednání řídit.

Fordová tvrdí, že ji Kavanaugh jako středoškolák v roce 1982 sexuálně napadl. Je pouze první ze tří žen, které do středy přišly s podobnými obviněními vůči Kavanaughovi.

„Brettův útok drasticky změnil můj život. Velmi dlouho jsem se bála a styděla říct někomu podrobnosti,“ napsala podle BBC Fordová v připraveném prohlášení, které má přečíst před senátním výborem. „Snažila jsem se sama přesvědčit, že protože mě Brett neznásilnil, měla bych být schopná se přes to přenést a předstírat, že se to nikdy nestalo.“

Poté, co bylo ve středu zveřejněno tvrzení Julie Swetnickové z účasti Kavanaugha na hromadných znásilněních, senátní lídr demokratů Chuck Schumer Kavanaugha vyzval, aby svou kandidaturu stáhl. Jinak by o něm měl Senát hlasovat až poté, co obvinění vyšetří FBI.

Zatím je na pátek naplánováno hlasování právního výboru o doporučujícím stanovisku pro senátní plénum. To by mělo o Kavanaughově potvrzení hlasovat na začátku příštího týdne.

Kavanaugh veškerá obvinění žen ze sexuálního násilí odmítá a opakovaně se ho zastal i prezident Trump.

O napadení oběť hovořila údajně už v minulosti

„Jistě se mohu nechat přesvědčit,“ řekl Trump novinářům po dnešním jednání v OSN. „Bude zajímavé poslechnout si, co chce říci,“ dodal Trump. Vzápětí však její dosavadní slova nepřímo zpochybnil, když mimo jiné podotkl, že pokud šlo opravdu o tak závažný čin, proč to Fordová či její rodiče neohlásili už před lety.

Kavanaugh senátnímu výboru řekne, že „nikdy neudělal nic ani zdánlivě podobného“ tvrzením Fordové, která „kategoricky a jednoznačně“ odmítá. Vyplývá to podle agentury Reuters z jeho připravené výpovědi.

Mezitím dnes právník Avenatti oznámil, že senátnímu výboru předal místopřísežné prohlášení své klientky Julie Swetnickové. Avenatti rovněž zveřejnil e-mail, který zaslal senátnímu výboru, prohlášení ženy a její fotografii.

Foto: AP

Místopřísežné prohlášení Russella Forda je jedním ze čtyř, které Fordová komisi předá. Ford v něm uvádí, že jeho žena o napadeníí Kavanaughem poprvé promluvila na párové terapii v roce 2012.

Swetnicková Kavanaugha viní z účasti na hromadných znásilněních, přičemž při jednom z nich v roce 1982 byla sama obětí. Údajně byla pod vlivem drogy, kterou jí někdo dal do pití. Nové obvinění odmítl jak Kavanaugh, tak i Trump.

Fordová chce podle informace listu USA Today senátorům předat místopřísežná prohlášení svého manžela a tří dalších svědků o tom, že o útoku Kavanaugha hovořila na veřejnosti dávno před jeho červencovou nominací do Nejvyššího soudu.

Chce tak vyvrátit podezření, že o incidentu začala účelově mluvit až těsně před senátní schvalovací procedurou, aby Kavanaugha poškodila. Fordová údajně o svém napadení opakovaně mluvila v letech 2012 až 2017.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované