Hlavní obsah

Britská policie vyloučila možnou otravu Novičokem v salisburské restauraci

Policie uzavřela restauraci v Salisbury kvůli podezření z otravy Novičokem. (Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters)

 

Reklama

17. 9. 2018 8:45

Nedělní uzavření restaurace v Salisbury kvůli obavám z otravy Novičokem není prvním „planým“ poplachem. V polovině července byla uzavřena jedna z ulic kvůli nevolnosti mladého muže.

Článek

Za nedělní nevolnost dvou hostů restaurace v jihoanglickém Salisbury nemůže nervově paralytická látka Novičok, oznámila britská policie. Podnik a jeho okolí byly v neděli preventivně uzavřeny kvůli neupřesněným zdravotním potížím muže a ženy, na místě zasahovala záchranka. Město Salisbury je dějištěm útoku na bývalého ruského i britského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji, které v březnu po večeři v jedné z místních restaurací našli v kritickém stavu. Podle britských úřadů byli otráveni Novičokem.

Lidé i úřady v Salisbury od té doby na podobné incidenty reagují velmi citlivě. Podle serveru televize Sky News je jeden z dvojice z nedělní události Rus.

„Policie byla v 18:45 (19:45 SELČ) přivolána zdravotnickou službou do (restaurace) Prezzo v ulici High Street v Salisbury v souvislosti se zdravotním problémem týkající se dvou lidí - muže a ženy,“ uvedla v neděli policie hrabství Wiltshire na Twitteru. „Jako preventivní opatření byla restaurace a okolní ulice uzavřeny, zatímco policisté ohledávají místo a zjišťují okolnosti, které vedly k nevolnosti (obou hostů),“ dodali policisté.

Policie hrabství Wiltshire oznámila, že nic nenasvědčuje tomu, že by nedělní událost souvisela s Novičokem. Není podle ní ani jasné, zda se stal nějaký trestný čin. Policie dodala, že incident stále vyšetřuje.

V Salisbury byli v březnu otráveni bývalý ruský agent pracující i pro britské tajné služby Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu, k němuž byla použita nervově paralytická látka Novičok, obvinila Rusko. Moskva jakoukoli spojitost odmítá.

Ve městě od té doby panuje značně napjatá atmosféra. Už v polovině července policie uzavřela nakrátko ulici v centru města, kde se udělalo nevolno muži kolem 30 let. Zanedlouho zátarasy odstranila a uvedla, že žádné nebezpečí obyvatelům v této souvislosti nehrozí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované