Hlavní obsah

Bylo to v kartách. Co zbylo ze zásahu na Úřadu vlády?

Foto: Profimedia.cz

Jana Nagyová, dnes Nečasová. Kvůli aktivitám tehdejší milenky a spolupracovnice premiéra se v roce 2013 zasahovalo na Úřadu vlády.

Reklama

13. 9. 2021 7:00
Článek

Příběh nevídané policejní akce, velké politické krize, obviněných těch „úplně nahoře“ a taky policejních metod, které nebyly úplně košer. K čemu zásah na Úřadu vlády vlastně vedl?

Policisty k Úřadu vlády zavedly odposlechy pražských lobbistů a tehdejšího náměstka šéfa pražských žalobců Libora Grygárka. Toho podezřívali ze zneužití pravomoci, Nejvyšší soud Grygárka ale před rokem obvinění definitivně zbavil.

„Když ho policisté začali postupně odposlouchávat a sledovat, narazili na širší síť lidí, kteří usilovali o to, aby se důležitá místa ve státní správě a justici obsadila spřízněnými osobami, které nad nimi budou držet ochrannou ruku. Po pár letech policisté zjistili, že se nitky sbíhají na Úřadu vlády. Ale ne u premiéra Petra Nečase, ale u tehdejší šéfky jeho úřadu a milenky, Jany Nagyové,“ připomíná Josef Klíma v posledním díle podcastu České podsvětí.

Masivní razie proběhla 13. června 2013 na Úřadu vlády, ministerstvu obrany, vojenském zpravodajství, pražském magistrátu, v kancelářích a vile Ivo Rittiga, v ředitelství Lesů ČR nebo u Jany Nagyové doma.

Až o den později vystoupili na tiskové konferenci olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a tehdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Jana Nagyová a dalších šest lidí, včetně bývalých poslanců ODS nebo bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, si vyslechli několik obvinění.

Přímo Nagyová byla obviněna v kauze trafik pro bývalé poslance ODS, vyzrazení utajované informace a zneužití rozvědky pro sledování tehdejší manželky premiéra Nečase, Radky. Policisté ji vyšetřovali také pro podezření z korupce kvůli darům v hodnotě stovek tisíc korun, které Nagyová dostávala od vysoce postavených úředníků, byznysmenů a lobbistů.

„Důstojníky vojenského zpravodajství dotlačila k tomu, aby sledovali manželku premiéra. Tím pádem se ocitl před soudem i Petr Nečas, snažil se to vzít na sebe, že nařídil sledování své manželky sám. Z odposlechů se ale ukázalo, že příkazy vydávala sama Nagyová a ještě se chlubila kamarádkám, co se na Nečasovu manželku dozvěděla,“ popisuje Klíma.

Soud Janu Nagyovou, dnes Nečasovou, nakoenc pravomocně potrestal jen v případě zneužití vojenské rozvědky - tříletou podmínkou a desetiletým zákazem činnosti ve státní správě. Podle soudu nechala Nagyová nechala premiérovu manželku sledovat, protože jí kartářka řekla, že má Radka Nečasová milence.

Nevídaná policejní akce ÚOOZ, která ukončila vládu Petra Nečase, přinesla několik obvinění vysoce postavených lidí a táhlých soudních řízení, ale také otázky o přiměřenosti zásahu, argumentační síle jednotlivých obvinění nebo o použití odposlechů, které policisté rozsáhle nasadili.

„Lidi říkají, že kolem toho bylo strašně moc akcí a nakonec to skončí nějakými kabelkami. Ale podle mě je pro určité lidi největším trestem, že ztratí vliv. Bylo zkrátka nenormální, aby sekretářka premiéra řídila stát,“ říká Klíma v podcastu.

Co z jednotlivých obvinění nakonec zbylo? Jak se Klíma dívá na vstup Roberta Šlachty do politiky? Byl domluvený s Andrejem Babišem? Poslechněte si celý podcast v přehrávači v úvodu článku.

České podsvětí. O tenké hraně zákona v novém miléniu

Josef Klíma a Adam Miklica v pokračování úspěšné podcastové série. Z podsvětí je spíš polosvět, zločin infiltruje stát a balancuje na hranici zákona.

Každé pondělí na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Vyrobilo Storylab Audio ve spolupráci s audio týmem Seznam Zpráv. Producent a režie: Damian Machaj. Scénář: Lucie Kryzová. Dramaturgie: Dan Moravec. Mix zvuku a hudba: Ivan Horák a František Šec. Rešerše: Anežka Čermáková a Dávid Pásztor.

Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz. Další podcasty Seznam Zpráv si poslechněte zde.

Použité zdroje a citace

Rittig a Dvořák jsou nevinní, rozhodl definitivně soud o jízdenkové kauze, 2021, TN.cz; Studio ČT24: Na Úřadu vlády zasahovali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, 2013, iVysílání; Nagyovou odhalili při prověřování Grygárka a Janouška, 2013, ČT24; Studio ČT24: TK po výkonné radě ODS, 2013, iVysílání; Otázky Václava Moravce, 2013, iVysílání; Události ČT: Odposlechy v kauze Nagyová, 2015, iVysílání; 168 hodin: Premiér a kmotr, 2014, iVysílání; Kauza Nečas a Nagyová pomohla Babišovi, některé jejich odposlechy se zveřejňovat neměly, říká Kundra, 2019, Seznam Zprávy; Premiér Nečas 16. června 2013 oznamuje demisi, 2016, Facebook ČT24; Grygárek: Kdysi „vycházející hvězda justice“, dnes obviněný, 2013, ČT24; 168 hodin: Nečasova ODS, 2011, iVysílání; Neodstoupím, ničeho nepoctivého jsem se nedopustil, prohlásil Nečas, 2013, Novinky.cz; Vinohradská 12: Měli bychom zvažovat, co nám soudci vzkazují. S novinářem Spurným o rozsudku v kauze utajovaných informací BIS; 2019, Můjrozhlas; Policejní zásahy spojuje osoba Nagyové, počet obviněných poroste, 2013, ČT24; Reportéři ČT: Rozhovor s Janou Nečasovou a Petrem Nečasem, 2017, ČT24; Voby 2013, 2013, iVysílání; Šlachta si na hnutí Přísaha vzal půjčku. Založil jsem ho s kamarádem, řekl, 2021, iDnes; Dva lidé, kteří pracovali pro Babišova poradce, teď pomáhají Přísaze, 2021, iDnes.

Reklama

Související témata:

Doporučované