Hlavní obsah

Bývalý redaktor prestižního časopisu, který si vymýšlel články, je podezřelý ze zpronevěry peněz na sirotky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Bývalý redaktor prestižního časopisu, který si vymýšlel články, je podezřelý ze zpronevěry peněz na sirotkyVideo: Der Spiegel, Twitter/ Claas Relotius, ČTK

 

Reklama

Claas Relotius si vymýšlel ve svých reportážích ze zahraničí rozhovory i některá fakta. Přinejmenším částečně tak prý zfalšoval nejméně 14 článků.

Článek

Bývalý redaktor renomovaného německého časopisu Der Spiegel Claas Relotius, který si ve svých reportážích ve velkém vymýšlel a manipulativně upravoval rozhovory, odmítl obvinění, že zpronevěřil peníze určené syrským sirotkům. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle Relotiusova právníka peníze, které lidé posílali na jeho osobní účet po zveřejnění vymyšlené reportáže, zaslal novinář na pomoc uprchlíkům v Iráku. Peníze hodlá dárcům vrátit.

Časopis Der Spiegel o víkendu uvedl, že Relotius od čtenářů žádal příspěvky na syrské sirotky v Turecku, které následně plynuly na jeho osobní účet. Redakce prý o těchto aktivitách nevěděla.

Právní zástupce novináře dnes popřel, že by Relotius peníze zpronevěřil. Čtenáři se podle něj bývalému redaktorovi Spiegelu začali s nabídkou finanční pomoci syrským uprchlíkům ozývat po zveřejnění jeho reportáže v roce 2016, která byla „v podstatných bodech zfalšovaná“. Jejími protagonisty byly dvě syrské děti, které uprchly před válkou do Turecka.

Relotius podle vysvětlení právního zástupce na e-maily odpovídal a nabízel, že bude příspěvky sbírat na svém soukromém kontě, neboť časopis žádné charitativní konto k dispozici nemá. V komunikaci s dárci přitom novinář „udržoval iluzi o skutečné existenci líčeného sourozeneckého páru“.

Relotius podle právní kanceláře, která jej zastupuje, neměl v úmyslu si vybrané peníze ponechat. Ve skutečnosti údajně částku ve výši 7000 eur, kterou shromáždil, zvýšil z vlastních prostředků na 9000 eur, které poslal v říjnu 2016 na účet charity na podporu dětí, jež uprchly před válkou v Iráku. „Všem dárcům peníze v plné výši vrátí,“ zdůraznili v dnešním vysvětlení Relotiusovi právníci.

Der Spiegel minulý týden oznámil, že Relotius, který pro něj od roku 2007 pracoval nejdříve jako novinář na volné noze a zhruba rok a půl jako řádný zaměstnanec, si vymýšlel ve svých reportážích ze zahraničí rozhovory i některá fakta. Přinejmenším částečně tak prý zfalšoval nejméně 14 článků.

Kauza třiatřicetiletého redaktora otřásla německou mediální scénou a podle analytiků mimo jiné dodala munici lidem, kteří na demonstracích německé noviny označují za „lživý tisk“ (Lügenpresse).

Reklama

Související témata:

Doporučované