Hlavní obsah

Bývalý vlivný člen ČSSD byl odsouzen. Dostal 800 tisíc za fiktivní práci

Foto: Mapy.cz

Budova Krajského soudu v Ostravě - pobočka v Olomouci.

Reklama

19. 7. 2020 11:35

Podle odposlechů se policisté bavili o tom, že je potřeba Jaroslava Králíka stíhat „za každou cenu“. Teď byl bývalý vlivný člen ČSSD Jaroslav Králík pravomocně odsouzen.

Článek

Bývalý hejtman Jiří Rozbořil nebo podnikatel Ivan Kyselý na rozsudek v kauze Vidkun, v níž jde o vynášení informací z policejních spisů, ještě čekají.

Ve své době přední člen olomoucké sociální demokracie, jehož jméno se v tomto případě objevilo na odposleších, byl před několika dny odsouzen.

Jde o Jaroslava Králíka, který čelil obvinění, že si jako poradce nechal zaplatit fiktivní práce, které souvisely s více než miliardovou výstavbou kanalizace pro moravské obce.

Šumperský soud loni v červnu Králíka odsoudil ke tříleté podmínce. Podle tohoto verdiktu měl zaplatit finanční trest 100 tisíc korun. Navíc společně s druhým odsouzeným měli společně zaplatit firmě Vodohospodářské zařízení Šumperk škodu ve výši 919 290 korun.

Nyní rozsudek potvrdil i Krajský soud v Ostravě, pobočka v Olomouci. Trest je tedy pravomocný.

„Odvolání obou obžalovaných proti rozsudku Okresního soudu v Šumperku byla jako nedůvodná zamítnuta,“ uvedl místopředseda ostravského krajského soudu Michal Jelínek.

Foto: ČTK, ČTK

Obžalovaní v kauze Vidkun - třeba bývalý hejtman Jiří Rozbořil - na rozsudek zatím čekají.

Podle rozhodnutí soudu uzavřel smlouvu bývalý předseda představenstva firmy Vodohospodářské zařízení Šumperk s Králíkem bez vědomí dalších členů vedení společnosti. Během roku 2013 a 2014 pak vystavil celkem dvanáct faktur ve výši 775 290 korun.

„Po provedeném dokazování byl jednoznačně učiněn závěr, že nebylo prokázáno, respektive bylo vyvráceno, že by obžalovaný provedl činnosti, které by odůvodňovaly ze společnosti proplatit výše uvedené finanční prostředky,“ uvedla v rozsudku šumperská soudkyně Pavlína Hajtmarová.

Králík i druhý obžalovaný od počátku svoji vinu odmítali. Tvrdili, že se vídali prakticky denně. Šlo podle nich o ústní konzultace. Králik uvedl, že různé výstupy předával i na flash disku. Oba se setkávali nejčastěji v hotelu Hesperia v Olomouci.

„Je velice zvláštní, že schůzky a jednání měly probíhat v podstatě permanentně, nebo dá se říci velice často, nejméně několikrát za týden, na druhé straně však neexistuje žádný konkrétní výstup, žádný konkrétní písemný materiál, kromě těch, které jsou součástí spisového materiálu, oba obžalovaní se v podstatě téměř vždy setkávali v restauracích a kavárnách,“ napsala Hajtmarová.

Jméno Králíka se do pozornosti médií dostalo poté, co policisté zatkli a obvinili v kauze Vidkun dvojici čelných olomouckých policistů Karla Kadlece a Radka Petrůje, a i Rozbořila a Kyselého.

V médiích se následně objevily odposlechy, na nichž Kadlec říká Petrůjovi, že Králíka je potřeba stíhat „za každou cenu“. Aktéři kauzy Vidkun ho ale nakonec neobvinili. Došlo k tomu až pár měsíců poté, co už o funkce u policie přišli.

Reklama

Související témata:

Doporučované