Hlavní obsah

Celé Malibu muselo být evakuováno, požáry v Kalifornii již zničily město

Záběry z požáru v americkém Malibu. (Video: Šimon Trantina)

 

Reklama

9. 11. 2018 18:21

Správní orgány státu Kalifornie vyhlásily kvůli hrozbě ze strany masivních lesních požárů okamžitou povinnou evakuaci obyvatel města Malibu. Jedno celé město již bylo ohněm téměř zničeno.

Článek

Americký stát Kalifornie bojuje se třemi rychle se šířícími požáry, před kterými z domovů uteklo 157 tisíc lidí. Podle agentury AP to oznámil šéf úřadu guvernéra pro krizové situace Mark Ghilarducci. Dodal, že živel si vyžádal blíže neupřesněný počet obětí. Na severu Kalifornie zničil oheň takřka celé město, na jihu pak úřady vyhlásily evakuaci zhruba dvou třetin přímořského města Malibu, které je v těsném sousedství Los Angeles. Původně bylo v plánu vyklizení celého Malibu.

Ghilarducci na tiskové konferenci prohlásil, že požáry si vyžádaly mrtvé, ale že počet obětí není znám. Neupřesnil ani bilanci zraněných. Ghilarducci také řekl, že rozsah škod je neuvěřitelný a srdcervoucí. Požár Camp Fire prozatím podle hasičů zničil asi 2000 budov, číslo ale není konečné. V bezprostředním ohrožení je 15 tisíc domů a 2000 komerčních budov.

Požár v pohoří Santa Monica se podle hasičů šíří k oceánu, což přinutilo úřady vyhlásit evakuaci v Malibu. Toto město je známé tím, že zde žije řada prominentních a slavných osobností.

„Bezprostřední hrozba!" napsali na Twitteru hasiči z okresu Los Angeles, pod které Malibu spadá.

Malibu lesnímu požáru nečelí poprvé, v říjnu 2007 si plameny v oblasti vyžádaly 14 mrtvých a na 2000 zničených domů. Americký stát Kalifornie bojuje se třemi rychle se šířícími požáry. Jeden z nich na severu Kalifornie zničil téměř celé město Paradise. Dramatická je situace také na jihu, kde úřady podle agentury AP nařídily evakuovat celé přímořské město Malibu s 13 000 obyvateli, které je v těsném sousedství Los Angeles. Oheň dosud přinutil desítky tisíc obyvatel opustit domovy.

Požár, který stát Kalifornie sužuje, se jmenuje Camp Fire. Zničil část pohoří Sierra Nevada a téměř jedno celé město. Celkem podle amerického tisku pohltil asi 285 kilometrů čtverečních území. Oheň se přiblížil k městu Chico, kde žije 90 000 lidí, hasičům se ale zde podařilo postup živlu zastavit. Dosud byli zraněni dva hasiči a blíže neurčený počet civilistů, uvedl šéf místních hasičů Darren Read.

Nejvíce živel zasáhl v severní Kalifornii město Paradise, které leží 290 kilometrů severovýchodně od San Franciska a kde žije 27 000 obyvatel. „Téměř celé město Paradise bylo zničeno. Nic tam nezůstalo stát,“ uvedl mluvčí kalifornské požární ochrany Scott McLean.

„Věci začaly vybuchovat," popsala svůj útěk z města Gina Oviedová. „Lidé začali vyskakovat z aut a utíkat pryč,“ dodala. Požár pohlcoval domy, plameny převyšovaly sloupy elektrického vedení, popsala situaci. Evakuaci ztěžoval dopravní kolaps.

Svědci v americkém tisku popisovali chaotické scény. Lidé se například snažili zachránit na asfaltových parkovištích, která pak ze všech stran obklopil oheň.

Požár byl ohlášen ve čtvrtek ráno a za šest hodin zachvátil 69 kilometrů čtverečních. „Všechny vozy, co jsme mohli nasadit, teď hasí a další jsou na cestě,“ uvedl mluvčí místních hasičů Rick Carhart. „Jsou tam desítky zásahových týmů a další stahujeme z celého státu (Kalifornie),“ dodal.

Oheň se šíří rychle kvůli silnému větru a suchu. Místní úřady vyhlásily stav nouze a požádaly o pomoc federální vládu.

Další dva požáry vypukly na jihu Kalifornie. Jeden z nich zuří nedaleko města Thousand Oaks, kde střelec zabil ve středu v baru 12 lidí. Někteří lidé, kteří chtěli po incidentu darovat krev, se nemohli kvůli ohni dostat do odběrového střediska.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované