Hlavní obsah

Hospody pro neočkované budou mít přísnější pravidla. Na Slovensku přitvrdili

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

10. 8. 2021 23:33
aktualizováno • 11. 8. 2021 6:25

Slovensko při zhoršení epidemické situace v souvislosti s koronavirovou nákazou už nebude uplatňovat celostátní, ale jen regionální opatření.

Článek

Menší omezení se budou vztahovat na provozy a hromadné akce, které navštíví pouze lidé plně očkovaní proti nemoci covid-19. Vyplývá to z nového protiepidemického systému, který dnes schválila slovenská vláda a který začne platit příští týden. Odborníci ho připravili i v reakci na šíření nakažlivější varianty koronaviru. Od nadcházejícího pondělí poprvé od druhé poloviny července nebudou všechny okresy na Slovensku v nejnižším stupni epidemického rizika.

Nový protiepidemický systém, takzvaný covid automat, zohlední také podíl očkovaných starších obyvatel, kteří při koronavirové infekci patří k nejohroženějším skupinám obyvatel. Mírnější omezení budou platit v okresech, ve kterých očkování proti covidu-19 absolvovalo alespoň 65 procent obyvatel starších 50 let.

Pětimilionové Slovensko v očkování proti covidu-19 zaostává za průměrem EU i za Českem, plně naočkováno bylo v zemi dosud 2,09 milionu obyvatel. Neočkovaných tak stále zůstává 58 procent tamní populace, informuje slovenský deník SME.

Méně přísná pravidla včetně kapacitních omezení budou nově platit pro vybrané provozy a organizátory hromadných akcí, kteří umožní vstup jen očkovaným návštěvníkům. Toto oprávnění nezískají provozovatelé prodejen.

Nejpřísnějšími podmínkami se budou muset řídit provozy, do kterých budou mít přístup všichni návštěvníci bez ohledu na to, zda byli očkováni, testováni na koronavirus nebo prodělali covid-19. Nemocnice budou nabízet antigenní testy na koronavirus za poplatek pět eur (127 korun). Laboratorní vyšetření například po kontaktu s nakaženým jsou v zemi bezplatná.

Nový protiepidemický systém má pouze pět stupňů epidemického rizika, stávající covid automat jich obsahuje až sedm. Od příštího týdne devět okresů na východním Slovensku, včetně druhého největšího města Košice, nebude na rozdíl od zbytku země v nejnižším stupni epidemického rizika. V praxi to bude znamenat, že hromadných akcí se tam bude moci zúčastnit méně lidí, pokud akce nebudou vyhrazeny jen pro očkované návštěvníky.

Šíření koronavirové nákazy na Slovensku se v posledním období mírně zrychluje. Dnes tamní úřady zaznamenaly denní přírůstek 101 nově nakažených. Čísla se tak od začátku června poprvé vrátily na trojcifernou hodnotu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované