Hlavní obsah

Vzácné jako korunovační klenoty. Palladium dostalo osobního strážce

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Palladium země české.

Reklama

17. 12. 2019 12:48

Osobního strážce má od nynějška Palladium země české, mariánský reliéf, který podle legendy po staletí ochraňuje český národ. Kardinál Dominik Duka strážcem palladia jmenoval probošta staroboleslavské kapituly sv. Kosmy a Damiána Libora Bulína. Jak předávání cennosti, jejíž hodnota se rovná hodnotě korunovačních klenotů, probíhalo, zaznamenal reportér Seznam Zpráv Vojtěch Veškrna.

Článek

+21

Ve Staré Boleslavi je malá kovová destička s vyobrazením Panny Marie a Ježíška umístěna dlouhodobě. Po dobu rekonstrukce staroboleslavské baziliky ale byla v sídle pražského arcibiskupa v Praze na Hradčanech. Ve Staré Boleslavi ji lidé znovu najdou poprvé o půlnoční mši na přelomu roku a od té doby tu bude palladium vystaveno.

„Duchovní odkaz palladia je zlatá nit, která se vine dějinami českého národa, od sv. Metoděje, sv. Ludmily přes sv. Václava, ale třeba i přes zdokumentovaného staroboleslavského poutníka, sv. Jana Nepomuckého, až do dnešních dnů. Jde o naprosto jedinečnou relikvii, která se také stala nemovitou národní kulturní památkou,“ řekl dnes Bulín.

Duka řekl, že kromě strážce je nově zřízeno kolegium těch, kdo se o palladium budou starat. Dříve to bylo jen na kapitule ve Staré Boleslavi. „Ale víme, že když se o něco stará kolektiv, nemusí to být úplně to nejlepší. Proto jsme připravili dekret, podle kterého natrvalo vždy probošt staroboleslavské kapituly je kustodem palladia,“ uvedl kardinál.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované