Hlavní obsah

Ceny na čerpacích stanicích dál mírně klesají. Ropa byla včera nejlevnější za letošní rok

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dál mírně zlevnily. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

8. 8. 2019 9:34

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dál mírně zlevnily a drží se tak na nejnižších cenách od konce letošního dubna. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o tři haléře na 32,86 koruny za litr a cena nafty o haléř na 31,98 koruny.

Článek

Ceny pohonných hmot vytrvale klesají zhruba od přelomu května a června. Byť ještě před týdnem předpovídali analytici během srpna změnu trendu a mírný růst cen, situace se podle nich v posledních dnech razantně změnila.

Obchodní válka hraje ve prospěch vývoje cen paliv

„Řidiči se zdražování obávat nemusí. Může za to překotný vývoj na světových trzích v uplynulých dnech. Houstnoucí strach mezinárodních investorů z táhlé nejen obchodní, ale také měnové války mezi Spojenými státy a Čínou je vede k přeskupování investic,“ vysvětluje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Podle Kovandy se zbavují rizikovějších investic a investují spíše do tzv. bezpečných úložišť a „ropa je obětí tohoto jejích jednání, její cena se včera propadla nejníže od počátku letošního roku“.

Další zlevňování

V příštím týdnu podle něj cena pohonných hmot v ČR klesne zhruba o pět haléřů na litr. Ještě větší zlevnění očekává analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

„V nejbližším týdnu předpokládáme další pokles cen benzínu a nafty až o 15 haléřů. Cena ropy Brent propadla na 59 dolarů za barel,“ řekl dnes ČTK. Také podle něj je důvodem vývoje cen ropy zejména rozhodnutí americké vlády uvalit na Čínu další importní cla.

„Obchodní válka tedy eskaluje a je to vidět i na údajích o hospodářském růstu ve světě. Značné ekonomické zpomalování sledujeme v Evropě i v Asii. Celosvětová poptávka po ropě sice roste, ale výrazně pomaleji oproti předpokladům,“ dodal Tomčiak.

Nejdráž tankují motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě na 33,27 koruny. Stejné množství dieselu stojí v průměru 32,55 koruny.

Naopak nejnižší ceny mají pumpy na jihu Čech. Motoristé tam za litr benzinu platí v průměru 32,36 Kč. Nafta je v Jihočeském kraji za 31,38 koruny.

Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Ceny pohonných hmot vytrvale klesají zhruba od přelomu května a června.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované