Hlavní obsah

Česká ekonomika má dvakrát lepší tempo než Unie. Není proč jásat, z nižšího základu se prostě lépe roste, říká analytik

Vydrží Česku jeho ekonomické tempo? (Video: Seznam.cz)

Itálie 0,1, Německo 0,5, Velká Británie 1,3, EU 1,4, Česko 2,6.

Článek

I když to vypadá jako sázkové kurzy, jde o důležitější čísla: odhad ekonomického růstu pro letošní rok. A Česko se drží v té lepší půlce.

Evropská komise ve své tradiční makroekonomické zprávě vypočetla, že Česko letos čeká růst hrubého domácího produktu o 2,6 procenta. Ekonomika je v dobré kondici – průmysl je zdravý, lidí bez práce málo a domácnosti zuřivě utrácí, čímž hospodářské soukolí vehementně roztáčí.

Český hrubý domácí produkt (HDP) odhadem Evropské komise. (Video: Jakub Říha)

I Západ ve srovnání s Českem bledne a 2,5procentní růst je něco, o čem už dlouho neslyšeli: hospodářský růst Velké Británie se v posledních 10 letech průměrně pohyboval kolem jednoho procenta, podobně třeba ve Francii a Itálii pravidelně osciluje kolem nuly, průměr Unie pro letošní rok je pak 1,4 procenta.

Až potud je pro Česko všechno v pořádku.

Jenže...

Při pohledu na Sever a Východ musí ovšem tuzemský jásot zmlknout. Odhad pro Maďarsko, Rumunsko nebo Polsko počítá letos s růstem 4 a víc procent a lépe je na tom i Slovensko, která má letos nad Českem 1procentní náskok.

Varovným signálem českému průmyslu by měl být také výsledek Německa, u kterého se letos počítá jen s 0,5 procenta.

Česká ekonomika přitom s výkonem Německa do velké míry stojí a padá. „Německo doplácí a ještě nějakou dobu bude doplácet na externí faktory. Hlavně na zpomalení Číny,“ vysvětluje analytik XTB Jaroslav Brychta.

Peking zasáhla obchodní válka se Spojenými státy i zpomalení domácího hospodářství. Čína tak zvolnila tempo ze 7,5 procenta v roce 2014 na letošních 6,4 procenta.

Ekonomický vývoj čínského HDP v letech 2014-2019.

Podobný jednoprocentní výkyv sice vypadá proti propadům Západu až úsměvně a kosmeticky, ale při masovosti čínského obchodu už je poznat.

Pocítili to hlavně prodejci aut, včetně české Škody Auto, pro kterou je Čína největší trh. Prodeje se firmě proti loňsku propadly už o 5 procent.

„Celý automobilový průmysl teď prochází sektorovým zpomalením a jak víme, automobilový průmysl je pro Česko zásadní,“ vysvětluje Brychta.

Evropskou komisí odhadovaná 2,5 procenta pro Česko v příštím roce se tak ještě mohou změnit.

Celý blok s informacemi o aktuálním i budoucím ekonomickém vývoji Česka si pusťte ve videu nad článkem.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Dva Češi zemřeli při krupobití na severu Řecka

  Při bouřích s krupobitím zemřelo v Řecku ve středu večer nejméně pět zahraničních turistů, mezi nimiž byli i dva Češi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje z místní policie. Česká dvojice zemřela poté, co se kvůli silnému větru převrátil obytný přívěs na poloostrově Chalkidiki na severu země.

  Postarší česká dvojice zemřela podle AFP po převrácení karavanu poblíž města Nea Propontida. Další člověk, který byl s nimi uvnitř, neštěstí přežil se zraněními.

  Dvě desítky zraněných byly převezeny do nemocnic, informovali místní hasiči, kteří mají kvůli živlu celonoční zásah. Místní úřady vyhlásily na Chalkidiki mimořádný stav.

  Více informací v článku

 • 10. 7. 2019

 • V historickém centru Bratislavy se strhla rvačka mezi polskými a bulharskými fotbalovými fanoušky

  V okolí Michalské brány a Ventúrské ulice se ve středu večer střetly desítky fotbalových fanoušků. Podle dosavadních informací došlo k potyčce mezi fanoušky polského klubu Cracovia a Ajaxu Amsterdam s fanoušky bulharského týmu Levski Sofia. Informoval o tom web aktuality.sk.

  Výtržníci ničili celé ulice, házeli po sobě stoly a stoličky a devastovali venkovní části kaváren a restaurací. Podle mluvčí záchranné služby bylo na místo vysláno několik vozidel záchranné služby. Na místě byly slyšet dva výbuchy. Lidé ze strachu utíkali pryč.

  Město je v současné době plné policejních aut a postižená městská část je uzavřená pro veřejnost. Na místě bylo zatčeno 80 lidí, policisté je odvezli na stanici.

  Potyčka fotbalových fanoušků v centru Bratislavy. (Video: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky)

 • Při střelbě v Kostelci nad Labem byla postřelena jedna žena, zřejmě šlo o pokus o vraždu

  Policisté dnes zasahovali při střelbě v Kostelci nad Labem. Jedna žena je zraněná a vrtulník ji přepravil do nemocnice. ČTK to potvrdila mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Policejní mluvčí Michaela Richterová uvedla, že si případ přebírá středočeská kriminální policie. Podle informací ČTK šlo zřejmě o pokus o vraždu. Policie vyjížděla k nahlášené střelbě dnes v podvečer. Na místě nalezla zraněnou starší ženu. Na místo byli přivoláni i záchranáři a vrtulník. „Po nezbytném ošetření na místě vrtulník ženu přepravil do pražské vinohradské nemocnice,“ uvedla mluvčí záchranky. Muže podezřelého ze střelby policie zadržela, střílel údajně po rodinné rozepři. Zatím nebyl obviněn.