Hlavní obsah

Česká ekonomika stagnuje, růst HDP se drží na 2,4 procenta

Růst české ekonomiky ve 3. čtvrtletí stagnoval na 2,4 procenta. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

30. 11. 2018 10:20

Zpřesněná data statistiků z ČSÚ překonala první odhady z první poloviny listopadu. Hrubý domácí produkt se podle nich meziročně zvýšil na 2,4 procenta. Podle úřadu pomohl nárůst investic ve státním i soukromém sektoru a vyšší domácí poptávka.

Článek

Meziroční růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku podle zpřesněných údajů stagnoval na 2,4 procenta. V pátek to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

První odhady úřadu uváděly, že meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) proti druhému čtvrtletí zpomalil na 2,3 procenta. Statistici také upravili údaje o mezičtvrtletním růstu HDP, který dříve odhadovali na 0,4 procenta. V pátek však uvedli, že dosáhl 0,6 procenta.

Domácí poptávka stoupla

K meziročnímu růstu českého hospodářství přispěla podle ČSÚ hlavně domácí poptávka.

„Významně rostla investiční aktivita podniků. Vyšší výdaje jsme zaznamenali u vládních institucí a růst podpořila i útrata domácností,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Tuzemská ekonomika roste od konce roku 2013.

Útrata domácností stoupla mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 3,1 procenta. Nejvýrazněji rostla podle ČSÚ spotřeba předmětů s dlouhodobou trvanlivostí. Rostly i výdaje na spotřebu u vládních institucí, a to mezičtvrtletně o 2,3 procenta a meziročně o 5,3 procenta.

Narostly investice i zaměstnanost

Především kvůli zvýšené investiční aktivitě státu, ale i pokračujícím investicím firem pokračoval ve třetím čtvrtletí vysoký růst investic. Podpořily ho hlavně investice do staveb, strojů včetně dopravních prostředků i do produktů duševního vlastnictví. Objem nákladů na mzdy ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 9,4 procenta. Zaměstnanost proti loňsku stoupla o 1,2 procenta. Saldo zahraničního obchodu se ve třetím čtvrtletí proti loňsku snížilo o 22,5 miliardy korun. Vývoz stoupl meziročně o 4,5 procenta a dovoz o 6,2 procenta. Na růstu vývozu se podle ČSÚ nejvíc podílel obchod s elektronikou a kovy. Růst dovozu táhl obchod s elektronikou a stroji.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované