Hlavní obsah

ČEZ sníží cenu elektřiny v průměru o devět procent

Foto: Seznam Zprávy

ČEZ bude snižovat ceny.

Reklama

23. 9. 2020 9:28

Ceny elektřiny a plynu se během pandemie koronaviru na burzách snížily. Už v létě se předpokládal podzimní pokles ceny. Skupina ČEZ od příštího měsíce nabídne domácnostem levnější elektřinu.

Článek

Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o devět procent. Za každou megawatthodinu (MWh) zákazníci podle firmy uspoří zhruba 230 korun, což při průměrné roční spotřebě domácností ve výši 3,5 MWh znamená, že lidé ročně ušetří několik stovek korun.

„Ceny elektřiny i plynu na burzách během epidemie covidu-19 klesly a nám se je pro naše zákazníky podařilo nakoupit výhodněji. Plníme tak svůj slib, že pokud ceny na burzách vydrží níže delší dobu, budou z toho mít prospěch i naší zákazníci,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani. Ve stejné výši jako domácnostem klesnou podle firmy od října také ceny pro živnostníky a malé firmy.

Od listopadu pak sníží cenu v obdobném rozsahu také společnost ČEZ ESCO, která dodává elektřinu a plyn středním a větším firmám nebo veřejné správě. Zákazníci podle ČEZ nemusí pro získání slevy nic dělat. V případě takzvaných nefixovaných produktů na dobu neurčitou se jim cena elektřiny i plynu sníží od 1. října automaticky. U fixních produktů na dobu určitou se pak cena aktualizuje k datu prodloužení smlouvy.

Analytici, které před prázdninami oslovila ČTK, podzimní pokles cen elektřiny a plynu pro domácnosti před topnou sezónou očekávali. Důvodem je pokles cen na velkoobchodních burzách. Kolik přesně peněz lidé ušetří, záleží podle nich logicky na tom, na co všechno danou komoditu používají.

Cena elektřiny na pražské energetické burze pro rok 2021, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně necelých 44 eur (zhruba 1 180 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziročně o 16,3 procenta méně. Cena plynu tamtéž pak meziročně klesla ještě výrazněji, a to o 28 procent na 14 eur (zhruba 380 Kč) za MWh.

Snížení ceny plynu už někteří dodavatelé avizovali. Jeho největší dodavatel v Česku, společnost innogy, na začátku září oznámila, že od října sníží všem zákazníkům jeho cenu o pět procent. Rodina, která zemním plynem vytápí dům a ohřívá vodu, podle firmy ročně ušetří zhruba 1 500 korun. Zlevňovat plánují i některé další společnosti – ČEZ oznámil, že u jeho základního produktu klesne cena plynu o 11 procent, MND pak v nastávající topné sezóně 2020/2021 plánuje plošné snížení cen plynu zhruba o šest procent.

ČEZ Prodej je s počtem 2,8 milionu zákazníků největším dodavatelem energií v Česku. Firma uvádí, že je lídrem mezi dodavateli elektřiny a dvojkou mezi dodavateli plynu.

„U všech produktů si mohou zákazníci nové ceníky už teď prohlédnout na našich webových stránkách. Jak u elektřiny, tak u plynu snižujeme ceny ještě před nastávající topnou sezónou, aby měli z tohoto kroku zákazníci co největší užitek,“ uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované