Hlavní obsah

ČR v pololetí získala z EU o 24,4 miliardy Kč více, než zaplatila

25. 7. 2019

ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 53,9 miliardy korun a odvedla do něj 29,6 miliardy korun.

Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 24,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí tzv. čistá pozice ČR činila 10,4 miliardy korun.

Článek

Nárůst čisté pozice je letos v pololetí podle MF způsoben především vyššími příjmy ČR z fondů EU. ČR v pololetí obdržela z unijního rozpočtu 53,9 miliardy korun a odvedla do něj 29,6 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti činily v pololetí 25,6 miliardy korun a na Společnou zemědělskou politiku ČR získala 28,3 miliardy korun.

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak ČR do konce června zaplatila do rozpočtu EU 595 miliard korun a získala z něj 1,36 bilionu korun. Celkem Česko dosud získalo z EU o 765,7 miliardy korun více, než do něj odvedlo.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2017 země, které vstoupily do EU v roce 2004 s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje u původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie, Itálie nebo Velká Británie.

V roce 2017 bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu Německo, které odvedlo o 10,7 miliardy eur (zhruba 275 miliard Kč) více, než z něj dostalo. Největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 8,6 miliardy eur (cca 220 miliard korun) více, než do něj odvedlo.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Ukrajinci zadrželi ruský tanker, Rusové ho měli využít při incidentu v Kerčském průlivu

  Ukrajinské bezpečnostní složky v přístavu Izmajil nedaleko Oděsy zadržely ruský tanker, napsala agentura Reuters. Rusové tanker podle ukrajinské strany použili při zadržení ukrajinských plavidel a námořníků v Kerčském průlivu, ke kterému došlo v listopadu 2018.

  Foto: facebook.com/SecurSerUkraine

  Fotografie zveřejněná na oficiálním profilu Služby bezpečnosti Ukrajiny.

 • Zemřel tuniský vládce Sibsí, nejstarší prezident světa

  Den poté, co byl kvůli nespecifikovaným zdravotním obtížím převezen do vojenské nemocnice, zemřel tuniský prezident Kaíd Sibsí. Bylo mu 92 let. A podle BBC byl vůbec nejstarším úřadujícím prezidentem na světě. Do úřadu byl zvolen ve svobodných volbách v roce 2014, v prvních po takzvaném arabském jaru.

 • Výpalné se vrátilo. Nahradilo daňové úniky, míní policisté

  Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni zaznamenala návrat fenoménu vybírání tzv. výpalného, a to především mezi ukrajinskou komunitou. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2018, kterou dnes centrála zveřejnila.

  „V případě odmítnutí ochrany jsou ukrajinští podnikatelé pod pohrůžkou hrozby nebo projevu násilí na jejich rodinných příslušnících žijících na Ukrajině donuceni k vyplacení finanční částky za tuto tzv. ochranu,“ uvedla NCOZ s tím, že problém se loni objevil ve všech regionech kromě Středočeského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

  Centrála si návrat výpalného vysvětluje tím, že pachatelé se museli odklonit od daňové trestné činnosti, a to kvůli zvýšeným kontrolám finančních úřadů a zavedení kontrolních hlášení ministerstvu financí.