Hlavní obsah

Zimola vytáhl „černé svědomí ČSSD“, Hamáček ale souboj ustál a zůstává v čele strany

20. 10. 2018

Brífink ČSSD po sjezdu širšího vedení ČSSD, které řešilo neúspěch ve volbách. (Video: Seznam, Seznam.cz)

Předseda ČSSD Jan Hamáček obstál v hlasování o důvěře a zůstává předsedou ČSSD. Důvodem hlasování byl mimo jiné debakl v posledních senátních a komunálních volbách. V nich strana ztratila polovinu zastupitelů. Také počet senátorů ČSSD klesl ze třinácti na jednoho.

Článek

Širší vedení ČSSD dalo na dnešním zasedání v Hradci Králové důvěru předsedovi a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, jak se předpokládalo. Členové ústředního výkonného výboru se na tom usnesli podle zdroje ČTK absolutní většinou.

Ústřední výkonný výbor nakonec nehlasoval o důvěře v prvního místopředsedu a jednoho z iniciátorů platformy Zachraňme ČSSD Jiřího Zimolu, ač o ni stejně jako Hamáček žádal. Hamáček si hlasování o důvěře v ostatní stranické špičky nepřál. Členové výboru neschválili ani Zimolův návrh na přeregistraci členů sociální demokracie, což je jedním z požadavků platformy.

Zimola: Žádný mučedník nejsem. Přiznejme si, že jsme fakt ve velkém srabu:

Rozhovor se statutárním místopředsedou ČSSD Jiřím Zimolou po jednání širšího vedení strany. (Video: Tomáš Tesař, Seznam.cz)

Platformu kritizovali před zasedáním ústředního výkonného výboru Hamáček i například místopředseda Martin Netolický. Hamáček zdůraznil, že straníky vyzve k jednotě. „To souvisí i s fungováním platformy. Není cestou, aby každý člen vedení měl svoji platformu. Mou platformou je sociální demokracie,“ řekl. Netolický prohlásil, že platforma není hlasem sociální demokracie a vytváří pocit rozštěpenosti.

Před členy výboru Hamáček například odmítl úvahy o odchodu ČSSD z vlády s hnutím ANO do opozice, byla by to podle něho sebevražda. ČSSD už má podle něho v kabinetu úspěchy, ale není o nich kvůli vnitrostranickým debatám slyšet. Hamáček údajně mluvil o tom, že ČSSD musí být levicový rebel ve vládě pravicového oligarchy (předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše). Zdůraznil také, že sociální demokracie je proevropská strana a nesmí k tomuto směřování hledat alternativy.

Zimola podle informací ČTK kritizoval před spolustraníky některé sociální demokraty. Patřil k nim kvůli „osobním ambicím“ kandidát na ministra zahraničí a europoslanec Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman odmítl do vlády jmenovat, a končící předseda Senátu Milan Štěch kvůli kritice vstupu ČSSD do vlády.

ČSSD musí být razantní opozice vůči Babišovu hnutí ANO, že je sociální demokracie ve vládě, neznamená, že musí být poslušný králík, řekl podle zdrojů Zimola. Mluvil i o rekonstrukci vlády, což je jedním z požadavků platformy. Zmínil údajně v této souvislosti nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra kultury Antonína Staňka.

Hamáček se už před zasedáním vyslovil proti tomu, aby ústřední výkonný výbor hlasoval o důvěrách v jednotlivé členy nejužšího stranického vedení s výjimkou předsedy. K tomu, aby se nehlasovalo o Zimolovi, vyzval v debatě na zasedání podle kuloárových informací náchodský starosta a poslanec Jan Birke, prý kvůli tomu, aby se z prvního místopředsedy nestal „zhrzený mučedník“.

Platformu zkritizoval před spolustraníky také Netolický, který jí přičetl neúspěch v komunálních volbách, nebo někdejší místopředseda a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zaorálek prý mluvil tom, že je třeba vyřešit „autistickou poruchu“ ČSSD. Štěch podle zákulisních informací nařkl členy platformy z toho, že sami chtějí do vlády.

Po volbách, v nichž ČSSD ztratila asi polovinu zastupitelů a obhájila jediný senátorský mandát ze 13, se opět rozhořely vnitrostranické spory. Například platforma Zachraňme ČSSD kolem prvního místopředsedy Jiřího Zimoly nebo někdejšího jihomoravského hejtmana Michala Haška doporučuje výměnu některých sociálnědemokratických ministrů ve vládě s hnutím ANO.

Hamáček možnost rekonstrukce vlády odmítl, v pátek se za něho postavil hlasy všech přítomných členů poslanecký klub a podpořilo ho také předsednictvo strany. Jednání klubu se neúčastnil někdejší první místopředseda Milan Chovanec, který zastává názor, že ČSSD by měla kabinet opustit úplně.

Nynější stranické vedení vzešlo z mimořádného sjezdu, který se uskutečnil teprve letos v únoru a v dubnu po fiasku v loňských sněmovních volbách. Další volební sjezd plánují sociální demokraté na březen příštího roku.

Video: Podívejte se na pořad Výzva s plzeňským hejtmanem Josefem Bernardem, který je hlasitým kritikem současného vedení ČSSD.

(Video: Renata Kalenská, Seznam.cz)

Doporučujeme

Další zprávy