Hlavní obsah

Čtyřmetrovou sochu tureckého prezidenta strhli po dvou dnech hasiči

Dílo připomínalo sochu iráckého diktátora Saddáma Husajna. (Video: Reuters)

 

Reklama

30. 8. 2018 9:29

Čtyřmetrová socha Recepa Tayyipa Erdogana vydržela v německém Wiesbadenu pouhé dva dny. Budila příliš mnoho emocí. Z rozhodnutí radnice ji v úterý večer strhli místní hasiči.

Článek

Jen dva dny vydržela v západoněmeckém Wiesbadenu čtyřmetrová socha tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vystavená v rámci zdejšího bienále současného umění. Mezi občany totiž budila takové napětí, že se ji radnice raději rozhodla v úterý pozdě večer odstranit.

Masivní zlatavá socha tureckého prezidenta, který na ní zdviženou pravicí ukazuje do dáli, pobuřovala odpůrce i příznivce kontroverzního politika a také prosté občany hlavního města Hesenska. Odpůrci, kteří na ni velmi rychle nasprejovali pár nadávek, měli za to, že dílo Erdogana glorifikuje, příznivci zase upozorňovali na očividnou podobnost se sochou iráckého diktátora Saddáma Husajna, která byla stržena po dobytí Bagdádu Američany. Místní se zase podle serveru hessenschau.de ptali, co v centru města socha Erdogana vůbec dělá.

Během úterý se u díla srocovalo čím dál tím více lidí, kteří se dostávali do místy tvrdých verbálních sporů. Zatímco jedni na sochu sprejovali, druzí se nápisy snažili odstranit.

Situace nakonec dospěla tak daleko, že vedení města rozhodlo o odstranění sochy z náměstí v centru, protože podle svých slov nebylo na tomto místě dále schopné zajistit bezpečnost občanů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované