Hlavní obsah

Cukrovka i překvapený Babiš. Na informace o Zemanovi reagují zahraniční média

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Prezident Miloš Zeman při odjezdu z Ústřední vojenské nemocnice v Praze 22. září 2021.

Reklama

18. 10. 21:03
aktualizováno • 18. 10. 21:34

Oznámení předsedy Senátu Miloše Vystrčila, že prezident Miloš Zeman podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti, zaregistrovala řada světových médií.

Článek

Mnohá média informaci přinesla jako naléhavé sdělení nejvyšší priority. Zahraniční média o hlavě českého státu informují stručně a mimo jiné citují Vystrčilova slova, že dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je podle lékařů krajně nejistá. Zároveň s ohledem na zahraniční čtenáře doplňují podrobnější kontext včetně vývoje v posledních týdnech.

DPA si mimo jiné všímá tvrzení premiéra Andreje Babiše, že ho zpráva o Zemanově zdravotním stavu překvapila. Babiše přitom německá agentura označuje za „populistu“. DPA také upozorňuje na dnešní výrok hradního kancléře Vratislava Mynáře, že se Vystrčil snaží zviditelnit. Mynář tato slova pronesl ještě před večerní tiskovou konferencí, na které šéf Senátu informoval o zprávě ÚVN.

Agentura AP mimo jiné připomněla, že prezidentova manželka Ivana Zemanová minulý týden na brífinku na Hradě uvedla, že prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Zároveň agentura poznamenala, že Zeman holdoval cigaretám a alkoholu, i to, že se potýkal s cukrovkou a kvůli problémům s chůzí využíval invalidní vozík.

Agentura Reuters poznamenala, že prezidentská kancelář ignorovala výzvy k poskytnutí podrobností o Zemanově zdravotním stavu a omezila se na tvrzení, že hospitalizace prezidentovi nepřekážela ve výkonu povinností. O zdravotních problémech prezidenta Zemana informuje také stanice Al-Jazeera, která připomíná výsledky říjnových parlamentních voleb a prezidentovu roli v povolebních vyjednáváních. Informace o české hlavě státu pak přinesla také španělská agentura EFE.

Doslovné vyjádření Vystrčila pak cituje stanice CNN, která připomíná, že Zeman do nemocnice zamířil krátce po zveřejnění výsledků voleb, ve kterých voliči „odmítli“ Babišovo hnutí ANO. Stanice připomíná, že sestavit vládu v České republice plánují vítězný trojblok Spolu a koalice PirSTAN.

Ruské tiskové agentury a další ruská média zaznamenávají Vystrčilovo vyjádření, že horní komora parlamentu bude muset jednat o aktivaci článku 66 Ústavy o převodu prezidentských pravomocí na premiéra a předsedu dolní komory. V listu Moskovskij komsomolec profesor Oleg Soloduchin, coby ruský expert, který svého času působil v Česku, vyjádřil názor, že jde „čistě jen o politické hry“ a že není důvod zbavovat Zemana pravomocí.

Polská televize TVN 24 připomněla, že v neděli 10. října Zemana převezli do ÚVN, jejíž ředitel a současně prezidentův lékař Miroslav Zavoral odmítl zveřejnit diagnózu hlavy státu, zatímco prezidentská kancelář o Zemanově zdraví informuje jen kuse a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nabádá ke zdrženlivosti.

TVN 24 připomněla, že k prezidentovým pravomocím patří jmenování nového premiéra. Současně dodala, že podle ústavních právníků není prezident povinen k žádným krokům až do 8. listopadu, kdy se má poprvé sejít nová Poslanecká sněmovna. Server Onet.pl připomněl, že Zeman byl v ÚVN v posledních letech hospitalizován několikrát.

Otázkou, co se stane, pokud nebude nadále schopný vykonávat svou funkci, se zabývá web německé stanice Deustche Welle. Web připomíná, že se prezidentské pravomoci rozdělí mezi premiéra a předsedy obou komor parlamentu. Stanice dodává, že nově zvolená Poslanecká sněmovna se má sejít 8. listopadu.

„Zeman není schopný výkonu funkce, šéfové stran chtějí debatovat o odebrání pravomocí,“ informuje na svém webu slovenský Denník N. Slovenský server Aktuality.sk pak uvádí, že podle českých senátorů není aktuálně možný jiný postup než aktivovat článek 66 Ústavy. Server také připomíná, že o neschopnosti prezidenta k výkonu funkce věděl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář už minulou středu.

Prohlášení Miloše Vystrčila ke stavu Miloše Zemana si všímá také švýcarský zpravodajský server Swissinfo nebo izraelský deník The Jerusalem Post. Zbavení Zemana jeho pravomocí by mohlo ulehčit situaci české opozici, která se snaží sestavit vládu. Prezident Zeman totiž už dříve uvedl, že sestavením vlády pověří současného premiéra Andreje Babiše, a to i přesto, že nemá většinu v parlamentu, uvádí The Jerusalem Post.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované