Hlavní obsah

„Čunkův“ medvěd se vrátil na Vsetínsko, poranil berana

Medvěd se v létě údajně objevil i v Krkonoších. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

24. 10. 2018 15:49

Medvěd, který se od září pohybuje ve Zlínském kraji, se vrátil na Vsetínsko. Ve vsetínské části Semetín ve středu ráno poranil berana, řekl Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha.

Článek

„Škody nebyly nijak rozsáhlé. Medvěd pouze poranil jednoho berana a dostal se do chléva, ale naštěstí další ovce zůstaly ušetřené od škod,“ uvedl Bojda. Medvěd dosud v kraji rozsápal více než dvě desítky ovcí, také kozy a kohouta. Ničí i včelíny.

Mladé, asi čtyřleté zvíře se pohybuje po velkém území, nejdříve se vyskytovalo na Vsetínsku, poté na Zlínsku, v posledních dnech zejména u Rajnochovic na Kroměřížsku. Vsetínská radnice dnes vyzvala obyvatele ke zvýšené obezřetnosti a zajištění majetku a zvířat zejména v okrajových částech města. „Případné zahlédnutí jeho dalšího pohybu nahlaste na státní nebo městskou policii na telefonním čísle 158 a 156,“ uvedla mluvčí radnice Alexandra Buršíková.

Při setkání s medvědem by ale lidé neměli panikařit. „Stačí začít opatrně couvat a poté v klidu odejít. V minulosti se ještě nestal případ, že by medvěd bezdůvodně zaútočil na člověka,“ uvedl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

Medvěd pohybující se v kraji se chová netypicky, chodí do blízkosti lidských obydlí a ztrácí plachost. Ochránci přírody upřednostňují odchycení medvěda a jeho umístění do zoologické zahrady, oslovili jich proto už řadu. Zvíře by do konce roku mohlo být umístěno do záchranné stanice pro handicapované živočichy v Temelíně, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. „Jedná se o jedinou záchrannou stanici v ČR, která to umožňuje. Podmínky pro přijetí a dočasné držení velké šelmy jsou ve stanici sice vhodné, ale v žádném případě zde není možný dlouhodobý pobyt takového zvířete. Jeho umístění v Zoo Hluboká pak nepřipadá vůbec v úvahu,“ sdělili dnes ČTK zástupci zahrady. Vypuštění zvířete ve volné přírodě reálné není.

Medvěda původně chtěli odchytit starostové čtyř obcí na Vsetínsku společně s ochránci přírody, dovezli kvůli tomu i odchytovou klec ze Slovenska, do terénu ji dali ve čtvrtek. Později si vzal případ na starosti Zlínský kraj. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) však není vyloučené, že zvíře zaútočí na člověka. Kraj proto spíše preferoval odstřel medvěda, a zažádal proto o povolení.

Starosta obce Oznice, který klec společně s Bojdou ze Slovenska přivezl, původně tvrdil, že ji zavře a z terénu odveze, když akci převzal kraj. Bojda dnes uvedl, že klec je pořád na místě, čekají však na informace krajského odboru životního prostředí, jestli je možné v odchytu pokračovat.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované