Hlavní obsah

Nejdražší obraz světa – da Vinciho Ježíš v modrém hávu – zmizel. Měl kralovat výstavě v Louvru

Foto: commons.wikimedia.org

Salvator Mundi – obraz Ježíše v renesančních šatech, nejspíš od Leonarda da Vinciho.

14. 10. 2019 6:00

Za ani ne dva týdny má pařížský Louvre otevřít novou výstavu renesančního mistra Leonarda da Vinciho. Zazářit na ní měl nejdražší obraz na světě – da Vinciho Salvator Mundi. Ten je ale nezvěstný.

Článek

Malba zobrazující Ježíše v renesančních šatech byla vydražena v roce 2017 za 450 milionů dolarů – více než deset miliard korun. Otázkou zůstává, zda bude na výstavě vůbec k vidění. Podle serveru The Art Newspaper nejspíš ne.

Příběh Ježíše v modrém doprovází mnoho záhad. Obraz měl být vystaven už loni v „pobočce“ Louvru v Abu Dhabi, kde se ale nakonec neobjevil, aniž by někdo dokázal vysvětlit proč. Britským nedělním novinám The Observer potvrdila mluvčí Louvru, že o zapůjčení Salvatora Mundi požádali. „Nedostali jsme zatím žádnou odpověď, takže už nemám, co říci,“ sdělila novinám.

Mnoho odborníků si ani netroufá potvrdit, že se skutečně jedná o práci mistra Leonarda. Frank Zöllner, autor katalogu k aktuální výstavě, nevěří, že by da Vinci maloval na podřadné ořechové dřevo se sukem, který by mohl malbu rychle poškodit.

Kurátorka newyorského Metropolitiního muzea umění a historička umění Carmen Bambach dílo přisuzuje Boltraffiovi – žáku Leonarda da Vinciho. Vzápětí ale dodává, že se na něm musel podílet i samotný da Vinci, například na provedení rukou na obraze.

Skončil na jachtě, nebo v úschovně umění?

Jak se z obrazu za pár liber s nejasným autorstvím stal nejdražší obraz na světě? V roce 1958 byl jako práce přisuzovaná zmníněnému Boltraffiovi prodán za pouhých 45 liber na aukci v Londýně. V roce 2005 jej zakoupil newyorský historik umění Robert B. Simon. Cena už byla vyšší, ale zdaleka ne jako ta dnešní – na aukci v New Orleans jej newyorský kupec získal za 1175 dolarů.

O šest let později, v roce 2011, bylo dílo přisouzeno da Vincimu a cena vystřelila k astronomickým hodnotám.

Tajemstvím zůstává i to, komu obraz patří dnes. Historik Simon, který jej koupil v roce 2005, už to není. Britskému Guardianu sice sdělil, že ví o žádosti Louvru o zapůjčení obrazu. Rozhodnout o tom ale podle něj musí jeho majitel a o jeho rozhodnutí Simon prý už nic neví. Přidal jen spekulaci, že by mělo být dílo střeženo ve Švýcarsku v chráněné úschovně umění.

Posledním potvrzeným majitelem malby tak zůstává ruský oligarcha Dmitry Rybolevlev. Zakoupil jej v květnu 2013, kdy byla cena už podstatně vyšší. Ježíšův portrét ho stál 127,5 milionu dolarů.

Podle jedné ze spekulací je obraz nyní v rukou královské rodiny z Abu Dhabi. Jiné pověry zas mluví o tom, že jej má korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salman na své jachtě.

A můžou být zmatky okolo Salvatora Mundi k něčemu dobré? „Nejasnosti okolo majitele a historie samotného obrazu alespoň dotlačí trh s uměním k tvrdším regulacím,“ komentuje to britský Guardian.

Reklama

Doporučené