Hlavní obsah

Dalík si část trestu odsloužil v penzionu, ministryně to bude řešit

Foto: ČTK/Pavlíček Luboš, ČTK

Marek Dalík při odjezdu z věznice ve Znojmě.

21. 11. 2019 10:49
aktualizováno • 21. 11. 2019 17:02

Marek Dalík opustil vězení ve Znojmě po uplynutí půlky pětiletého trestu.

Článek

Bývalý lobbista Marek Dalík, kterého v pondělí soud podmíněně propustil z vězení, pracoval podle Aktuálně.cz během výkonu trestu ve znojemském penzionu U Císaře Zikmunda. Krajské státní zastupitelství v Brně následně uvedlo, že se okolnostmi Dalíkova výkonu trestu už zhruba měsíc zabývá. Zpráva překvapila i ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, která Deníku N sdělila, že nechá věc prověřit.

„Co se týče výsledků šetření, dosud neprokázaly porušení právních předpisů. Rovněž nebylo zjištěno, že vlastní průběh a okolnosti zaměstnání odsouzeného by bylo jakkoliv ovlivněno osobami jak zevnitř vězeňské služby, tak případně z jiných vnějších vlivů mimo vězeňskou službu,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Vězeňská služba pochybení odmítá. Věznice provádí na venkovních pracovištích pravidelné i namátkové kontroly, a tak tomu prý bylo i v Dalíkově případě. „Zaměstnavatelé jsou předem poučeni mimo jiné o tom, že vězňům musí zamezit přístup k zakázaným předmětům, například mobilním telefonům nebo návykovým látkám,“ uvedla mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová.

Znojemská věznice s penzionem spolupracuje od roku 2007 a měla s podnikem uzavřenou smlouvu o zaměstnávání vězňů. Dalík tam pracoval bez dohledu dozorců, jeho kontrolu zajišťovala podnikatelka Vlasta Masri, která penzion provozuje.

Někdejší tajemník premiéra Mirka Topolánka, odsouzený k pěti letům vězení za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur pro armádu, měl v penzionu podle dohody vykonávat pomocné údržbářské a úklidové práce. V letech 2007–2012 a 2016 se v podniku střídali dva vězni, za roky 2014, 2015 a 2017 si tam pracovní povinnosti podle serveru plnil jeden. I Dalík, který tam docházel od listopadu 2017, byl v penzionu jediným zaměstnaným vězněm.

„U odsouzeného bylo schváleno pracovní zařazení na pracoviště s volným pohybem mimo věznici u Ing. Vlasty Masri,“ sdělil serveru místopředseda Okresního soudu ve Znojmě Jaromír Kapinus.

Dalík měl podle dohody v penzionu pracovat 40 hodin týdně a vykonávat pomocné údržbářské a úklidové práce. Směna mu začínala v 8:30 a odcházel v 17:00. „Objednatel odpovídá za to, že na pracovišti nebude ve vztahu k odsouzeným mařen účel výkonu trestu odnětí svobody. Zejména jim nebudou umožněny návštěvy příbuzných a dalších nepovolených osob, přebírání nebo předávání listovních a balíkových zásilek, telefonování apod.“ uvádí se podle Aktuálně.cz ve smlouvě.

S variantou, že dohled nad trestancem převezme fyzická osoba, s níž má věznice smlouvu, zákon počítá. „Na pracovišti je odsouzený popřípadě kontrolován i zaměstnancem cizího subjektu, který ho zaměstnává,“ řekla serveru mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Do penzionu, jenž je od věznice asi deset minut chůze, Dalíka nemusela vozit ani eskorta.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová už uvedla, že se bude o to, jak probíhal Dalíkův výkon trestu, zajímat. „Výkon trestu je pod odpovědností Vězeňské služby. Ministr podrobnosti výkonu trestu u jednotlivých odsouzených neřeší. Na tento případ se však určitě zeptám,“ napsala Deníku N.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené