Hlavní obsah

Další úspěšné jaro. V zoo v Děčíně se narodila tři mláďata klokana rudokrkého

Foto: ZOO Děčín

Klokan rudokrký.

Reklama

30. 3. 2020 12:02

Už šestý rok po sobě se děčínská zoologická zahrada raduje z odchovu v expozici klokanů rudokrkých. Jejich chovu se věnuje sedm let. Letošní jaro přineslo tři mláďata.

Článek

„Jsou různě stará, to nejstarší už vyskakuje z mámina vaku, druhé prozatím jen vykukuje a přítomnost třetího evidujeme zatím jen podle pohybů ve vaku. Věk toho nejstaršího odhadujeme přibližně na čtyři měsíce,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková.

Dvě mláďata jsou klasického hnědého zbarvení, třetí nosí ve vaku albinoticky zbarvená samice. Zda z něj vykoukne také „blonďák“ ukážou následující dny. Samice klokana rudokrkého platí mezi klokaními mámami za „supermatku“. Své mládě nosí ve vaku téměř nejdéle ze všech klokanů – až 40 týdnů. Zajímavostí je, že může mít až 3 mláďata najednou.

Radost v pražské zahradě.

Zatímco nejstarší mládě již vak skoro opustilo a vrací se do něj jen v případě nebezpečí, druhé mládě je přisáté na bradavce a třetí mládě je v děloze ve stadiu oplozeného vajíčka. U klokanů se totiž objevuje takzvaná prodloužená březost, při níž zárodek pokračuje ve vývoji, až když samice přestane kojit předchozí mládě.

Klokani rudokrcí jsou typickými zástupci řádu vačnatců. V dospělosti dorůstají nanejvýš metrové výšky a snášejí i chladnější podnebí. Hustý kožich po celém těle a na ocase je dobře chrání před mrazem. Jméno dostali podle narudlého zbarvení na krku a na plecích. Rádi se živí trávou, listy, výhonky keřů nebo pupeny. Ve volné přírodě žijí ve skupinách o osmi až 20 členech. Jejich přirozeným prostředím je jihovýchodní pobřeží Austrálie nebo Tasmánie. Dožívají se 12 až 15 let.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované