Hlavní obsah

Delta zesiluje. V Evropě i Česku už ji má skoro každý nakažený. A dál mutuje

Foto: Profimedia.cz

Jen podrobné sekvenování dokáže odlišit variantu delta a delta plus (ilustrační snímek).

Reklama

24. 8. 2021 18:05

Nárůst nemocných a zpřísněná opatření. To jsou důsledky dvakrát nakažlivější varianty koronaviru označované delta, která ve většině států v současnosti převládá. Seznam Zprávy zmapovaly, kde je situace aktuálně nejhorší.

Článek

Do karantény častěji než kdy dřív. Hygienici v Česku zpřísnili parametry rizikového kontaktu. Příčinou je výrazně nakažlivější varianta delta, která v České republice v současnosti dominuje. Při trasování nakažených je nyní za rizikový považován i kontakt, který byl kratší než 15 minut a na větší vzdálenost než dva metry. Roli nehraje ani nasazený respirátor.

Delta je celosvětový problém

Mutace delta, dříve označována jako indická, byla doposud potvrzena ve zhruba 90 zemích světa, a to včetně Česka. Jak původní název napovídá, její prvotní výskyt byl potvrzen v Indii. Jedná se o čtvrtou pozorovanou mutaci koronaviru – kmen alfa je znám jako britská varianta, kmen beta byl identifikován v Jihoafrické republice a třetí kmen viru gama pochází z Brazílie.

V tom, kdy se varianta delta objevila, se různé zdroje liší, indické úřady však začaly přibývající případy mapovat již na konci loňského roku.

Celosvětově tvoří v posledních týdnech varianta delta většinu nových případů nákazy. Data Světové zdravotnické organizace ukazují, že v mnoha státech představuje zdroj nákazy více než devadesát procent covid pozitivních pacientů.

Dominantní je tato nová varianta téměř na všech světadílech, nejméně se šíří v Jižní Americe a na východě Evropy. Odborníci ovšem upozorňují, že na některé státy padá podezření ze záměrného zkreslování dat o covidu. Pro řadu zemí včetně těch rozvinutých může být navíc problém spolehlivé údaje zajistit.

V přepočtu na sto tisíc obyvatel je nejvíce nakažených variantou delta v Dánsku, ve Velké Británii, na karibském ostrově Svatý Martin, v Irsku a Lucembursku.

Největší podíl nakažených eviduje Velká Británie, kde delta tvoří téměř sto procent pozitivních případů. Naopak v Indii došlo na začátku léta k úbytku zaznamenaných případů této varianty, v posledních týdnech však incidence znovu stoupá. Graf níže znázorňuje procentuální nárůst této varianty v pěti zemích s největším počtem nemocných. Druhá stránka grafu ukazuje vývoj situace v České republice.

Delta plus

Vědci navíc zachytili ještě obávanější delta plus variantu, což je lehce pozměněná mutace původního viru delta. Poprvé byla rozpoznaná letos v dubnu. Běžnou metodou však nelze určit a je nutné provést složitější a přesnější sekvenaci.

„Má navíc mutaci, kterou jsme viděli u variant beta a gama. Víme, že může navíc ovlivnit schopnost protilátek zneškodnit virus. Proto je tu obava, že by tento kmen viru mohl být ještě smrtelnější, protože by mohl být odolnější vůči lékům a vakcínám,“ vysvětluje hlavní vědecká pracovnice Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumya Swaminathanová.

Delta plus byla zatím identifikována zhruba ve 30 zemích včetně České republiky.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované