Hlavní obsah

Denní přehled: Plukovník na ústupu, koronavirus měl už každý dvacátý a do baru v roušce

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Čtěte náš denní přehled všech podstatných událostí z Česka, z byznysu i ze světa.

Reklama

15. 5. 2020 18:48

Roman Prymula chce dát premiérovi výpověď. Testy na jihu Čech ukázaly, že promořenost české populace je zřejmě mnohem větší, než se dosud počítalo. A už víme, že v barech budeme moci popíjet jen do 11 hodin večer.

Článek

Roman Prymula se stahuje

Jeden z hlavních stratégů souboje s epidemií koronaviru Roman Prymula informoval premiéra, že skončí na Ministerstvu zdravotnictví a odejde do soukromého sektoru. Pro případné setrvání premiérovi stanovil dvě podmínky, které ovšem neoznámil. Vyloučil, že by se týkaly jeho chybějící bezpečnostní prověrky, kterou vyžaduje ministr Adam Vojtěch.

Koronavirus měl už každý dvacátý

Koronavirus bez příznaků ve skutečnosti prodělalo výrazně víc lidí, než kolik ukázaly výsledky plošného testování populace. Alespoň to naznačuje nové testování v Jihočeském kraji. Předběžné výsledky ukazují, že nemoc mělo víc než pět procent z 2 000 testovaných, aniž o tom vůbec věděli. To je každý dvacátý – přitom celostátní výsledky naměřili imunizaci v řádech jednotek promile. Jak je to tak výrazný rozdíl možný?

Do baru jen s rouškou

Hromadné akce pro 300 lidí, otevřené restaurace, solária, šatny, koupaliště, bary a kluby – z nich se ale budete muset úderem 23. hodiny přesunout ven nebo domů. Vláda 25. května zase otevře kousek Česka, ovšem za přísných hygienických podmínek. Na 500 osob se limit má rozšířit od 8. června. Samozřejmě když vše půjde dobře…

Chcete podrobnější souhrn?

Plnou verzi našeho newsletteru se souhrnem toho nejdůležitějšího dění si můžete objednat ZDE. Pošleme vám ho každý všední den večer.

Všechno, co není státní, dostane po koronaviru ránu

To říká ekonom a investor Radovan Vávra. Češi podle něj utrácet své peníze nebudou. Největší strach má o kamenné obchody a bez šrotovného se jako stát neobejdeme. Je tu ale jedna skupina podnikatelů, pro kterou pandemie znamená šanci na obří růst: majitelé e-shopů.

Jsem tlustej, uznal Boris Johnson

Z nemocnice se britský premiér vrátil s přesvědčením, že ho koronavirus skolil u kvůli špatnému životnímu stylu. Ministrům tak oznámil „změnu plánu“ a začal připravovat novou strategii, jak zamést s britskou obezitou. Doplňující zpráva: přesně před 80 lety začala fastfoodová revoluce.

Posvátná koncovka -ová

Ženy v Česku si zřejmě budou moci zvolit nepřechýlenou formu svého příjmení bez omezujících podmínek. Schválil to jeden ze sněmovních výborů, poslanci se otázkou budou ještě zabývat. Jak si s tím čeština poradí? „Úplně normálně. Náš jazyk přežil daleko horší věci,“ píše naše Lucie Stuchlíková.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované