Hlavní obsah

Desítky českých restaurací na protest nezavřely, zasahovala policie

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

9. 12. 2020 21:58

Protažením otevírací doby nad rámec povolené osmé hodiny večerní se do protestu proti vládnímu nařízení zapojily nejméně desítky hospod po celém Česku.

Článek

Nejen adventní věnec na dveřích, ale i česká vlajka dnes vítaly hosty pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku. S jídlem a pitím nemusel nikdo spěchat, podnik zůstal otevřený i po 20:00. Zaměstnanci tak protestovali proti vládnímu omezení provozní doby kvůli pandemii. Akci zhruba do hodiny ukončila policie, která hosty vyzvala k odchodu. Majitel podniku Jiří Janeček ČTK řekl, že protest splnil svůj účel. Doufá, že pokuta, kterou dostane, nebude likvidační.

V restauraci byly po nařízené zavírací době všechny stoly obsazené. Nedlouho poté na místo dorazili i policisté, zkontrolovali hosty a vyzvali je, ať restauraci opustí. Ti, kteří měli na stole jídlo, ho mohli v klidu dojíst.

Podle Janečka všichni požadavky policie respektovali. „Je to v přátelské rovině, nikdo nedělá žádné potíže. My chápeme, že jak hygiena, tak Policie České republiky vykonávají svou povinnost,“ řekl Janeček ČTK kolem 21:00. „Vyklidili jsme prostor, chováme se kultivovaně, je tady s námi udělán nějaký zápis a půjdeme všichni domů. Účel to snad splnilo a doufám, že se vláda chytne za nos,“ dodal.

A podobně to podle ČTK vypadalo v řadě dalších restauracích. Například v Praze povinnou zavírací dobu ve 20:00 nerespektovaly nejméně dvě restaurace. Jednou z nich byla smíchovská tankovna U Zlatého Jelena, druhou restaurace Šeberák v Kunraticích, odkud ale většina hostů odešla po příjezdu policie. V centru hlavního města restaurace a hospody zákaz otevření po 20:00 podle zpravodaje ČTK respektovaly.

Přes 20 restaurací, hospůdek a pivnic zůstalo dnes po osmé otevřeno na Teplicku, hosté si jejich seznam vyhledali na sociálních sítích nebo poznali podle vyvěšené české vlajky, napsala ČTK. Policisté zhruba v půl deváté přijeli i do otevřené restaurace U Rady v centru Ostravy.

Ode dneška musí restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20:00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů, kdy do nich znovu mohli po několika týdnech přijít hosté. Vláda zpřísněním reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření.

Reklama

Doporučované