Hlavní obsah

Desítky tisíc bytů mohou být v listopadu bez signálu ČT. Problémem je společná anténa

Ilustrační foto.

Reklama

Desítkám tisíc domácností v Praze a středních Čechách hrozí, že si po 27. listopadu nenaladí kanály České televize. K příjmu televizního signálu totiž používají společné televizní antény, které dosud neprošly úpravou potřebnou pro nový standard DVB-T2. Jen v Praze je kolem 20 tisíc společných antén. Vyplývá to z aktuálních vyjádření odborníků i servisních firem pro agenturu ČTK.

Článek

Na konci listopadu začne přechod pozemního digitálního vysílání na standard DVB-T2. Zahájený bude vypnutím stávajících vysílačů DVB-T pro Prahu a střední Čechy na Žižkově a Cukráku. Přechod bude dokončený v polovině příštího roku. Pro příjem DVB-T2 musí mít lidé vedle upravené antény i televizor s příslušným tunerem nebo set top box. Seznam kompatibilních televizorů a set top boxů je na stránkách Českých Radiokomunikací. Nutnost pořízení vhodného televizoru nebo set top boxu se týká všech příjemců signálu z televizních vysílačů, tedy i lidí využívajících vlastní antény. Netýká se naopak uživatelů satelitní, kabelové nebo internetové televize.

„Na úpravy společných televizních antén v Praze a části středních Čech zbývá posledních několik týdnů. Pokud si diváci nebo správci bytových domů vzpomenou pozdě, mohou zůstat až po dobu jednoho týdne bez signálu České televize,“ varoval televizní technik Jakub Melín z pražského DVB servisu. Úprava společné antény podle něj vyjde zhruba na částku okolo 14.000 až 18.000 korun, a to včetně výměny venkovní kabeláže. Řada společných antén totiž využívá špatné kabely a na střeše mívá bílé kabely určené pro použití uvnitř domů. Ty je třeba vyměnit za černé.

Úprava společných antén se podle provozovatele serveru Televizniweb.cz Jana Potůčka stále stihnout dá, záleží ale na správcích domů, zda včas objednají servisní firmu. Ty mají v současnosti plno na dva až tři týdny dopředu.

Přechod na DVB-T2 si vynutila potřeba uvolnit část v současnosti využívaných kmitočtů ve stávajícím standardu DVB-T pro rychlé mobilní sítě. DVB-T2 umožňuje vysílat na menším množství frekvencí, navíc zajistí kvalitnější signál, příjem více kanálů a doplňkové služby. V současnosti fungují tzv. přechodové sítě, pokrývající celou ČR, které divákům umožňují dopředu vyzkoušet si příjem v DVB-T2.

Pozemní televizní vysílání podle Českých Radiokomunikací primárně využívá 60 procent tuzemských domácností, satelit 23 procent, kabelovou TV 15 procent a IP TV necelých 11 procent.

Reklama

Doporučované