Hlavní obsah

První země zprovoznila koronapas. „Zase žiju skoro normálně.“

Foto: Profimedia.cz

Na oběd do restaurace? S koronapasem bez problému.

Reklama

5. 5. 2021 6:30

Se zavedením „koronapasu“ se Dánové vrací do kolejí předcovidového života. Skandinávská země je první v Evropě, která takový program naplno spustila.

Článek

Rezervace pro desetičlennou skupinu v restauraci na večeři? Návštěva fotbalového zápasu a následná oslava v baru? Cesta za poznáním do muzea? Dánové si mohou z aktivit jen vybírat. Pokud tedy mají koronapas.

Jde o osvědčení, kterým lidé v Dánsku dokládají negativní test ne starší než 72 hodin, prodělání covidu-19 v posledních šesti měsících nebo plnou vakcinaci, informoval web The New European. Doklad, jenž v zemi nyní otevírá dveře, sice může mít i papírovou podobu, primárně ale funguje skrze mobilní aplikaci MinSundhed, tedy „MojeZdraví“.

„Obrovský rozdíl“

Dánsko koronapasy zavedlo už 21. dubna a spolu s nimi i masivně rozvolnilo koronavirová opatření. Podle svědectví, s nimiž přišel britský list The Guardian, přinesl digitální doklad do života Dánů vítanou změnu.

„Je to obrovský rozdíl,“ uvedl pětadvacetiletý Casper Beckers ve frontě na koronavirový test před kodaňským Fórem v univerzitní čtvrti. „Všechny bary jsou otevřené a já se konečně mohu vídat s lidmi skoro jako normálně. Minule, když jsem byl v baru, tam bylo tak plno, že jsem si říkal, že je to trochu nezodpovědné.“

Co se večerního plánu týče, Beckers jej ve frontě konzultoval s přáteli přes WhatsApp. Začít chtěli zlehka v podniku s deskovými hrami, potom se přesunout do baru na koktejly.

Foto: Profimedia.cz

Kavárny v Kodani už mají zase otevřeno.

Ve Fóru, někdejší koncertní hale, která nyní slouží jako testovací centrum, zaplul Dán do jedné z šedesáti budek. Strávil tam necelých deset minut a výsledek testu mohl očekávat do půl hodiny. Na telefonu mu nicméně blikl za pár minut.

Nadšení i kritika

Ačkoliv jsou reakce na koronapasy nadšené, najdou se i kritické hlasy. Majitelka podniku Spisebar 20 v kodaňské trendy čtvrti Nørrebro Tanya-Maria Solskovová deníku The Guardian řekla, že návrat zákazníků je „úžasný“. Kontrolovat ale různá potvrzení od různých výrobců testů zabere spoustu času.

„Málem to od nás vyžaduje přibrat sem pracovníka navíc. Myslím, že by nás měli v tomto ohledu finančně podpořit, protože to normálně není naše zodpovědnost a sami máme problémy poté, co nás zavřeli na čtyři a půl měsíce,“ uvedla Solskovová.

V jiných evropských zemích diskutují tamní zákonodárci ohledně zavedení podobných opatření nejen o otázce soukromí, ale také o tom, zda nepředstavují koronavirové doklady nástroj pro diskriminaci. V Dánsku bylo pro devět z deseti politických stran v parlamentu a podporu vyjádřila i Konfederace dánského průmyslu.

Foto: Profimedia.cz

Protesty Mužů v černém.

Nejhlasitějším oponentem vůči návrhu byla skupina přezdívaná Muži v černém. Protestů proti koronapasu, které organizovala, se zúčastnilo několik stovek demonstrantů. A petici proti digitálnímu osvědčení podepsalo 40 tisíc lidí. Skupina už dříve pořádala víceméně pravidelné protesty proti koronavirovým opatřením.

Digitální doklad připravuje i EU

Vlastní koronavirový doklad představilo například i Španělsko. Pilotní verzi ozkoušeli podle agentury Reuters lidé v Gironě, kteří si mohli o víkendu poprvé za osm měsíců zatancovat v nočním klubu. Osvědčení je stále v testovací fázi, do zkoušky se v katalánské Gironě zapojily mimo jiné i restaurace.

Zatímco si jednotlivé členské země přichystaly vlastní programy, s jednotným digitálním dokladem, takzvaným digitálním zeleným certifikátem, má přijít i Evropská unie. Minulý týden dal návrhu Evropské komise zelenou i Evropský parlament.

Digitální zelený certifikát s unikátním QR kódem má usnadnit především cestování v rámci Evropské unie, nebude ovšem povinný. „Nebude nezbytnou podmínkou pro volný pohyb, který je základním právem v EU,“ píše se na webových stránkách Evropské komise.

Stejně jako dánský koronapas i unijní certifikát bude fungovat jako osvědčení očkování, prodělání covidu-19 nebo negativního výsledku koronavirového testu. Taktéž bude mít kromě elektronické i tištěnou podobu. Platit bude ve všech zemích EU, v jazyce jednotlivých členských zemí ho pak budou vydávat vnitrostátní orgány – třeba nemocnice nebo testovací střediska.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované