Hlavní obsah

Do brněnského babyboxu někdo v noci odložil čerstvě narozenou holčičku

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

19. 9. 17:26

Do brněnského babyboxu někdo v neděli v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka-Světlana. Podle primáře Nemocnice Milosrdných bratří Dana Wechslera měřila 49 centimetrů a vážila 2,8 kilogramu.

Článek

Holčička dostala jména po sestřičce, která ji z babyboxu vyzvedla, a zároveň po televizní moderátorce Světlaně Witowské, uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Jde o 226. dítě z babyboxu v Česku a dvacáté v Brně. Zařízení v Česku fungují od roku 2005.

Děvčátko se dostalo do babyboxu krátce po porodu, zabalené bylo ve fialovém ručníku. Podle primáře bylo na první pohled zdravé. „Se jménem byl trochu zádrhel, protože od první chvíle jsem měl pro holčičku připravené jméno Světlana,“ uvedl ke jménu Hess. V nemocnici ale dítě pojmenovali po sestřičce, která jej z babyboxu vyzvedla. „Bude se tedy jmenovat Anetka-Světlana,“ rozhodl Hess.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří uvádějí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované