Hlavní obsah

Do Dachau se vrátila ukradená brána s nápisem Arbeit macht frei, zloděje se najít nepodařilo

Symbol nacistických zločinů se vrátil do bývalého koncentračního tábora Dachau.

 

Reklama

22. 2. 2017 19:17

Vstupní brána do koncentračního tábora bude od 29. dubna vystavena jako exponát.

Článek

Do bývalého nacistického koncentračního tábora Dachau se ve středu po více než dvou letech vrátila vstupní brána s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje), kterou na konci roku 2014 někdo ukradl. Železná brána s nechvalně proslulým textem se našla koncem loňského roku v Norsku.

Asi metr široké a dva metry vysoké mřížové dveře z areálu nejstaršího nacistického koncentračního tábora ukradli v noci na 2. listopadu 2014 neznámí zloději. Ani přes rozsáhlé pátrání ve více zemích a vypsanou odměnu 10 000 eur (270 000 Kč) za jejich dopadení se je zatím nepodařilo chytit.

Brána se nakonec v poměrně dobrém stavu našla na okraji norského Bergenu, když na ni policii upozornil anonym. Vyšetřovatelé se domnívají, že ji tam zloději nechali, protože případ vyvolal velkou pozornost, a oni se obávali, že budou časem prozrazeni.

Nově jako exponát

Dnes krátce po poledni se stokilogramový symbol nacistických zločinů, který už byl v posledních dnech pod přísným dohledem policie v Bavorsku, vrátil do Dachau. „Brána symbolizovala a symbolizuje ponižování člověka nacistickou diktaturou," řekl při této příležitosti bavorský ministr školství a kultury Ludwig Spaenle.

Brána bude nově vystavena ve stálé expozici, kde ji návštěvníci poprvé mohou spatřit 29. dubna na 72. výročí osvobození koncentračního tábora. U vstupu do bývalého tábora bude nadále její kopie, kterou nechali provozovatelé místního památníku a muzea zhotovit po odcizení originálu.

Vstupní brána s nápisem Arbeit macht frei se vrátila do tábora Dachau poté, co byla v roce 2014 ukradena a pak nalezena ve hromadě listí v Norsku.

První vězni prošli vstupem do tábora 22. března 1933 - necelé dva měsíce poté, co se Adolf Hitler stal říšským kancléřem. Před válkou putovali do Dachau skuteční i domnělí nepřátelé režimu - komunisté, sociální demokraté, odboráři. K nim postupně přibyli lidé označovaní za podvratné živly: svědci Jehovovi, duchovní, Romové, homosexuálové a další. Židy, kteří nakonec tvořili asi třetinu vězněných, začali nacisté hromadně internovat po takzvané křišťálové noci v listopadu 1938.

Zařízení, kterým za 12 let existence prošlo nejméně 200 000 lidí, z nichž asi 41 500 zahynulo, sloužilo jako model pro další koncentrační a vyhlazovací tábory zřizované nacisty a jejich nohsledy po celé Evropě. Vězni v Dachau se dočkali osvobození 29. dubna 1945, když k městu postoupila americká armáda, která tam nalezla více než 30 000 zubožených lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Dachau

Doporučované