Hlavní obsah

Akce Padrino: Skupina kolem Vémoly pašovala desítky kilogramů kokainu

Foto: Foto CNC: Marek Pátek / CNC / Profimedia

Policisté loni před Vánoci zadrželi kvůli drogové kauze i zápasníka Karla Vémolu.

Desítky kilogramů kokainu pašovaných do různých států Evropy včetně Ruska. Policie zveřejnila detaily k případu, ve kterém je stíhán i zápasník Karel „Karlos“ Vémola. Obviněným hrozí až 18 let vězení.

Článek

Duben 2020. Z České republiky vyráží směrem do Nizozemí kamion naložený dětskými stavebnicemi. Odtud má pokračovat do britského přístavu Dover. Kromě hraček je ale v náklaďáku ještě jeden nepřiznaný kontraband: Ve schránce za kabinou řidiče je ukryto 50 kilogramů prvotřídního kokainu.

Při kontrole v Doveru celníci drogy odhalí a zadrží dvojici Čechů. Podle CNN je později propustí. Kromě Čechů policie zadržela i Chrise Michaelidese z Essexu, který převoz drog organizoval. O dodávce úřady věděly dopředu, protože Michaelides používal na komunikaci šifrovací aplikaci EncroChat. V té době ale policie uměla informace z aplikace těžit, a dařilo se jí tak rozbíjet celé zločinecké sítě.

Michaelidese poslaly britské soudy v roce 2021 za pašování 240 kilogramů kokainu na 20 let do vězení.

Jak se nyní ukázalo, případ z roku 2020 souvisí s aktuálním zásahem Národní protidrogové centrály (NPC), který mířil i proti MMA zápasníkovi Karlu Vémolovi. Skupina, která tehdy s Michaelidesem spolupracovala, totiž s prodejem drog nepřestala.

Těsně před loňskými Vánoci policie proti skupině zasáhla. U jednoho ze členů gangu detektivové nalezli 34 kilogramů kokainu, které měli další členové prodat a plánovali je vyvážet i do zahraničí. Proti tomu detektivové zakročili.

Drogy v kamionech

„Při akci s krycím názvem Padrino zadrželi policisté celkem pět lidí. Obvinili je z drogové trestné činnosti, které se měli dopustit jako členové organizované skupiny zaměřené na pašování kokainu ve velkém rozsahu. Drogy měli dopravit ukryté v kamionech do Velké Británie, České republiky a v jednom případě také motorovým vozidlem do Ruska,“ popsala Lucie Šmoldasová, mluvčí Národní protidrogové centrály.

„Organizátor měl také připravovat dovoz kokainu do Ruska, kam měl prostřednictvím dalšího obviněného kurýra vyvézt dva kilogramy této drogy. Podle zjištění detektivů se také podílel na přípravě dovozu dalších nejméně 120 kilogramů kokainu z Jižní Ameriky. Větší část tohoto množství měla být distribuována v zahraničí, menší díl v České republice,“ doplnila Šmoldasová. Tento obchod už obvinění dealeři nedokončili.

Podle informací Seznam Zpráv detektivové chtěli proti skupině zakročit až o několik týdnů později, ale vzhledem k tomu, že se situace začala komplikovat, rozhodli se zasáhnout už před Vánoci.

Z pěti obviněných jsou aktuálně tři ve vazbě, dva, včetně zápasníka Vémoly, soud propustil proti peněžité záruce a dále budou vyšetřováni na svobodě. „V případě pravomocného odsouzení hrozí některým z nich až 18 let vězení,“ zmínila policejní mluvčí Šmoldasová.

Vémola po propuštění z vazby na svém instagramovém účtu uvedl, že je aktuálně hlavně rád, že je doma. „Celá tahle situace je naprostej nesmysl. Vůbec nevím, jak jsem se do ní dostal,“ tvrdil Vémola.

Související témata:
Národní protidrogová centrála (NPC)

Doporučované