Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) udělal loni krátce po devětačtyřicátých narozeninách velký realitní obchod.
Až dosud žili s manželkou v nájemním bytě, loni si pořídili v Plzni rodinný dům. Jak dokládá kupní smlouva z katastru nemovitostí, zaplatili za něj 15,25 milionu korun. Že šlo o životní realitní transakci, naznačil sám Baxa. „Do loňského nákupu předmětné nemovitosti jsme s manželkou nikdy nevlastnili žádnou jinou nemovitost,“ poznamenal mezi odpověďmi na dotazy redakce.
V majetkovém přiznání, které ministr kultury stejně jako všichni ostatní členové vlády musel odevzdat do konce června, však dostatečně neuvedl, jak si svůj realitní sen splnil.
Seznam Zprávy na to přišly, když prozkoumaly majetková přiznání všech členů Fialovy vlády za celou dobu mandátu. Přehled uvádíme níže v článku, takže u ministra Baxy lze vidět, že ze zdrojů na nový dům uvedl pouze čerpání hypotéky ve výši čtyř milionů korun.
Jak financoval zbylou část koupě nemovitosti, však už ministr v přiznání majetku neuvedl. Upřesnil to až po dotazech redakce.
Přiznání Petra Fialy:
Martin Baxa napsal, že zbylá část na koupi domu - tedy 11,25 milionu - byly celoživotní rodinné úspory. Jeho manželka, která pracuje jako lékařka, přispěla podle Baxy částkou ve výši 2,25 milionu. Zbylých devět milionů ministr podle svých slov uspořil za posledních pětadvacet let.
Píše, že na spořicím účtu měl přes 1,58 milionu a že dalších zhruba 7,41 milionu získal poté, co loni prodal cenné papíry. „Od roku 2005 část úspor pravidelně převádím do cenných papírů,“ uvedl Baxa pro Seznam Zprávy.
Jenže to, že cenné papíry loni na podzim prodal, v přiznání majetku rovněž neuvedl. Což na dotaz redakce ministr kultury přiznal. „Nenapadlo mě to, když byly obratem použité na koupi domu,“ uvedl Baxa.
Velký přehled zde:
Z toho důvodu lze považovat oznámení ministra Martina Baxy za neúplné a podle zákona o střetu zájmů v takovém případě hrozí postih od 1000 do 50 tisíc korun.
„Veřejnému funkcionáři hrozí za uvedení zjevně nepřesných, neúplných nebo nepravdivých údajů v majetkovém přiznání pokuta v maximální výši padesát tisíc korun,“ uvedl Michal Pleskot z tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti.
V případě, kdy však politik informace dodatečně doplní nebo upřesní, dojde podle ministerstva „ke snížení škodlivosti“ jeho jednání. Úřad pak následně může říct, že o přestupek v této souvislosti nešlo. A nakonec může dokonce od udělení pokuty i upustit.
Přiznání Andreje Babiše:
Baxa není jediný ministr, který v přiznání uvedl, že se stal nově majitelem nemovitosti. Polovinu rodinného domu na Kolínsku v loňském roce získal také ministr vnitra Vít Rakušan (Starostové). Narozdíl od Baxy ale za něj nemusel nic platit, protože nemovitost jemu a jeho bratrovi darovali rodiče.
Majetková přiznání členů Fialovy vlády uvádějí také to, jak se jim daří v posledních čtyřech letech splácet hypotéky a půjčky nebo jak jim roste část jejich příjmů.
Například premiér Fiala ještě v roce 2022 uváděl, že získal za pronájem nemovitostí 103 tisíc korun. Loni šlo už o 376 tisíc. Letos Fiala navíc přiznal další příjem. A to, že mu nákup dluhopisů firmy T-Development vydělal 137 tisíc. Různé příjmy v řádu stovek tisíc korun pak uvedli do přiznání i další ministři.
Ministr školství Mikuláš Bek (za hnutí Starostové) pak měl před čtyřmi roky hypotéku ve výši 6,49 milionu. Do konce loňského roku z ní dokázal splatit 1,27 milionu.
A například ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v loňském roce podle svých přiznání o majetku neměli žádné vedlejší příjmy, výdaje a ani dluhy.
Majetky politiků
Seznam Zprávy před sněmovními volbami popisují majetkové poměry předních kandidátů politických stran.