Hlavní obsah

Na zakázky si ministerstvo najalo muže odsouzeného za dotační podvod

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) sdělil, že případ „okamžitě prověří“.

Na pomoc s miliardovými dotačními programy Ministerstvo životního prostředí vybralo společnost, jejíž majitel je pravomocně odsouzený za dotační podvod. Pro úředníky má pořádat veřejné zakázky i radit jim.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V programech nazvaných Spravedlivá transformace a Životní prostředí se rozděluje v součtu více než sto miliard korun z peněz EU. Oba programy spravuje Ministerstvo životního prostředí. Jak ale zjistily Seznam Zprávy, zodpovědní úředníci si k ruce najali muže pravomocně odsouzeného za dotační podvod.

S veřejnými zakázkami, které s oběma programy souvisejí, má totiž pomáhat sokolovská firma TI Systems odsouzeného podnikatele Tomáše Správky. Nemá webové stránky a v účetní závěrce za loňský rok uvádí, že má jednoho zaměstnance.

Přesto s ní má už více než rok ministerstvo nasmlouvané poskytování poradenství a konzultací či zpracovávání posudků a analýz vztahujících se k veřejným zakázkám. Podle uzavřeného kontraktu má však TI Systems ministerstvu pomoci i s „kompletním zajištěním zadávání veřejných zakázek“, u nichž si to úředníci objednají. V praxi tak místo nich má být tato firma třeba i u otevírání obálek s nabídkami nebo u vybírání vítězů tendrů.

Proč ministerstvo, které má vlastní zakázkový odbor, potřebuje výpomoc, vysvětluje mluvčí resortu Veronika Krejčí tím, že „smlouva existuje pro případ, že by bylo potřeba expresně vysoutěžit zakázku“. „Za rok 2024 nedošlo k plnění smlouvy. Ministerstvo životního prostředí se primárně snaží využívat vlastní kapacity,“ doplnila.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) však později na dotaz reportérů sdělil, že nechá případ kolem odsouzeného Tomáše Správky „okamžitě prověřit“.

„Na ministerstvu jsem dal striktní pokyn nevyužívat externí administrátory, máme na to vlastní odbor. Pokud taková smlouva opravdu existuje, odstoupíme od ní,“ řekl Seznam Zprávám ministr.

Zakázka těsně pod limitem

Mluvčí ministerstva také uvedla, že „firma byla vybrána standardním výběrovým řízením“. S tím, že se mohl přihlásit kdokoliv a vše bylo transparentní.

Tendr, v němž TI Systems zvítězila, ministerstvo nastavilo tak, že se na něj nevztahovala přísnější pravidla zákona o veřejných zakázkách. Předpokládanou hodnotu zakázky totiž stanovilo na 1,98 milionu korun, což je 20 tisíc pod dvoumilionovým limitem zakotveným v paragrafech.

Do soutěže se přihlásilo celkem třináct účastníků, mezi nimi i specializované advokátní kanceláře. Možnost pořádat pro ministerstvo tendry ale díky nabídnuté ceně (opět přesně 1,98 milionu) získala právě sokolovská TI Systems.

Firma se zavázala, že všechny zakázky bude pro ministerstvo zajištovat za fixní částku (bez ohledu na jejich reálnou složitost a časovou náročnost) a i ty největší tendry, v nichž jde o desítky milionů, zvládne připravit za 30 tisíc korun.

Výši konkurenčních nabídek ministerstvo zveřejnit odmítlo s odkazem na to, že jsou neveřejné.

Foto: Seznam Zprávy

Kontrakt, který odsouzený Tomáš Správka podepsal s Ministerstvem životního prostředí.

Výslednou smlouvu s TI Systems ministerstvo uzavřelo až do roku 2027. 

Za resort je pod kontraktem z června 2023 podepsaný ředitel odboru fondů EU Jaroslav Michna a ředitelka odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku Radana Leistner Kratochvílová.

Nyní už bývalý jednatel TI Systems Tomáš Správka, který je rovněž členem realizačního týmu zakázky, smlouvu parafoval těsně předtím, než nabyl právní moci už vynesený rozsudek Vrchního soudu v Praze. Ten mu řídit jakékoliv firmy zakázal.

Fiktivní vzdělávací kurzy

U soudu Tomáš Správka skončil kvůli počinu své druhé firmy Olivius, na jejíž web byla v minulosti přesměrována i internetová doména TI Systems.

Rozsudek, který mají Seznam Zprávy k dispozici, popisuje, jak Správka poškodil Ministerstvo školství, které jeho firmě Olivius poslalo z peněz EU téměř pětimilionovou dotaci. Olivius za dotaci měla kolem roku 2015 pořádat kurzy zvyšující vzdělanost v malých obcích - třeba finanční gramotnost, právní povědomí nebo počítačové dovednosti.

Foto: Seznam Zprávy

Rozsudek Vrchního soudu v Praze nad Tomášem Správkou.

V reálu ale Správkovi podřízení do prezenčních listin na kurzech sepsali jména lidí, kteří tam vůbec nebyli, a pro dotační kontrolory se i fotili jejich příbuzní nebo jejich známí - zaměstnanci věznice v jedné z obcí. „Obžalovaní byli uznáni vinnými zločinem dotačního podvodu a zločinem poškození finančních zájmů Evropské unie ve spolupachatelství,“ rekapituluje rozsudek.

„Jsou to věci, které mě životně zasáhly. Z titulu jednatele jsem věřil lidem, kteří měli projekt na starosti. Bohužel jsem se všude podepisoval já, takže vina šla na mě,“ podává to Tomáš Správka.

Podle verdiktu lze jednoznačně dovodit, že se „dopustil žalovaného jednání v úmyslu přímém“ a sám podřízené k nezákonnostem úkoloval.

Nakoupil za 13 milionů, prodal za 38

Policie pak na základě trestního oznámení Ministerstva průmyslu nyní prověřuje ještě další dotační případ, ve kterém Správkova firma Olivius figurovala - tentokrát jako pořadatel výběrového řízení.

V kauze, kterou předtím rozkryly Seznam Zprávy, jde o to, jak nedávný primátor Chomutova za ANO Milan Petrilák nakoupil v čase covidové pandemie v Číně stroje na respirátory a obratem je prodal za téměř trojnásobek. A to díky tendru, který se svou měsíc starou firmou bez zaměstnanců vyhrál jako jediný účastník a pořádala ho právě Správkova firma Olivius.

Zadavatel zakázky přitom od Ministerstva průmyslu dostal na linky dotaci s podmínkou, že jejich dodavatele vysoutěží.

Jakmile případ reportéři popsali, Milan Petrilák po nátlaku hnutí ANO na post primátora rezignoval - ač odmítá, že by udělal cokoliv špatně.

Tomáš Správka uvedl, že pouze pořádal tendr. A že netuší, proč se do něj nikdo krom Petriláka nepřihlásil.

„Není žádný problém, jednatelkou je moje žena“

Správkovu firmu Olivius mezitím soud zrušil, protože se kvůli jeho odsouzení ocitla bez jednatele. Správka krom toho dostal tři roky vězení s pětiletou podmínkou, která mu tedy stále běží.

Ve firmě TI Systems avšak Tomáš Správka tento problém, že nemůže podle rozsudku dělat jednatele, vyřešil. „Podle zákona nesmí být odsouzený jednatel firmy. Jednatelkou je manželka,“ řekl Správka Seznam Zprávám s tím, že je tak vše v pořádku.

Firma TI Systems i s odsouzeným majitelem tak dále dostává další zakázky i v regionu - uzavřela například smlouvu za 600 tisíc na administraci nadlimitních veřejných zakázek se Střední školou technickou v Mostě, se zakázkami či dotacemi pomáhá i školám v Kadani, ve Šluknově, v Děčíně nebo Teplicích, ale i státní firmě Čepro.

A Tomáš Správka ovládá také spolek Erudito, u kterého si loni Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje objednalo zpracování studie proveditelnosti na výstavbu služebny v Chebu.

Související témata:

Doporučované