Hlavní obsah

Rizikové impérium, do něhož investoval Fiala, sbírá od lidí miliardu

Foto: Seznam Zprávy

Poté, co byl Petr Fiala členem kampeličky, které ČNB odebrala licenci, investoval do dluhopisového impéria, které je dle expertů rizikové.

Premiér Petr Fiala investoval u podnikatele z Brna, který nyní veřejnost přesvědčuje, aby mu svěřila další miliardu na budování domovů seniorů. Stamiliony ale mají skončit v zadlužených firmách ovládaných byznysmenovou rodinou.

Článek

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) podle právě podaného majetkového přiznání dále drží dva miliony korun v dluhopisech brněnské firmy T-Development, za kterou stojí podnikatel Vladimír Tirpák.

Kdo mu poradil, kam vložit úspory, stále nechce odhalit. „Pan premiér tuto investici učinil v roce 2023 na radu profesionálního finančního poradce, přičemž nejde o osobu veřejně známou,“ řekla reportérům Seznam Zpráv mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. „Pan premiér je přesvědčen, že dostatečně zvážil všechny v té době dostupné informace,“ dodává mluvčí.

Jak ale plyne z analýzy Seznam Zpráv postavené na veřejně dostupných zdrojích, investice premiéra nasvítila rizikové investiční impérium rodiny Tirpákových. To se letos snaží potenciální investory propagačními akcemi přesvědčit, aby poslali nově založené firmě Tirpák Family Invest další miliardu korun.

Tirpák Family Invest měla přitom podle poslední zveřejněné účetní závěrky za rok 2024 na účtech pouze desítky tisíc korun a postrádá jakýkoliv jiný majetek. Slibuje, že bude vydělávat na budování domovů pro seniory. Z detailních listin investic je ale patrné, že stamiliony mají skončit v jiných už existujících a zadlužených firmách rodiny Tirpákových.

Specialista na dluhopisy Martin Dočekal ze serveru Dluhopisář.cz, jehož reportéři požádali o prozkoumání projektu, vyhodnotil emise rodiny Tirpákových jako značně rizikové.

„Dluhopisy firem kolem rodiny Tirpákových nabízí jen minimum informací s maximem nejistoty. Vzhledem k vysokému zadlužení, netransparentně nastaveným vnitřním vztahům a absenci standardních pojistek pro investory je nabízený výnos u dluhopisových emisí až neuvěřitelně nízkou kompenzací za riziko, které investor reálně podstupuje,“ zhodnotil to Dočekal.

„Budeme vydělávat na péči o staré“

Tirpák Family Invest momentálně láká investory na „snoubení zisku s odpovědností“ a na to, že firma „pomáhá seniorům důstojně žít“. Už loni společnost uspořádala „setkání VIP investorů“ v Parkhotelu Brno. Ten ovládá jiná firma, která patří Tirpákovi. Kvůli půjčce až 40 milionů na ní má zástavu rakouská banka Waldviertler Sparkasse.

Nejnovější miliardový byznysový záměr Tirpáka lze vyčíst z takzvaného prospektu, tedy dokumentu, který po obsahové stránce schvaluje Česká národní banka (ČNB) a který musí popisovat, jak s penězi investorů chce firma naložit a jaká jsou rizika.

I tato listina hodnotí riziko, že investorům Tirpák Family Invest vložené peníze nevrátí, jako vysoké. „K datu tohoto základního prospektu činí peněžní prostředky emitenta 62 tisíc korun, přičemž plánovaná výše dluhopisů emitovaných v rámci dluhopisového programu činí miliardu korun,“ upozorňuje prospekt s tím, že nově založená firma zatím nevyvíjela žádnou činnost a s podnikáním mají zkušenosti jen její zakladatelé.

Foto: Prospekt Trpák Family Invest

Jedno z rizik, na něž upozorňuje prospekt dluhopisů.

Tirpák Family Invest navíc v prospektu přiznává, že ke dni jeho vydání neexistuje žádný konkrétní projekt, na který by vybrané peníze měly jít. V dalších dokumentech uvádí, že úspory lidí využije „k financování rozvoje infrastruktury a přípravy stavebních projektů, které cílí na provozování domovů pro seniory a souvisejících služeb spojených s bydlením a péčí o stárnoucí populaci“ nebo „k financování pořízení a výstavby převážně rodinných domů určených pro poskytování sociálních a pečovatelských služeb pro seniory“.

Dva záměry ale přece jenom firma odhalila. Ukazuje se, že za vybrané stamiliony od lidí chce mimo jiné koupit podíly ve společnostech, které už ovládají Tirpákovi příbuzní a které jsou výrazně zadlužené. Jinými slovy to znamená, že jedna firma rodiny Tirpákových si za peníze investorů koupí podíly v jiných firmách rodiny Tirpákových.

Ředitel distribuce doteď podnikal s odsouzeným

  • Jako „ředitele distribuce“ dluhopisů si na přesvědčování potenciálních investorů Tirpák najal Adolfa Vlka, který do loňska působil jako obchodní ředitel tipařské společnosti Neo Finances.
  • Ta v minulosti významně pomáhala se šířením dluhopisů jiné společnosti Helske, která rovněž slibovala profit z domovů pro seniory. Skončilo to ale obřím krachem. Vlk následně založil firmu s podnikatelem Vítem Zaorálkem, který byl v minulosti odsouzený za tunelování firem, a pokoušeli se insolvenci Helske ovládnout.
  • „Do společnosti Neo Finances jsem nastoupil až po ‚propuknutí‘ těchto obchodních případů, takže důrazně odmítám jakoukoliv souvislost či zodpovědnost. Opačně jsem se právě podílel na zákazu distribuce obdobných finančních produktů a na zastupování zájmu poškozených klientů firmou Helske. Nicméně se společností Neo Finances jsem ukončil veškerou spolupráci již v srpnu loňského roku,“ uvedl Vlk ve vyjádření pro Seznam Zprávy.
Foto: LinkedIn

Adolf Vlk vábí na investice do péče o seniory.

Brněnská firma BD Tyršova, kterou ovládá Matúš Tirpák, je zastavená ve prospěch Raiffeisenbank až do výše 65 milionů. Na její pořízení chce od investorů Tirpák Family Invest získat 180 milionů s úrokem 7,3 procenta ročně. Firmu Domov Ivanovice na Hané, která vlastní budovu fungujícího domova pro seniory, má zase zastavenou Česká spořitelna, která si tak jistí půjčku 123 milionů. Tirpák Family Invest na ni sbírá od investorů 129 milionů s úrokem 6,55 procenta ročně. Ve splacení dluhů mají banky přednost.

Prospekt sepsaný pod dohledem ČNB upozorňuje i na toto riziko – vysoké riziko střetu zájmů. „Jednatelé emitenta jsou též společníky dalších společností mimo skupinu, a tak hrozí, že by mohli upřednostnit zájmy skupiny, resp. těchto dalších společností před zájmy samotného emitenta. Taková skutečnost by tak v konečném důsledku mohla vést ke snížení hospodářského výsledku emitenta,“ upozorňuje prospekt.

Tirpákovi ale ujišťují, že obavy jsou zbytečné. „Prostředky z prodeje podílů, které obdrží stávající vlastníci, budou zčásti použity na úhradu závazků a zbylá část na výstavbu a rekonstrukci dalších zařízení – domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem a domů s pečovatelskou službou,“ uvedla na dotaz Seznam Zpráv mluvčí firem rodiny Tirpákových Marie Motlaková.

„Naší základní zásadou a obchodní strategií je ochrana věřitelů, nikoli jejich oslabování. Ceny jsou určovány transparentně, na základě tržních hodnot, tak aby návratnost investovaných prostředků byla reálně dosažitelná v čase,“ doplnila zástupkyně Tirpákovy skupiny.

Reference? Firma, do které investoval Fiala

Záložka „reference“ na stránkách Tirpák Family Invest vede na web firmy T-Development, do jejichž dluhopisů přímo investoval premiér Fiala.

Jaké má T-Development hospodářské výsledky, z obchodního rejstříku vyčíst nelze. Poslední účetní závěrka ale uvádí, že dluží 118 milionů korun a za loňský rok měla záporný vlastní kapitál (tedy více dluhů než majetku) a jednoho zaměstnance.

T-Development se prezentuje jako součást skupiny, která kupuje, opravuje a spravuje nemovitosti v hodnotě 4,7 miliardy korun. Jak k tomuto ocenění došla, není jasné. Ve vyjádření pro Seznam Zprávy mluvčí rodiny Tirpákových uvedla, že skupina vlastní kolem 350 bytů a dalších nemovitostí.

Ač web používá termín skupina, s dalšími firmami Tirpáka není T-Development propojen. Jedna firma tak neručí za závazky dalších.

Foto: tdevelopment.cz

Web firmy T-Development se prezentuje velkými čísly.

Nemovitosti v údajné miliardové hodnotě, k jejichž správě se T-Development hlásí, jsou v katastru napsané buď na samotného Tirpáka, jeho příbuzné, nebo na jiné firmy, z nichž mnohé mají záporný vlastní kapitál. Firmy svými nemovitostmi ručí za úvěry – soudě dle zástav mají závazky vůči bankám nebo investiční platformě Investown za stamiliony korun.

T-Development na svém webu tvrdí, že sama vlastní „lukrativní pozemek v Brně-Husovicích, který bude do budoucna využit k výstavbě výškové polyfunkční budovy“. Poslední zveřejněná účetní závěrka za loňský rok ale uvádí hodnotu veškerého dlouhodobého majetku firmy 2,4 milionu korun (netto).

Tirpákovi za součást „skupiny“ označují stavební firmu Lesing a také správní firmu nemovitostí ARS, které pro „skupinu“ pracují. Z peněz jedné skupiny firem tak platí za zakázky dalších skupin firem.

Lesing podle posledních zveřejněných účetních závěrek za rok 2023 dlužila 155 milionů korun a ARS pak 51 milionů. Vlastní kapitál ARS byl ovšem v minusu více než 19 milionů. I ARS loni v listopadu vydala dluhopisy za 24,5 milionu korun, které nabízí úrok 7,1 procenta ročně.

Tirpák s obchodními partnery spoluvlastní ještě firmu Mitido invest. I ona vydává dluhopisy – loni je investorům nabídla za 25 milionů korun. Peníze dle firmy mají posloužit na „financování podnikatelských aktivit“ zejména „koupě, rekonstrukcí nebo výstavby rezidenčních i nerezidenčních projektů a úhradu veškerých nákladů souvisejících s jejich realizací“. Účetní závěrka za loňský rok hovoří o tom, že Mitido invest dluží více než 80 milionů korun a její vlastní kapitál je v minusu deset milionů.

Více dluhů než majetku

Faktem je, že mezi developery není neobvyklé, že jejich projektové společnosti mají zvláště v době výstavby záporný vlastní kapitál. Tedy více dluhů než majetku. Je to způsobené tím, že v určité stavební fázi projekt peníze pouze spotřebovává. Zisky se často dostaví až na konci, když developer dokončený projekt prodá nebo pronajme. A tím se hájí i Tirpákovi.

„Při čerpání bankovních úvěrů banky obvykle požadují vznik nových společností. Vzhledem k naší strategii nemovitosti neprodávat často vzniká účetní záporný kapitál, neboť u výstavby nemovitostí dochází k tomu, že není generován zisk proti aktivům (majetku) a zároveň dochází v souladu se zákonem k vratce DPH státu z nákladové ceny projektu,“ vysvětluje Marie Motlaková, mluvčí Tirpak Family Group, jak zní marketingové označení skupiny rodiny Tirpákových.

Foto: Tirpák Family Invest

Prospekt dluhopisů hodnotí riziko jejich nesplacení jako vysoké.

Tirpákovi si stojí za tím, že kondice jejich firem je zdravá a zadlužení přiměřené.

„Objem kapitálu získaného prostřednictvím dluhopisů v současnosti tvoří přibližně necelých 20 procent z celkového financování. Rádi bychom zdůraznili, že za celých osm let využívání tohoto nástroje byla každá emise řádně splacena, což je pro nás klíčové z hlediska reputace. Celková zadluženost vůči aktivům se pohybuje pod 50 procenty hodnoty majetku,“ sdělila zástupkyně skupiny Motlaková.

Skupina rodiny Tirpákových navíc uvádí, že vlastní dostatečně velký majetek k tomu, aby dokázala pokrýt všechny dluhy. „Aktuálně máme zhruba 350 bytů připravených k případnému prodeji, které tvoří bezpečnostní rezervu pro vypořádání všech závazků jak bankovních, tak nebankovních. Naší strategií však nadále zůstává dlouhodobé držení majetku,“ řekla mluvčí Motlaková.

Holding zároveň ujišťuje, že jeho dluhopisy obsahují i pojistky před případnými potížemi. „Naše emisní projekty jsou zajištěny ručitelskými prohlášeními, zástavami nemovitostí a v některých případech i osobním majetkem rodiny,“ poznamenala mluvčí skupiny Tirpákových.

Expert: investice bez ochrany věřitelů

Zveřejněné dluhopisové prospekty však žádná ručitelská prohlášení ani zajištění neobsahují, naopak explicitně uvádějí, že peníze investorů nejsou ničím zajištěné.

V případě dalších takzvaných podlimitních emisí do 25 milionů korun, které firmy kolem rodiny Tirpákových také vydaly, to vyčíst nelze. Prospekt mít nemusí. Právě tento druh „podlimitních“ dluhopisů koupil i premiér Fiala.

„Nad rámec běžných bezpečnostních opatření jsme zavedli další zajištění formou Garanční smlouvy podle občanského zákoníku, v rámci které Vladimír Tirpák odpovídá celým svým majetkem za to, že emitent veškeré závazky řádně a včas splní,“ doplnila následně mluvčí Tirpákovy skupiny Motlaková.

Foto: Tirpák Family Invest

Z prospektu dluhopisů, které až za miliardu vydává Tirpákova firma: Dluhopisy nejsou ničím zajištěné.

Dluhopisový expert radí být s investicí do Tirpák Family Invest opatrný.

„To, co na první pohled působí jako rozvětvené realitní impérium budované desítky let, se při bližším pohledu mění ve spletitou síť právně oddělených firem bez centrálního dohledového rámce, bez konsolidace, bez transparentnosti a hlavně bez reálného systému ochrany věřitelů. Skupina je ve skutečnosti strukturou postavenou tak, aby minimalizovala odpovědnost a maximalizovala vnitřní flexibilitu a kontrolu nad peněžními toky,“ komentoval to odborník na podnikové dluhopisy Dočekal.

Související témata:
Vladimír Tirpák

Doporučované