Hlavní obsah

Hlubučka nahradila na pražském magistrátu Plamínková

Foto: Profimedia.cz

Jana Plamínková na archivním snímku

Reklama

16. 6. 2022 21:48

Novou radní a náměstkyní primátora hlavního města se stala dosavadní městská zastupitelka a starostka Slivence Jana Plamínková (STAN). Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé.

Článek

Ve funkci nahradila dosavadního stranického kolegu Petra Hlubučka (STAN), který dnes ráno kvůli obvinění ze strany policie rezignoval. Plamínková v městské radě zasedla v barvách Trojkoalice již v minulém volebním období, kdy byla radní pro životní prostředí.

„Byla jsem tady (na magistrátu) čtyři roky radní v minulém volebním období pro životní prostředí a infrastrukturu. Když mě kolegové nyní oslovili, zda bych to byla ochotna na ty tři měsíce vzít, já souhlasila, protože je tu spousta dobrých projektů, které stojí za to dokončit,“ řekla Plamínková. Z obvinění Hlubučka je podle svých slov v šoku a nechtěla tomu věřit.

Dvaašedesátiletá Plamínková vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Po studiu působila na fakultě a následně pracovala jako šéfredaktorka několika časopisů. V roce 2006 se stala starostkou městské části Slivenec, kterou je dodnes. V letech 2014 až 2018 byla radní hlavního města.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zatím obvinili 11 lidí kvůli hospodaření pražského dopravního podniku (DPP), mezi stíhanými je Hlubuček, podnikatel Michal Redl, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další členové nejužšího vedení dopravního podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO) se Plamínkové dotazoval, jaký má vztah se zmíněným podnikatelem Redlem. Připomněl rovněž, že v minulosti konzultovala obsazování některých postů, například na magistrátu, s europoslancem a bývalým místopředsedou STAN Stanislavem Polčákem (STAN) a ten s Redlem. Zároveň řekl, že projekty, které Hlubuček na magistrátu zahájil, by měly být podrobeny auditu.

Plamínková řekla, že pokládá otázky vzhledem k situaci za legitimní. „Kdybyste jste tu postavili deset chlapů a zeptali se, který je Redl, tak to nevím,“ řekla. Se spolustraníky řešila personálie proto, že se prý nikdo dlouhodobě nehlásil do výběrového řízení na místa ředitelů magistrátních odborů. Prý kolegy jen požádala o tipy na schopně manažery. Dodala, že s Polčákem řeší jen problém se skládkou ve Velké Chuchli, personálie ne.

Starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS) označil celou volbu radního za „kašpařinu“. Stačilo podle něj, aby zůstaly přerozděleny Hlubučkovy kompetence a zastupitelé nemuseli o problému dlouze diskutovat.

Proti jmenování Plamínkové na jednání promluvil i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Pražský STAN má zjevně problém,“ řekl a dodal, že Plamínková pochází ze stejného prostředí a není žádoucí, aby byla členkou rady města. Vedení města podle něj nic nenutilo k tomu, aby o místě v radě rozhodlo okamžitě. Jeho projev ocenili zástupci opozice.

„Já opravdu nejsem Petr Hlubuček,“ řekla Plamínková po svém zvolení s tím, že bude funkci vykonávat zodpovědně a podle nejlepšího svědomí. V diskusi se jí zastal například starosta Ďáblic Miloš Růžička (STAN), který řekl, že vždy morálně obstála, a zmínil některé její úspěchy z minulosti.

Hlubuček kvůli kauze dnes ráno rezignoval na funkci náměstka primátora a odstoupil z rady a skončil rovněž v dozorčích radách městských firem Pražské služby (PSAS) i DPP. Skončil také jako předseda pražského STAN a odstoupil z kandidátky do podzimních voleb. V současné době zůstává starostou Lysolají. Zda skončí i v této funkci, zatím není jasné.

Reklama

Doporučované