Hlavní obsah

Jurečka navrhne růst minimální mzdy o 1600 korun. Fiala návrh podporuje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Jurečka navrhne nižší variantu růstu minimální mzdy – o 1600 korun.Video: Jan Marek, Seznam Zprávy

 

Reklama

aktualizováno •

Marian Jurečka vybral nižší variantu růstu minimální mzdy. Odbory požadovaly její navýšení o více než 2000 korun. Ministr práce a sociálních věcí ale vybral variantu růstu o 1600 korun, která je blíže požadavku zaměstnavatelů.

Článek

Minimální mzda by měla od ledna vzrůst o 1600 korun na 18 900 korun. Do pár let by se měla ustálit na 45 procentech průměrné mzdy. Od roku 2025 by se měla začít zvedat podle vzorce, který upraví zákoník práce.

Zvýšit by se měly celkem čtyři z osmi stupňů zaručených mezd. Na tiskové konferenci to dnes ráno řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zopakoval tak svá vyjádření z minulých dnů. Návrh projedná příští týden vláda.

Premiér Petr Fialy (ODS) označil návrh na tiskové konferenci po jednání kabinetu v Bučovicích na Vyškovsku za realistický. Předpokládá, že se na něm ministři shodnou. Zopakoval, že minimální mzda podle něj nemá být napojena na takzvanou mzdu zaručenou.

Minimální mzda se zvedla letos v lednu o 1100 korun na 17 300 korun. Podle podkladů k chystanému vládnímu nařízení za nejnižší částku loni pracovalo asi 118 000 lidí. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) pro příští rok požaduje růst o 2200 korun. Zaměstnavatelé naopak se skokovým navýšením nesouhlasili.

Navrhovali stejné tempo růstu jako u ostatních výdělků, tedy o 1000 korun. Poukazují na to, že se s minimální mzdou zvyšují i zaručené mzdy. Ty představují nejnižší výdělky podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce a vyplácejí se v osmi stupních. Pohybují se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Pro letošek se upravil jen nejnižší a nejvyšší stupeň.

Navýšení nižších stupňů zaručených mezd má podle ministra zajistit „pomoc a podporu“ hůře placeným profesím. Jurečka zmínil kuchařky, školníky či pracovníky v sociálních službách. Upřesnil, že v prvních třech kategoriích pracuje celkem asi 1,4 milionu lidí, ne všichni ale mají jen zaručený výdělek.

Reklama

Doporučované