Hlavní obsah

Méně byrokracie či obstrukcí. Podnikatelé a investoři chtějí po vládě změny

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Česku chybí „good governance“, říká Karolína Kopka, jedna ze spoluzakladatelů iniciativy. Politikům nabízí 12 opatření, která to mají zlepšit.

Experti z neziskových organizací, podnikatelé či investoři spustili iniciativu „Česko, funguj!“. Vadí jim malá efektivita státní správy nebo Sněmovny. Chtějí změnit její jednací řád, požadují i více peněz a pravomocí pro úředníky.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Naštvaná úřednice? Karolína Kopka se tomu přirovnání směje, později ale přiznává, že na něm něco je. Osmadvacetiletá žena v tomto volebním období pracovala na Ministerstvu vnitra nebo resortu pro místní rozvoj. Právě odtud přešla do nového projektu, za kterým stojí hned šest neziskových organizací - například Centrum veřejných financí, České priority či Hlídač státu - a také podnikatelé či investoři. Chce totiž změnu.

„Ve chvíli, když mě něco štve, mám chuť s tím něco dělat. Je tu spoustu dalších lidí, kteří se cítí podobně, a vím, že tady jsou cesty, jak to zlepšit,“ říká Kopka.

Tým Česko, funguj! tak vytvořil jakousi příručku pro nadcházející vládu, která se má ideálně propsat do budoucího programového prohlášení. Se svou iniciativou se nyní malý tým, kterému pomáhají experti z oblasti práva, legislativy nebo veřejné správy, chystá obíhat politiky a doufá, že je o důležitosti celkem 12 bodů přesvědčí.

Spoluzakladatelka iniciativy státu vyčítá, že má na každé téma několik strategií nebo akčních plánů či memorand, které se vždy slavnostně představí, ale v praxi s nimi nikdo nepracuje. Jak tedy politiky přesvědčit, že právě její „dokument“ by něco mohl změnit? „Snažili jsme se od ostatních strategií odlišit, každý problém stručně nastiňujeme a hlavně nabízíme konkrétní řešení,“ vysvětluje Kopka.

Co navrhuje iniciativa Česko, funguj!:

  • Vytvořit top 5 priorit ministrů - jasně pojmenovat pět konkrétních a měřitelných priorit, připravit je do 100 dnů od nástupu vlády.
  • Týmy odpovědné za plnění priorit - ministři podle iniciativy potřebují šéfúředníka ministerstva, který jim bude za plnění úkolů zodpovídat, i silný politický tým, který na to bude dohlížet. Vzniknout má rozšířením odpovědnosti státních tajemníků.
  • Informované rozhodování státu - tvůrci iniciativy navrhují posílit analytické kapacity státu, důsledně prosazovat principy RIA (z angličtiny regulatory impact assessment – hodnocení dopadů regulace) a implementaci zákona o správě dat pro efektivnější a informované vládnutí i transparentnější politiku.

Například ministerstva by podle iniciativy měla po volbách v prvních 100 dnech přehodnotit své priority a dostat nové pravomoci. Státní tajemníci by se stali „šéfúředníky“, kteří by měli větší zodpovědnost za chod resortů - místo ministrů, kteří by kroky úřadu více a lépe komunikovali na veřejnosti. V tom iniciativa vidí cestu k omezení byrokracie a zlepšení chodu úřadů.

„Dnes to na většině rezortů funguje tak, že všechno tahá politický kabinet. Což je špatně, protože úředníci know-how mají, chtějí se zapojit, ale prostě mezi nimi a politiky nefunguje synergie,“ popisuje Kopka. V současnosti podle obsahové manažerky chybí transparentnost ohledně priorit vlády a jednotlivých úřadů. Nejasně definované, lidem nepřístupné a nepravidelně aktualizované klíčové cíle tak veřejnost zkrátka nechápe.

Šéfúředník by byl podle autorů iniciativy chráněn služebním zákonem před tlakem na ohýbání zákonů, ale zároveň byl ministrovi funkčně odpovědný. „Lepší, aby ministr komunikoval s jedním odpovědným člověkem, než měl každý týden 10 porad s několika různými lidmi,“ nastiňuje Kopka.

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Karolína Kopka je spoluzakladatelkou iniciativy „Česko, funguj!“. Nyní se s ní chystá obíhat politiky.

Experti, kteří za iniciativou stojí, také navrhují lepší práci se státními firmami. Těch je v Česku aktivních přibližně 55 a pracuje v nich 85 tisíc lidí. Patří mezi ně například České dráhy nebo Lesy ČR. Dohromady mají všechny státní firmy roční obrat přes 440 miliard korun a majetek v hodnotě 1,3 bilionu korun.

Stát nelze řídit jako firmu, říká iniciativa

Chce snad iniciativa oprášit slogan Andreje Babiše, který chtěl „řídit stát jako firmu“?

„Stát má poskytovat lidem blahobyt, cílem firmy je zisk, to jsou dva naprosto odlišné cíle a není možné stát řídit jako firmu. Stát má ale firem spoustu a ty si žijí vlastním životem, často bez dobrého zadání od ministerstev, což bychom potřebovali změnit,“ říká manažerka.

Konkrétní změny, které navrhuje, by měly státní firmy těm soukromým alespoň přiblížit. Iniciativa po nich do budoucna chce jasně nastavená „KPIs“, tedy že vláda schválí stanovení strategických, nejen finančních, cílů pro každou firmu, které budou zveřejněné a aktualizované nejméně jednou za 4 roky. Nově by se také podle autorů dokumentu měly státní firmy zodpovídat přímo parlamentu, ne jen ministrům.

Kdo za iniciativou stojí

  • Novou iniciativu podporují podnikatelé a investoři spojení v Alianci pro moderní stát, především Libor Winkler, Martin Vohánka, Martin Moravec, Jan Barta, Václav Muchna, Martin Ducháček, Dušan Šenkypl, Martin Hájek, Petr Borkovec, Ondřej Fryc a Petr Košťál.
  • Mezi autory 12 konkrétních opatření patří například: ekonom Aleš Bělohradský, zakladatel Hlídače státu Michal Bláha, bývalý právník iniciativy Rekonstrukce státu Věnek Bonuš, poradce ministra vnitra pro legislativu a veřejnou správu Jakub Černý, zakladatel think-tanku České priority Ladislav Frühauf nebo právnička Pavlína Hojná.

Iniciativa myslí také na platy úředníků, které často nedokáží konkurovat soukromému sektoru. Rozpočet na ně by měl být více transparentní a předvídatelný, aby přesně odpovídal počtu a typu úřednických míst ve státní správě, míní autoři. A navrhují přehodnotit současný systém „tabulkových“ platů.

„Uvedu to na svém příkladu. Když jsem nastoupila na ministerstvo, makala jsem třeba dvakrát víc než starší kolega. Dostávala jsem ale jen pár šušňů, třeba o 10 tisíc korun méně, jen proto, že on byl na stejné pozici déle. Nešlo vůbec o předvedenou práci, jen o to, že on si v uvozovkách vyseděl více peněz v tabulce,“ přibližuje Kopka.

Sněmovna nefunguje

K fungujícímu státu patří také akceschopný parlament, míní autoři. Poslední volební období se neslo v duchu rekordně dlouhých obstrukcí opozice, kvůli kterým poslanci nestihli prosadit mnoho důležitých zákonů. Iniciativa proto navrhuje „citlivě“ změnit jednací řád Sněmovny. Doporučuje omezit řečnickou dobu nebo stanovit pevné harmonogramy jednání.

„To je jeden z bodů, které by šly změnit rychle,“ míní Kopka.

Nová iniciativa připomíná známou platformu Rekonstrukce státu, která od roku 2013 přicházela s návrhy protikorupčních zákonů. Ta letos v lednu ohlásila na svém webu konec, někteří z jejich členů se podíleli právě na vzniku iniciativy Česko, funguj!.

Podobné iniciativy podle spoluzakladatelky dobře fungovaly například v Nizozemí. Kopka proto nevidí důvod, proč by „good governance“, jak fungující státní správu sama nazývá, nešla udělat také v Česku.

„Úředníci jsou schopní lidé, během práce pro stát jsem jich potkala spoustu opravdu kvalitních, občas se ale bojí politiků a raději se nepouští do větších změn. To mě štve, proto se to taky snažíme změnit,“ uzavírá Kopka.

Doporučované