Hlavní obsah

MŠMT pošle školám deset miliard korun na nepedagogy

Foto: Daniela Krásenská, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek

aktualizováno •

MŠMT pošle školám zhruba deset miliard korun na nepedagogy a další výdaje pro konec roku. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka je to málo a odhaduje potřebnou částku na asi 11,5 miliardy.

Článek

Ministerstvo školství (MŠMT) v nejbližších dnech rozepíše a ve standardních termínech pošle zhruba deset miliard korun školám na nepedagogické pracovníky a další neinvestiční výdaje na září až prosinec letošního roku. Ministerstvo to sdělilo ČTK s tím, že na středečním jednání vlády ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) informoval o technickém postupu převodu peněz určených na dofinancování nepedagogických pracovníků a dalších neinvestičních výdajů do rozpočtové kapitoly školství. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka je to však málo, protože jsou peníze spočítané na nižší počet nepedagogů, než ve školách skutečně je, řekl ČTK. Potřeba by bylo asi 11,5 miliardy, odhaduje Dobšík.

„Na základě tohoto řešení ministerstvo v následujících dnech školám a školským zařízením rozepíše prostředky ve výši přibližně deset miliard korun na nepedagogické pracovníky a další neinvestiční výdaje na období od září do prosince 2025. Školy a školská zařízení obdrží prostředky ve standardních termínech,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva školství Veronika Lucká Loosová.

Jde o finance na období před sporným převodem placení těchto pracovníků ze státu na obce a kraje, jak to prosazuje koalice. Peníze pro konec roku chybějí kvůli tomu, že vláda původně navrhla převod od letošního září. Po kritice se ale koalice rozhodla pro odklad nového systému financování, aby obce, kraje a školy měly na přípravu víc času. Posunutí ministr školství Mikuláš Bek (STAN) odůvodnil také tím, že umožní plynulejší přechod financování v rozpočtech krajů a obcí. Nový systém financování má podle Beka zohledňovat náročnost provozu jednotlivých typů škol a bude zřizovatele motivovat například k tomu, aby provozovali mateřské školy nebo vytvářeli svazkové základní školy.

Podle Dobšíka je deset miliard málo, potřeba by bylo asi 11,5 miliardy. „Určitě někde problémy vzniknou, ale asi nebudou tak úplně nepřekonatelné, jako kdyby tam ty peníze nebyly vůbec,“ sdělil na dotaz ČTK Dobšík. Zároveň je podle něj dobře, že peníze do škol doputují a situace se zklidní, ačkoliv zákon ještě není schválený. V některých školách nyní podle něj ředitelé nevyplácejí odměny. Podle ředitelky Svazu měst a obcí (SMO) Radky Vladykové by přibližně deset miliard podle původních předpokladů státního rozpočtu naopak mělo stačit, řekla ČTK.

„Je stěžejní, aby školy včas dostaly od ministerstva školství slíbené finanční prostředky, které potřebují na pokrytí nákladů na nepedagogické pracovníky do konce tohoto roku,“ uvedla Kateřina Konrádová, analytička vzdělávací politiky organizace Učitel naživo. Důležité podle ní je i to, aby byla 28. května schválena školská novela a školy se mohly připravovat na změny.

Vláda chce obcím a krajům kvůli financování nepedagogů zvýšit podíl na sdílených daních. Příjmy by se jim měly zvýšit podle dosavadních odhadů o 32,4 miliardy korun v příštím roce. Samosprávy, které školy zřizují, by měly financovat také učebnice a učební pomůcky, vzdělávání učitelů či výlety a exkurze. Plánovaná částka je podle opozice nedostatečná.

Rozdělení peněz mezi obcemi a kraji má nastavit vládní nařízení, podle kterého by samosprávy dostávaly peníze s ohledem na to, kolik mají dětí v různých typech škol a školských zařízeních. Více peněz mají získat obce například za děti v mateřských školách. Přesné rozdělení bude možné podle ministra učinit až v lednu příštího roku na základě konkrétních dat o počtu dětí.

Sněmovna o převodu financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce rozhodne za týden, a to ve středu 28. května v poledne. Prosadila to koalice na návrh předsedy poslanců STAN Josefa Cogana, který nutnost pevného termínu hlasování o školské novele a jejích úpravách zdůvodnil obstrukčními projevy zástupců opozičních stran při minulých debatách o tématu.

Související témata:

Doporučované