Hlavní obsah

Nespravedlnost, stěžují si maturanti na chybu v testech. Chystají odvetu

Foto: Shutterstock.com

V době covidu se hranice pro úspěšnost v maturitě snižovala, letos k tomu Ministerstvo školství nepřistoupí. Prý to ani nejde.

V maturitním testu z matematiky byla chyba a jak Seznam Zprávy zjistily, část maturantů se kvůli ní chystá odvolat. Podle nich je Cermat poškodil, protože ztratili čas v úloze, za kterou dostali body i ti, kteří ji vynechali.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Natálie věnovala poslední úloze v matematice spoustu drahocenných minut. Spočítala ji správně, a tak dostala plný počet čtyř bodů. Jenže stejné čtyři body dostali i žáci, kteří úlohu zcela vynechali nebo odpověděli špatně.

Ač to při prezentaci výsledků maturit zprvu nepřiznalo Ministerstvo školství, ani státní organizace Cermat, která testy připravuje, úloha měla více řešení, a tak se nakonec dávaly body automaticky všem. Když se na to Seznam Zprávy ptaly ministra školství Mikuláše Beka (STAN), odpověděl, že tento postup se použil proto, „aby nebyli maturanti poškozeni“.

Odvolání chystá řada studentů

„Nad posledním příkladem jsem strávila mnoho času a úlohu vyřešila. Bohužel jsem však kvůli časovému presu špatně opsala výsledek u jiné úlohy, přestože jsem ji správně vyřešila, a přišla tak o dva body,“ říká Natálie, která neuspěla o bod.

V jejím případě to znamenalo rozdíl mezi zvládnutím a nezvládnutím testu. Přijde jí to nespravedlivé, a tak se hodlá odvolat. Takových studentů bude přitom více, jen během víkendu se jich Seznam Zprávám ozvala celá řada.

„Syn maturitu neudělal. To je jasné. Může to vyčítat jen sám sobě. Ale přeci není spravedlivé, že úplně stejný žák prošel jen proto, že se nestihl dostat k poslední otázce,“ vadí Ivaně, matce maturanta, kterému rovněž utekla maturita o bod.

Hodlají se proto rovněž odvolat, protože za ně by bylo jediným správným řešením, aby došlo ke snížení bodové hranice úspěšnosti právě o zmíněné čtyři body.

V úterý tuhle věc diskutovali s ministrem Bekem i zástupci studentů, kteří podepsali petici proti příliš obtížnému testu z matematiky. Podle Beka ale není možné hranici pro úspěšnost snižovat.

„Rozhodně tady není žádná legislativní možnost přenastavovat hranice ‚prospěl‘ tak, jak se to stalo v době covidu, protože k tomu neexistuje zákonné zmocnění, které tehdy bylo dáno tou neobvyklou situací,“ odkázal se po jednání ministr školství na rok 2021, kdy došlo ke snížení bodové hranice v matematice ze 33 % na 27 %.

Skončilo by to hůř

Neúspěšným maturantům se ale nezdá ani argument ministra školství, kterým obhajoval obtížnost testů z matematiky. Tedy, že podíl neúspěšných (12,4 %) byl srovnatelný s roky před covidem, takže tak složité testy nebyly.

K tomuto číslu se došlo ale i díky tomu, že část maturantů dostala až čtyři body „zdarma“. Bez toho by neúspěšnost mohla být o dost vyšší. Zatím ale nevíme o kolik. Seznam Zprávy se na to ptaly ředitelky Cermatu Barbory Rosůlkové. Minulý týden v pátek požádala o zaslání dotazů mailem, odpověď ale dosud nedorazila. Ministr školství rovněž neuvedl na dotaz Seznam Zpráv konkrétní číslo.

„Z mého pohledu to není důležité, protože důležitý je ten výsledek, ke kterému Cermat dospěl poté, co zasedly příslušné orgány – validační komise a nezávislý orgán (Nezávislá odborná komise, pozn. red.),“ dodal Bek.

Navíc, jak Seznam Zprávy zjistily porovnáním testů z letoška a předchozích let, nebyla to jediná úprava, která pomohla s navýšením úspěšnosti. V úloze 15, která měla tři podúlohy, se letos udělovalo v případě jedné nebo dvou chyb o bod víc než u typově stejné úlohy v letech 2024, 2023 a 2022.

Odvolání i v češtině

Minimálně desítky odvolání musí ale Cermat a Ministerstvo školství očekávat také u českého jazyka. Na problematickou úlohu upozornil lektor Jarmil Vepřek, který na sociálních sítích vystupuje pod přezdívkou Běžící češtinář. V úloze 14.3, kde měli maturanti určit, jestli tvrzení vychází jednoznačně z textu, rozporuje, že by měla jediné řešení.

„Ozvala se mi asi stovka maturantů, kterým by bod za tuhle úlohu zachránil maturitu,“ říká Vepřek, který pomáhá formulovat maturantům argumenty pro odvolání, pokud se k němu rozhodnou.

Odkazuje zároveň na rok 2022, kdy se u stejného typu úlohy nakonec uznávala obě řešení. Doporučila to tehdy i Nezávislá odborná komise. Ta v letošním roce ve zmíněné úloze problém neviděla. Jak ale vyplývá z validačního protokolu, jeden ze členů interní komise Cermatu měl k úloze výhrady. Seznam Zprávy se ptaly ředitelky Cermatu, o jaký problém šlo. Odpověď ale redakce také nedostala.

Celá letošní anabáze s maturitními i přijímačkovými testy se nutí ptát na to, jestli při jejich přípravě je všechno v pořádku. Ani Ministerstvo školství o tom není zcela přesvědčeno a chce se na to do budoucna zaměřit. Konkrétně ministr školství Bek zmínil, že by se měla zkvalitnit pilotáž testů.

Doporučované