Hlavní obsah

Nová vláda nad Prahou? Posunujeme se o milimetry, zní z ODS

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Předseda pražských zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček z ODS.

Reklama

15. 11. 2022 14:15

Koaliční jednání v Praze neberou konce. Zástupci Spolu, Aliance stability (Piráti a Praha sobě) a STAN nepředpokládají, že by se radu a primátora podařilo příští týden zvolit. Domluvili se ale, kdy budou jednat o rozpočtu města.

Článek

Volby v Praze vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů. Druhé ANO má 14 zastupitelů, třetí Piráti 13 a čtvrtá Praha sobě 11. Pět mandátů získalo hnutí STAN a tři křesla obsadila SPD.

Vyjednávání o koalici začala hned po volbách na konci září, dosud jsou však bez výsledku. Hlavní město vede i téměř dva měsíce po volbách dosluhující rada v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).

Ustavující jednání zastupitelů se konalo minulý týden, ale kvůli chybějící koalici bylo přerušeno do 24. listopadu.

„Za sebe mohu říci, že si myslím, že 24. listopadu ještě rada nevznikne na tomto půdorysu, který tady vidíme, ani na půdorysu široké koalice, kterou navrhuje aliance, protože tak daleko nejsme a protože i uvnitř Pirátů, a to je známá věc, některé procesy jsou záležitostí třeba celého pražského sdružení,“ řekl předseda zastupitelů Pirátů a zástupce Aliance stability Daniel Mazur (Piráti).

„Pokud k dohodě nedojde do 24. listopadu, není to pro nás nic, z čeho bychom se nyní měli hroutit, prostě budeme ve vyjednáváních pokračovat,“ sdělil předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).

Rozpočet v půlce prosince

Zástupci stran si na úterním jednání potvrdili dosavadní pozice, které zastávají. „Každé jednání se takříkajíc posunujeme o milimetry, o kousky, kde si vzájemně začínáme rozumět a vnímat některé věci, které nás k zaujetí pozice vedou. To myslím, že je užitečné pro budoucnost v každém případě,“ řekl Zajíček.

Výsledky komunálních voleb v Praze

Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) – 19 křesel

ANO – 14 křesel

Piráti – 13 křesel

Praha sobě – 11 křesel

STAN – 5 křesel

SPD – 3 křesla

Pro vytvoření většinové koalice je potřeba minimálně 33 zastupitelů.

Piráti a Praha sobě uzavřeli Alianci stability, která v povolebních jednáních postupuje společně. Při jednáních totiž Piráti opakovaně uvedli, že chtějí koalici na vládním půdorysu rozšířenou právě o Prahu sobě. Koalice Spolu to dlouhodobě odmítá. Mazur v úterý řekl, že Piráti i Praha sobě stále trvají na existenci aliance.

Finanční výbor magistrátu bude nyní připravovat spolu s dosluhujícím vedením rozpočet Prahy na příští rok. „Budeme v diskuzích pokračovat. Z naší strany je každopádně zájem, aby do konce roku proběhla zastupitelstva, která musí něco rozhodnout. Shodli jsme se na tom, že 15. prosince je pro nás všechny zásadní datum z hlediska schvalování rozpočtu a že uděláme vše pro to, aby byl rozpočet schválený a nehrozilo rozpočtové provizorium,“ řekl Zajíček.

Letošní čekání na pražského primátora je nejdelší v historii samostatné ČR. Od zářijových voleb už uplynulo 52 dní a dosud není známa ani podoba budoucí magistrátní koalice.

Od voleb na podzim 1994 se přitom na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvoleni 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byl primátor zvolen už po necelých dvou týdnech od voleb.

Reklama

Doporučované