Hlavní obsah

Polské územní požadavky? Jsme maximálně vstřícní, říká ministr zahraničí

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Ministr zahraničí Jan Lipavský se chystá na volební kampaň.

Polsko chce obnovit jednání o pozemkovém dluhu. V minulosti Česko nabízelo finanční vyrovnání nebo navrácení části území, k dohodě ale nikdy nedošlo.

Článek

Česko je maximálně vstřícné jednáním o územním vyrovnání s Polskou republikou, říká ministr zahraničí Jan Lipavský.

Spor o 368 hektarů půdy se táhne od 50. let. Poláci se domnívají, že o ně byli pokráceni při vytyčování hranic s Československem. Polská strana v těchto dnech projevila zájem jednání opět obnovit a věc definitivně uzavřít.

„Je to jedna z mála otevřených otázek mezi námi a Poláky. Snažíme se nacházet možné varianty řešení,“ říká k tomu Lipavský v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Šéf české diplomacie také hodnotí návštěvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. A připravenost takzvané koalice ochotných - tedy skupiny evropských států, která se chce podílet na misi na Ukrajinu v případě příměří. „K čemu je koalice ochotných ochotná, o tom se právě vede diskuze,“ říká.

V rozhovoru také mluví o tom, jak se chystá na předvolební kampaň a jak bude vysvětlovat voličům změnu stranického dresu.

Otázku pozemků řeší premiéři

Polsko oznámilo, že chce nějak dořešit územní dluhy z minulosti. Tak co mi k tomu můžete říct - co všechno Polsku dáme?

Tohle je jedna z mála otevřených otázek mezi Českou a Polskou republikou a řeší se na premiérské úrovni. Jsme maximálně otevření a vstřícní jakýmkoli jednáním a snažíme se nacházet možné varianty řešení.

A můžete alespoň nastínit, jaké varianty to jsou? Protože v minulosti jsme nabízeli finanční kompenzace, to odmítali Poláci. Pak vznikl nějaký seznam pozemků, ze kterého jsme nakonec vycouvali my. Tak alespoň typově, o jakých věcech se jedná?

Není žádná nová varianta na stole. Všechny možné varianty už byly zmíněny a já bych to teď odkázal na další expertní jednání. To je asi maximum, co k tomu mohu říct.

Jaká je pravděpodobnost, že to ještě před volbami dojde k nějakému výsledku?

To nedokážu vůbec odhadnout.

„Ukrajina je klíčová pro bezpečnost Evropy“

Rozhovor vedeme ve chvíli, kdy je v Česku na návštěvě ukrajinský prezident Zelenskyj. Program je opravdu hodně rozsáhlý - ukazuje to, o jak významnou událost ze strany Ukrajiny jde?

Ukrajinský prezident přijel po dvou letech a není to žádná rychlá návštěva v rámci evropské tour. Program odpovídá tomu, že je to opravdu návštěva mířená na Česko. Já jsem rád, že Česko má na své straně takto silnou zemi, která dokáže již více než tři roky odolávat ruským útokům. Daří se nám otevírat byznysová partnerství a pro bezpečnou budoucnost Evropy je Ukrajina naprosto klíčová. Ukrajinci vnímají, jak dobrým partnerem pro ně jsme vojensky, humanitárně i politicky.

Bavili jste se s prezidentem Zelenským o koalici ochotných, tedy koalici evropských států, které koordinují své kroky v bezpečnosti a případné mírové misi?

Mluvil jsem o tom s ukrajinským ministrem zahraničí Andrejem Sybihou. Říkal jsem mu, že jsme tu nedávno měli schůzku nejvyšších diplomatů, kteří hledali další kroky. Chceme být připraveni pro případ nějakého příměří. Ale co se toho týče, ministr Sybiha mi říkal, že oni opakovaně vznáší tu nabídku zastavit palbu na 30 dnů, ale Rusko na to prostě nereaguje.

Je nějaký konkrétnější výstup z té schůzky, kterou zmiňujete?

Veřejný nikoli. Nad rámec toho, že proběhlo, k tomu není co komunikovat. Výstupem nebylo ani žádné veřejné komuniké.

„Putin je válečný štváč“

Proto se na to ptám. Jestli vlastně můžeme říct, k čemu je tedy koalice ochotných ochotná.

O tom, k čemu je koalice ochotná, se právě vede diskuze. Ale zároveň vidíme, že žádné příměří nenastalo. Blokuje to Putin, Putin je válečný štváč, dál posílá útoky na Ukrajinu. Já jsem v tuto chvíli ohledně příměří extrémně skeptický, mně to nepřijde realistické, ale musíme na to být připraveni. V rámci toho pražského jednání se nám například podařilo získat další příspěvky do muniční iniciativy.

Od novinářských kolegů z jiných zemí přicházejí zprávy, že státy pomalu couvají. Německo nechce vyslat vojáky, Polsko nechce vyslat vojáky, Británie váhá…a dohromady nedá Evropa ani těch 64 tisíc mužů. Zkrátka to vypadá, že se koalice ochotných spíš rozpadá…

Já nebudu vůbec komentovat novinové články, ani nevím, z čeho vycházejí. Opakuji, že v tuto chvíli nevidíme, že by ten scénář byl příliš realistický. Válečný štváč Putin každý den posílá rakety a drony a každý den pošle 1500 svých mužů na smrt. To je okresní české město. Každý den.

Přesto - ta koalice vznikla proto, aby se na příměří chystala.

Mimo jiné vznikla na základě tlaku Spojených států, že Evropa musí být připravena více řešit svoji vlastní bezpečnost. A na základě scénky v Oválné pracovně, kterou jsme všichni viděli. Uvidíme, k čemu ten formát bude směřovat.

Není to přece jen trochu zklamání? Zmínil jste to sám: tady vzniklo nějaké očekávání, že Evropa musí převzít odpovědnost za vlastní bezpečnost. Vypadalo to, že si to všichni uvědomují. A teď začínají chodit z různých zemí zprávy typu: sami máme málo vojáků, čekáme, jak se to vyvine…

To určitě ne, všichni navyšují výdaje na obranu. Česko je toho součástí, je tady muniční iniciativa, která dokázala najít financování na celý letošní rok. Evropa se možná pomalu, ale jednoznačně probouzí. Diskuze o koalici ochotných jsou toho součástí, ale není to jen o tom.

V pondělí bylo oznámeno, že u nás budeme cvičit další ukrajinské piloty. Je tohle ta naše role, kterou do budoucna vidíte, spíše než vysílání vojáků na Ukrajinu?

To děláme a budeme dělat dál. Naše další role bude vycházet z toho, jak rozhodnou voliči ve volbách na podzim. Jestli budeme mít vládu, která je připravená zodpovědně řešit evropskou bezpečnost, nebo vypadneme z toho hlavního proudu a budeme mít nerozhodnou vládu, která sází na špatné karty.

Neměla by tedy tato vláda momentálně víc tlačit na ostatní evropské země? Protože, co se nestihne do voleb, to už možná po volbách za Česko nemusí platit…

Tlačíme na to maximálně.

Vy se teď chystáte na Ukrajinu. Souvisí to s tím, že ve stejné době se jiní evropští politici chystají do Moskvy?

Bude probíhat jednání ministrů zahraničí Evropské unie. A bezpochyby to přináší určitou symboliku, může to být vnímáno v protikladu vůči propagandistické akci na Rudém náměstí.

Přípravy na volební kampaň

Pojďme teď na chvíli do Česka. Kdy začnete s kontaktní kampaní?

Hned jak proběhne oficiální zahájení kampaně Spolu, v květnu a červnu.

Budete na to mít jako ministr zahraničí čas? I tenhle rozhovor se musel vmáčknout do pauzy mezi návštěvou ukrajinského prezidenta a belgického krále…

Já už jsem teď zahraniční cesty omezil na nezbytné minimum. Ale i v době, kdy jsem cestoval hodně, jsem si vždycky našel čas na média i na to vyrazit do regionů za občany. Těch akcí bude hodně, těším se na to.

Kandidujete jako trojka v Praze. Co myslíte, že od vás Pražané chtějí slyšet?

Budu komunikovat zahraniční politiku a hodnoty, které představuju. Budu mluvit i o dalších důležitých věcech, které mě samotného zajímají - třeba o ekonomice s důrazem na inovace a prosperitu. Ale hlavně si chci poslechnout, co mají lidé na srdci.

Tak si to na mně teď pojďte vyzkoušet. Potkal jste mě před obchoďákem a máte minutu na to mě přesvědčit, ať volím Spolu a ideálně vám dám preferenční hlas…

Ale já takhle voliče nepřesvědčuji.

To asi budete muset.

Já se s lidmi bavím víc přirozeně. Snažím se zjistit, co je důležitého pro ně. Já nikomu neříkám, koho má volit a proč.

To je trochu základ volební kampaně, ne?

To je o komunikaci, která je oboustranná. A pokud v tom dialogu dojdeme k tomu, že se myšlenkově potkáváme, tak pak je možnost je k té volbě vyzvat.

Máte připravenou nějakou argumentaci, až se vás lidé na ulici budou ptát, jak je to s tím střídáním stran? Byl jste u Pirátů, pak se mluvilo o TOP 09 a nakonec ODS…

Budu říkat to, co říkám pořád. Nesouhlasil jsem s podobou, se kterou Piráti odešli z vlády, byl jsem požádán, abych pokračoval na ministerstvu a následně, abych kandidoval. Moje hodnoty se žádným dramatickým způsobem neproměnily. Zastáváme stejné principy a dokážu si to obhájit.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Na kampaň se těším, říká Jan Lipavský.

Pokud zastáváte stále stejné principy a byl jste ve dvou dost rozdílných stranách, tak logická námitka je, že do jedné z nich jste se moc nehodil. Která z nich to byla?

Takhle bych tu otázku vůbec neformuloval.

Já ano.

Takhle to fakt není. Vždycky je to o nějakém kompromisu a nalezení průniku. Cílem politiky není, aby všichni zastávali úplně totálně stejný názor.

Už jste seděli s Janou Černochovou a plánovali, jak v kampani na to? A jak vlastně z vašeho pohledu funguje domluva ve Spolu?

Jednáme, ale není to nic, co bych mohl veřejně komentovat. Ohledně spolupráce ve Spolu jsem velmi spokojený. Je to velmi profesionální, i když není jednoduché dát dohromady tři strany.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má takový vtip, že jediný, s kým se na vládě vždycky shodne, je právě Jana Černochová. Protože - a teď cituji - není sebevrah. Máte taky takový dojem z jedničky kandidátky? Nebojíte se jí?

Ne, vůbec ne. Máme dobré vztahy už dlouhé roky.

Doporučované