Hlavní obsah

Schillerová: Skutečný schodek rozpočtu bude 470 miliard

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Alena Schillerová, místopředsedkyně opozičního hnutí ANO.

Reklama

27. 10. 2022 12:10

Sněmovnou schválený schodek 295 miliard podle Schillerové neodpovídá realitě, rozpočet pro příští rok je tak hazardem s budoucností Česka, řekla. Poctivé by bylo, kdyby ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhoval 470 miliard.

Článek

Kdyby ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odvedl při přípravě rozpočtu na rok 2023 poctivou práci, schodek by činil 470 miliard korun, řekla po dnešním jednání stínové vlády hnutí ANO místopředsedkyně opozičního hnutí Alena Schillerová.

Sněmovna ve středu schválila rozpočet, který počítá s příjmy 1,93 bilionu korun a výdaji 2,22 bilionu korun. Vláda za své priority označila podporu obyvatel v souvislosti s růstem cen a energetickou krizí a také pokrytí výdajů souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině. Pro schválení základních parametrů hlasovalo 84 přítomných koaličních poslanců, opozice byla proti.

Schillerová dnes zopakovala kritiku, že rozpočet počítá s některými příjmy, které ještě nejsou schváleny. Nesedí podle ní ale ani výdajová stránka rozpočtu.

„Reálný schodek podle toho, jak byl předložen rozpočet, není 295 miliard, ale 470 miliard korun. To je reálné číslo, kdyby pan ministr Stanjura odvedl svou práci, poctivě se postavil k číslům a vláda mu nedovolila, aby takto nereálný rozpočet prošel do Sněmovny,“ uvedla bývalá ministryně financí.

Na příjmové stránce podle ní není podloženo legislativou 150 miliard korun. Týká se to především chystané daně z mimořádných zisků, od které vláda očekává 85 miliard korun.

„Dalších 15 miliard korun má být reakce na evropské řešení, tzv. příspěvek, který připravuje MPO, nikdo neviděl žádný návrh, ale přesto už je 15 miliard zaneseno v rozpočtu,“ řekla. Legislativa či notifikace Evropské komise chybí i u 50 miliard korun z modernizačního fondu, dodala.

Rozpočet je válečný a krizový

Podle Petra Fialy je navrhovaný schodek státního rozpočtu 295 miliard korun vyšší, než by si přál. Ujistil však, že vláda nevzdala svůj cíl konsolidovat veřejné finance. Jednou z příčin tohoto schodku jsou podle něj rostoucí výdaje na důchody. Proti letošnímu plánu se zvyšují o 81 miliard korun. Pokud tomu situace bude přát, přijde vláda na jaře s plánem, jak růst výdajů státu omezit, dodal, když představoval návrh rozpočtu na příští rok.

Rozpočet na příští rok je podle něj rozpočet válečný a krizový. Zajistí bezpečnost i nutné investice a občanům zajistí nadstandardní pomoc.

Vláda se v žádném případě nevzdává jednoho ze svých hlavních cílů, který slíbila voličům i Sněmovně. Je to snižování dluhu a celková konsolidace státních financí, popsal premiér.

„Tyto plány jsme byli nuceni posunout a odložit kvůli důsledkům války na Ukrajině. Pokud se ale ekonomická rozpočtová situace v průběhu příštího jara bude vyvíjet alespoň trochu uspokojivě, přijdeme s akčním plánem, jak růst výdajů našeho státu razantně a zcela systematicky krotit,“ slíbil premiér. „Zdravý a nezadlužený efektivně fungující stát zůstává naším hlavním cílem,“ prohlásil.

Fiala řekl, že vláda občanům i firmám kompenzuje dopady vysokých cen elektřiny a plynu, platí výdaje spojené s pomocí uprchlíkům, navyšuje investice do vnitřní i vnější bezpečnosti. Rizika, kterým stát čelí, se skokově zvýšila, varoval.

Opozice kritizuje plánovaný rozpočet

Na výdajové straně je podle Schillerové deficit ve Státním fondu dopravní infrastruktury. „Velkou mírou nejistoty jsou zatíženy i výdaje na tzv. zastropování (cen energií), kdy rozpočet počítá se 100 miliardami korun, nicméně v návrhu zákona, který zastropování zavedl, je 130 miliard. Riziko je určitě spíš směrem nahoru než dolů,“ konstatovala.

Politici ANO kritizovali také navrhovanou úpravu zákona o dani z hazardu, kterou u daňového balíčku předložil předseda klubu ODS Marek Benda. Daň z loterií chce snížit z nynějších 35 procent na 23 procent. Podle dnešních Hospodářských novin má návrh podporu Ministerstva financí, což Schillerová považuje za neskutečné a nehorázné.

„Tato koalice je lobbistickou skupinou,“ uvedla také Schillerová.

Návrh rozpočtu je podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomio Okamury paskvil. Prohlásil, že vláda může přivést zemi k bankrotu a ke kolapsu. Obdobně jako předsedkyně poslanců opozičního hnutí ANO se lídr SPD pozastavil nad tím, že část očekávaných příjmů není podložena platnými zákony.

Rozpočet počítá se zhruba stovkou miliard z daně z neočekávaných zisků a z odvodů z výroby elektřiny. Patřičné zákony dosud nejsou schváleny. Daň z mimořádných zisků má Sněmovna schvalovat příští pátek.

Reklama

Doporučované