Hlavní obsah

Za účast v cizích ozbrojených skupinách bude hrozit pět let za mřížemi

Foto: Senát ČR

Senátoři vládní novelu schválili beze změn, chybí už jen podpis prezidenta. Ilustrační foto.

Reklama

11. 5. 2022 11:30

Účast v nestátních ozbrojených skupinách v cizině bude samostatným trestným činem. Předpokládá to vládní novela trestního zákoníku, kterou ve středu beze změn schválil Senát.

Článek

Předloha je reakcí na některé evropské směrnice, s nynější ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu bezprostředně nesouvisí. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Trestní zákoník už obsahuje trestný čin služby v cizích ozbrojených silách. Týká se ale pouze českých občanů a není možné jej použít na působení v nestátních skupinách, například v povstaleckých silách nebo v různých útvarech, které ve skutečnosti státem nejsou.

Čin účasti na teroristické skupině lze zase použít jen v případě, že se prokáže teroristický charakter uskupení, stojí ve zdůvodnění.

Nový trestný čin nazvaný „účast na nestátní ozbrojené skupině zaměřené na působení v ozbrojeném konfliktu“ nebude vyžadovat, aby byl pachatel formálně členem takové skupiny. Postačí, když do daného státu odcestuje s úmyslem zapojit se do bojové činnosti uskupení.

Senátorka Adéla Šípová (Piráti) se postavila proti úpravě nároku obětí kriminality na peněžitou pomoc od státu.

Podle sněmovní verze bude stát vázán rozhodnutím soudu o výši náhrady, výklad má být jednoznačný a oběť nebude muset nárok dokazovat.

Šípová se obávala, že by zákon negarantoval obětem nárok na odškodnění až do 200 000 korun a na náhradu nemajetkové újmy. Podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Tomáše Goláně (ODS) jsou ale její obavy liché.

Novela po zásahu Sněmovny také prodlouží lhůtu pro podání žádosti o peněžitou pomoc dětským obětem sexuálních trestných činů.

Reklama

Doporučované