Hlavní obsah

Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Prezident Miloš Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici.

Reklama

18. 8. 2022 12:15
aktualizováno • 18. 8. 2022 12:55

Podle mluvčího Hradu jde o plánovanou hospitalizaci. V příštím týdnu už má prezident naplánované pracovní aktivity, například setkání s premiérem.

Článek

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Kancléř Vratislav Mynář uvedl, že prezident absolvuje plánovanou kontrolu vyživovací sondy. Vyjmutí sondy přichází v úvahu nejdříve ke konci roku, dodal Mynář.

Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, Hrad nesdělil. „Mohu pouze konstatovat, že panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka,“ napsal Ovčáček v SMS.

Zeman byl loni na podzim dvakrát hospitalizován, poprvé v září, podruhé od října do listopadu. Při druhé hospitalizaci byl zpočátku ve vážném stavu na klinice intenzivní medicíny ÚVN.

Důvod pobytu v nemocnici Pražský hrad nezveřejnil. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním. Zeman opakovaně mluvil o tom, že trpí nechutenstvím. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu jater.

Zemanovo zdraví bude řešit i soud

Prezident Miloš Zeman zažaloval lékařku Džamilu Stehlíkovou za její loňské výroky týkající se jeho alkoholem podlomeného zdraví. Soudní stání se uskuteční už na začátku září.

Lékaři tehdy podle zprávy, kterou si vyžádal a publikoval předseda Senátu Miloš Vystrčil, považovali jeho dlouhodobou prognózu za krajně nejistou a prezident podle nich nebyl v té době schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Prezident už více než rok kvůli onemocnění nohou používá invalidní vozík. Po loňské hospitalizaci mu kvůli riziku podvýživy lékaři zavedli sondu do žaludku. V červencovém rozhovoru pro CNN Prima News Zeman uvedl, že doufá, že mu ji lékaři na podzim vyndají. V rozhovoru také řekl, že se jinak cítí v podstatě zdráv a má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

Zeman: Byl to puč

Jeho ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral podle prezidenta po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 Ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu k tomu nedošlo.

Zeman snahy o převod pravomocí označil v polovině února v rozhovoru pro MF Dnes za pokus o puč. Ministrovi spravedlnosti Petrovi Blažkovi (ODS) podal na konci června podnět k prověření možné sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Praze na začátku července uvedlo, že Zemanovo podezření nebylo důvodné.

Reklama

Doporučované