Hlavní obsah

„Fotbal mi je ukradený.“ Velké plány Slavie rozdělují pražskou čtvrť

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Fotbalisté pražské Slavie.

Rozsáhlý projekt fotbalové Slavie vyvolal rozruch mezi místními. Část obyvatel se po dokončení velkého tréninkového centra v pražském Šeberově obává zhoršení dopravy i životního prostředí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Do začátku prázdnin ten den nezbývalo mnoho, když ze základní škody v Šeberově na jihovýchodním okraji Prahy vyběhlo několik posledních malých opozdilců. Skončil vůbec první školní rok v historii této školy - jedné z pouhých dvou základek, které na území hlavního města za posledních 30 let vznikly.

To není jediné, co moderní budovu, jejíž bílá fasáda se stále leskne novotou, odlišuje od běžných škol. Stojí samostatně u rušné silnice uprostřed pole, na půl cesty mezi pražskými „vesnicemi“ Šeberov a Hrnčíře, vzdálenými na samém okraji metropole asi kilometr od sebe.

Takto osamělá už by ale budova neměla zůstat dlouho. Hned v jejím sousedství vyroste zřejmě největší projekt v historii městské části. A jeden z nejnákladnějších v dějinách slavné fotbalové Slavie.

Foto: Tomáš Klézl, Seznam Zprávy

Pole u Šeberova, kde má stát tréninkové centrum Slavie.

Až jedenáct fotbalových hřišť pro A-tým, béčko, ženy i mládežnické kategorie. Budova se zázemím pro hráče a realizační tým, včetně internátního ubytování pro část dětí, i parkoviště se stovkami míst. Zkrátka dlouho vytoužené tréninkové centrum, které týmu formátu aktuálního ligového mistra dlouhodobě chybí.

Fanoušci sešívaných slaví, ale část obyvatel Šeberova a sousedních Hrnčířů je nervózní.

To se ukázalo například na červnovém jednání zastupitelstva, které se těšilo neobvykle velké pozornosti veřejnosti. Částečně i díky letáku, který mezi místní roznesli zastupitelé uskupení Pro lepší obec a STAN Jiří Francek, Jiří Melzer a Tomáš Tureček.

Na zájemce, kteří načetli QR kód na letáku, zasvítil po načtení webové stránky nápis „Tohle opravdu chcete?“ doplněný o obrázek fotbalových fanoušků na tribuně se světélkující pyrotechnikou.

Na setkání zastupitelé hlasovali o schválení úpravy svěření pozemku městské části Šeberov ze strany hlavního města Prahy oproti původní variantě, a tím také o tom, zda Slavii dovolí připravovat podklady na rozšířenější variantu centra, které počítá i s tréninky hlavního týmu. To, zda se bude opravdu stavět, určí až další hlasování v příštích měsících či letech.

Už nyní ale rozhodování provází plamenná diskuse. Projekt rozdělil zdejší dominantní uskupení Pro lepší obec a STAN a hádají se i místní.

Tvrdík si „nasypal popel na hlavu“

Zástupci Slavie se na setkání vymezili proti některým informacím vyplývajícím z webové stránky. „Nějaké informace mohou vyvolat dojem, že se tady bude konat nějaký zápas. To se tady nikdy dělat nebude. Nepřipadá v úvahu, že by tady áčko či béčko pořádaly utkání,“ sdělili přítomným.

Místní se ale obávali jiných záležitostí. „Proč tam něco musí být? Bude tam oplocený areál a k čemu to bude, když si tam nebudeme moct zasportovat? K tomu tady bude jezdit miliarda aut,“ slyšeli od jedné z místních žen zastupitelé i představitelé Slavie. Právě strach ze zhoršení dopravní situace, která je už dnes v Šeberově vlivem aut jedoucích přes městskou část do širšího centra Prahy a zpět špatná, patří k nejsilnějším obavám místních.

Další lidé během více než dvouhodinové diskuse označovali projekt za příliš megalomanský a preferovali by méně rozsáhlou variantu. „Území je určené pro sport a pro relaxaci, ale tady se to reguluje jen na sport v podobě průmyslu. Není to sport pro obec, je to pro někoho, kdo na sportu vydělává,“ uvedla další z místních obyvatelek.

Vedení městské části v čele se starostkou Petrou Venturovou (Pro lepší obec a STAN) vysvětlovalo místním, že s plochou k zastavění ke sportovním účelům se s polem, které dnes zarůstá křovinami, počítá dlouhodobě. Zatím se ale žádný z pokusů nepovedl. Například kolem roku 2011 se hovořilo o tom, že by zde tréninkové centrum vybudoval vršovický tým Bohemians 1905, z toho ale nakonec sešlo.

Zhruba o deset let později o pozemek projevila zájem pražská Slavia s tím, že by tam ráda vybudovala tréninkové centrum pro mládež. Tehdejší vlastník CITIC, tedy čínská státní investiční společnost, se dočkal podpory od magistrátu i od vedení Šeberova, který s klubem podepsal memorandum o spolupráci.

Poté ale šum kolem projektu na několik let utichl. Číňané do Slavie investovali čím dál méně a na investice nebyly peníze. Změna přišla až poté, co fotbalový klub koupil koncem roku 2023 miliardář Pavel Tykač.

Nejenže Slavia vrátila projekt zpět na stůl, ale rovnou v ambicióznější verzi. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík o variantě, že budou nakonec v Šeberově trénovat všechny věkové kategorie mužů i žen, začal mluvit i na veřejnosti - jenže podle starostky Venturové ještě předtím, než se o čemkoli zmínil Šeberovu.

„Zásadní zlom nastal v závěru roku 2024. Pan Tvrdík vypálil podcast, kde mluvil o tom, že tady chce mít 14 hřišť, áčko, ženské, béčko, prostě úplně všechno. A že to má všechno s městskou částí projednáno. Neměl projednáno nic, my jsme o ničem nevěděli,“ uvedla starostka.

Vedení Šeberova se obrátilo na Slavii se vzkazem: takto ne, vypovídáme memorandum. Na prosincovém jednání zastupitelstva si ale Tvrdík podle starostky „nasypal popel na hlavu“ a slíbil záruky.

Investor v příštích měsících nechá vypracovat zjišťovací řízení vlivu na životní prostředí, které prozkoumá třeba vliv na pohyb živočichů, na světelný smog a hluk v oblasti, možné zesílení dopravy nebo to, zda může stavba nějak ohrozit blízkou přírodní památku Hrnčířské louky.

I to dělá starosti některým místním i části zastupitelů. „Je to unikátní biotop. Není cenný jen pro nás, ale unikátní v rámci celého Česka. Nepřeji si, aby louky odumíraly,“ uvedl zastupitel Jiří Francek.

Zóna pro místní i tým pro děti

Zástupci Slavie místní ujišťovali, že projekt projde veškerými zákonnými schvalovacími procesy včetně ekologického povolení EIA. „Pokud některý z procesů označí projekt za příliš zatěžující, tak se nebude realizovat. Je to riziko, se kterým investor do projektu jde,“ uvedl přítomný zástupce investora Jan Bednář.

Slavia také slíbila, že podél areálu nechá vytvořit čtyřhektarovou zónu pro místní obyvatele. Mimo to na místě vznikne také nový fotbalový klub pro děti, který bude Slavia financovat. Některá z hřišť bude moci využívat také místní škola.

Část lidí nakonec projekt tréninkového centra podpořila. „Doprava je zde samozřejmě problém. Ale pokud si řekneme, že tady kvůli dopadům na dopravu nemůže nikdy nic vzniknout, tak tady neuděláme nikdy nic. A to by mě osobně mrzelo,“ řekl za místní obyvatele Jan Formánek.

Investor mimo jiné na žádost Šeberova vyměnil architekta a přepracoval návrh areálu tak, aby více odpovídal představám městské části. I tím nakonec přesvědčil starostku i většinu rady, aby hlasovali pro úpravu svěření pozemku. Proti byli jen tři zastupitelé, kteří stáli za letákem zmíněným v úvodu tohoto textu.

„Připadá mi to sympatické, ale je to málo. Projekt jako takový, nebo proboha zárodek projektu, jsem neviděl žádný. Namítám, že zbytečně spěcháme,“ mínil Jiří Francek. Další zastupitel Tomáš Tureček navrhl, aby o výstavbě rozhodli Šeberovští v referendu. „Mně je Slavia ukradená, je mi ukradený i fotbal,“ řekl.

První výsledky průzkumů by měly být v příštích měsících. Starostka i investor slíbili, že projednávání projektu nekončí a na podzim by se mělo konat velké setkání s občany.

Související témata:

Doporučované