Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Společnost 4 Army nemá vlastní webové stránky ani oficiální výrobní prostory, zaměstnává do deseti pracovníků. Přesto rodinná firma bývalého vlivného politika ODS Vlastimila Sehnala zažívá pozoruhodný vzestup.
Za šest let existence získala výhradně od Ministerstva obrany veřejné zakázky za více než 300 milionů korun. Armádě dodává malé kontejnery v různých úpravách. Mobilní „kostky“ mohou bezpečnostním složkám sloužit k několika různým účelům. Na ubytování, skladování materiálu, jako zásobárny pitné vody nebo jako sociální zařízení.
Firma 4 Army nedisponuje rozlehlými továrními halami jako konkurenti, kteří v úzkém oboru podnikají desítky let. Ke stamilionovým obratům jí stačí malá kancelář v širším centru Brna. „Všechno funguje. Nemám důvod, proč bych se obnažoval,“ nechtěl Sehnal pro Seznam Zprávy komentovat detaily podnikání.
Co je jeho jádrem? Firma kompletuje speciální kontejnery, které poslouží armádě při akcích v terénu. Nejčastěji jde o kovové „kostky“ o rozměrech šest metrů na délku, 2,4 metru na šířku a 2,6 na výšku. Technici je znají pod označením ISO 1 C. Na trhu se základní konstrukce prodává od zhruba 150 tisíc korun výše.
Sehnalova firma například v roce 2023 získala zakázku na polní kuchyni Kalich. Sestává z pěti kontejnerů zmíněného typu ISO 1C. Kontejnery jsou upravené jako varna či výdejna jídla. Souprava zahrnuje také buňku na pitnou vodu i jímku. Celková rozloha kuchyně činí kolem 70 metrů čtverečních, cena 65 milionů korun.

Sestava polní kuchyně Kalich od firmy 4 Army.
Smlouva je v důležitých bodech začerněná, ministerstvo ji Seznam Zprávám na žádost zaslalo téměř celou. Nejnákladnější 14metrová buňka - varna teplá zóna - vyšla na 22 milionů korun. „Nejdražší položkou tohoto kontejneru je varná technologie a kontejner, každá z položek je v hodnotě osmi milionů korun,“ upřesnila mluvčí Ministerstva obrany Simona Cigánková.
Redakce oslovila tři různé obchodní zástupce firem, které se zabývají prodejem kontejnerů či sanitárního vybavení. Z obavy nechtěli zveřejnit jména, redakce je zná. Všichni ceny považují za přemrštěné.
„To jste mi vyrazil dech. Co vám mám na to říct? Je to do očí bijící. Jestli jsou kontejnery ze zlata, tak bych tomu věřil. Jinak si nedokážu představit, co by kuchyně měla obnášet,“ reagoval obchodní zástupce firmy, která kontejnery také prodává a upravuje. Základní „kostku“ ISO 1C bez výbavy nabízí za méně než 150 tisíc korun.
Podobně to vidí další obchodní zástupce. „Už jsme prodávali vybavený kontejner za milion korun. Osm milionů korun mi přijde neuvěřitelné, takový jsem ještě neviděl. Možná bude ze zlata,“ glosoval cenu.
Do zmíněného tendru se přihlásily čtyři firmy. Jedna z nich - s nabídkou o deset milionů nižší - z řízení nakonec vycouvala.
Vlastimil Sehnal jakékoliv předražení odmítá. „Musíte mít vývoj, konstruktéry. Musíte zainvestovat, vyrobit to. Myslím, že ta kuchyně je dokonce levná,“ reagoval.
Rozhovor s Vlastimilem Sehnalem
Vlastníte společnost 4 Army i nástupnickou VS for Army, která dostává armádní zakázky?
Pane, nevím, proč se tím chcete zabývat? Nerozumím tomu.
Firma 4 Army dostává zakázky pouze od Ministerstva obrany. Jak jste se k těm tendrům dostali?
Normální veřejnou soutěží, ne?
Nicméně jsou to velké zakázky za stovky milionů korun. Kolik má vaše firma zaměstnanců?
Máme zaměstnance, máme subdodavatele. Nevím, pane, jestli se o tom chci vůbec bavit. Nevím, proč bych měl něco vysvětlovat.
Také Ministerstvo obrany zdůraznilo, že při zadávání tendrů postupuje striktně podle zákona. „Nabídky byly hodnocené podle jejich ekonomické výhodnosti, to je podle nejnižší nabídkové ceny. Společnost 4 Army předložila nabídku, která byla na základě zákonného postupu vyhodnocena jako nejvýhodnější. Osoba majitele společnosti nemá žádný vliv na výsledek zadávacího řízení,“ uvedla mluvčí resortu Cigánková.
Kontejnery za 182 milionů korun
Vloni Ministerstvo obrany uzavřelo se Sehnalovým „eséročkem“ rámcovou smlouvu s cenovkou 182 milionů korun. Má předat vojsku 16 sociálních kontejnerů, které poslouží vojákům pro osobní hygienu, a 31 kontejnerových jímek. Položkové ceny jsou podle resortu předmětem obchodního tajemství.
Podle mluvčí Ministerstva obrany Simony Cigánkové nelze automaticky předpokládat, že dojde k vyčerpání celé finanční částky, nicméně resort v roce 2024 poslal dvě výzvy k poskytnutí plnění zakázky, které celkově přesahují právě oněch 180 milionů.
Z nich lze také ceny dopočítat. Jednu kontejnerovou „buňku“ se sprchami či umyvadly nakupuje ministerstvo od společnosti 4 Army přibližně za 4,6 milionu korun. Kontejnerová jímka pak vychází na 2,4 milionu. Kontrakty zahrnují přepravu či certifikované zkoušky materiálu.
Také tady se obchodní zástupci podivují. „To už je hodně dobrý kšeft,“ uvedl prodejce stejného typu kontejnerů.
Pro kontext: Jiná firma, podnikající ve stejném odvětví, uzavřela v roce 2023 s Ministerstvem obrany smlouvu na nákup dvou stovek kontejnerů stejného typu, ovšem bez vybavení. Jeden stál 370 tisíc korun.
Také další oslovený český prodejce sanitárních potřeb se podivuje nad vysoutěženou cenou. „Můj odhad je na zařízení sanity do jednoho kontejneru kolem sto tisíc korun,“ sdělil.
I nabídky s už vybavenými sanitárními kontejnery lze najít na internetových stránkách velkých mezinárodních firem. Třeba web budgetshippingcontainers.co.uk prodává jeden vybavený kontejner se záchody a umyvadly za 16 tisíc liber. Což je po přepočtu zhruba půl milionu korun bez DPH.
„Mám kolem sebe odborníky“
Rodinná firma exsenátora Vlastimila Sehnala „působí“ na takzvaných virtuálních sídlech. Jde tedy de facto jen o prostou adresu potřebnou pro zápis do obchodního rejstříku, nikoliv konkrétní výrobní místa. Neprezentuje se na webových stránkách a veřejné zakázky získává pouze od Ministerstva obrany.
Bývalý politik i vlastník fotbalové Zbrojovky Brno nechtěl zakázky za více než 300 milionů korun pro armádu příliš komentovat. Tvrdil, že firma vždy prošla standardními zadávacími řízeními.
„Asi mám kolem sebe odborníky. Zvládáme do té soutěže jít a tu soutěž vyhrát. To je důležité. Máme nejlepší výrobek a k tomu nejlepší cenu,“ reagoval pro Seznam Zprávy.
Pro představu, třeba společnost Variel, zabývající se mimo jiné rovněž výrobou armádních kontejnerů, má ve Zruči nad Sázavu tovární areál s několika halami. Zaměstnává 140 lidí.
Že firma 4 Army disponuje minimálním počtem zaměstnanců a oficiálně nemá výrobní haly, není pro ministerstvo překážkou.
„Zákon stanovuje, jaké základní a profesní způsobilosti musí účastník řízení prokázat a pro které může být ze soutěže vyloučen. Mezi tyto důvody nelze řadit počet zaměstnanců, neexistenci webových stránek ani fakt, že společnost má pouze virtuální sídlo. Protože společnost předložila ekonomicky nejvýhodnější nabídku, ministerstvo s ní muselo smlouvu uzavřít,“ dodala mluvčí s tím, že zákon nezakazuje plnění zakázky s pomocí subdodávek.
„Provozovny neukážu“
Společnost 4 Army vznikla v roce 2019. Není však jasné, kde desítky kontejnerů kompletuje.
Sídlo uvádí v brněnském mrakodrapu AZ Tower, kde papírově sídlí přes 1000 společností. Adresu provozovny uvádí v Sedlákově ulici v brněnských Stránicích. Na daném místě je novostavba rodinného domu s několika byty. Podle katastru není vlastníkem Vlastimil Sehnal ani jeho firma.
Podnikatel tvrdí, že má tři provozovny. Ukázat je redakci nechtěl. „Do toho bych nechtěl zabíhat. Co je komu do toho, kde vyrábíme? Spoustu věcí dovážíme. Jsme normální výrobní, obchodní společnost,“ řekl Seznam Zprávám.
V letech 2023 až 2025 vznikly firmy se stejným kmenovým názvem 4 Army, ale s přízvisky Trade, Defence a Industry, v nichž figurují také podnikatelovi příbuzní. Provozovny veřejně neuvádí. Společnost 4 Army Industry má sídlo v malé kanceláři v Srbské ulici. V domě sídlí další desítky firem, nedisponuje výrobními halami.
Podle oslovených prodejců může být jen zprostředkovatelem, který si kontejnery a další vybavení nechává vyrábět jinde. Jak už bylo zmíněno, zahraniční firmy nabízejí kompletně vybavené kontejnery s nižšími cenami.
To však podnikatel odmítá. „Ne, ne, ne. Normálně vyrábíme. Bez problému. Jsou to navíc všechno naše konstrukce. Já to všechno ještě navíc vyvíjím,“ řekl.
Detaily nového podnikání rozvádět nechce. „Nemám zájem ve veřejném prostoru prezentovat něco z mé firmy. Jsme pyšní na to, co umíme, co vyrábíme a armáda je spokojená,“ dodal.
Ministerstvo uvedlo, že se do dvou zmíněných tendrů přihlásilo pět, respektive čtyři firmy. „V obou případech společnost 4 Army předložila nabídku, která byla na základě ekonomické výhodnosti vyhodnocena jako nejvýhodnější. Není nám známo, na základě jakých informací vámi zmiňovaní ‚odborníci z oboru‘ dospěli k závěru o předraženosti zakázek, nemůžeme se k tomu proto vyjádřit,“ namítla mluvčí.
Polní kuchyně Kalich
Nejdražší položky (ceny bez DPH):
- u kontejneru typu „Varna – teplá zóna“ je nejdražší položkou Varná technologie a kontejner - obě položky za 8 000 000 Kč
- u kontejneru typu „Varna – studená zóna“ je nejdražší položkou kontejner - 7 000 000 Kč
- u kontejneru typu „Výdejna“ je nejdražší položkou kontejner - 6 000 000 Kč
- u kontejneru na odpadní vodu je nejdražší položkou kontejner - 3 500 000 Kč
- u kontejneru na pitnou vodu s pevnou podlahou je nejdražší položkou technologie - 2 250 000 Kč
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR
Fotbalový šéf
Vlastimil Sehnal býval v letech 2004 až 2010 senátorem ODS v obvodu Blansko, starostou obce Lipůvka a několik let také vlastníkem fotbalové Zbrojovky Brno.
Naposledy se jméno politika probíralo v souvislosti se sněmovními volbami v roce 2017. Sehnal založil hnutí Sportovci, které se na hlasovacích lístcích chlubilo třeba fotbalistou Ladislavem Vízkem či Horstem Sieglem. Několik kandidátů si však stěžovalo, že je Sehnal na kandidátky zařadil bez jejich vědomí. Politik to odmítal.
Nicméně se stejnou námitkou uspěl u soudu agronom Josef Liška ze Střílek na Kroměřížsku, který se také nevědomky ocitl na kandidátních listinách. V roce 2022 vysoudil na Sehnalovi omluvu a exsenátor mu musel zaplatit 50 tisíc korun. Hnutí Sportovců ve zmíněných volbách nakonec získalo půl procenta hlasů.