Hlavní obsah

Centrum pro bezdomovce a závislé na Andělu nebude, pomoc chybí v celé Praze

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Praha nakonec neotevře krizové centrum na Andělu. Pomoci mělo osobám bez domova či drogově závislým. Podle odborníků by však podobná zařízení byla potřeba nejen v Praze 5, ale v celém hlavním městě.

Článek

Plánované velké krizové centrum na Andělu v Praze 5 nakonec nevznikne. Podle informací ČTK nepodpořili koaliční Piráti odkup budovy, kde mělo zařízení vzniknout. Důvodem byla vyšší než posudková cena: za objekt měla Praha zaplatit 225 milionů korun, podle znaleckého posudku má obvyklou cenu zhruba 193,7 milionu korun.

Centrum v Nádražní ulici mělo podle návrhu náměstkyně Alexandry Udženija (ODS) pomáhat osobám bez domova, drogově závislým a jinak ohroženým lidem. Zařízení mělo poskytovat byty, hygienické zázemí či psychologickou pomoc, vzniknout zde měla také okrsková služebna městské policie. Návrh se však setkával s kritikou, Praha 5 navíc redakci sdělila, že s jejím vedením o vzniku instituce nikdo nejednal.

Krizová centra chybí v celé Praze

Ve vyjádření městská část tvrdí, že její vedení Udženija pouze informovala o plánovaném odkoupení nemovitosti. O otevření krizového centra se prý vedení Prahy 5 dozvědělo až z tiskové zprávy vydané magistrátem a žádná koncepce centra městské části poskytnuta nebyla. Náměstkyně Udženija však v otevřeném dopise zastupitelům Prahy píše, že byl projekt páté městské části představen.

Pražská čtvrť Anděl se dlouhodobě potýká s kriminalitou, shromažďují se zde lidé bez domova a drogově závislí. „Specificky oblast kolem Andělu je jedním z center drogové scény. Je realitou, že už se na to dlouho nedá koukat,“ uvedl na červnové tiskové konferenci po jednání k plánovanému otevření centra předseda protidrogové komise Prahy Pavel Bém.

Jako centrum drogové scény Anděl popsal také Vojtěch Janouškovec, výkonný ředitel neziskové organizace Progressive zaměřené na prevenci užívání návykových látek. „Pohybují se zde osoby, které drogy konzumují a dochází zde i k jejich prodeji. Pouliční trh s drogami je komunitní záležitost, jde v podstatě o tržiště,“ popsal.

Častý výskyt prodejců drog a jejich konzumentů na Andělu podle Janouškovce vysvětluje lidnatost čtvrti. „Místo přitahuje velké množství lidí, uživatelé drog tam tak hledají určitou anonymitu,“ uvedl. „Navíc je Anděl pod dohledem policie. V těchto skupinách dochází často k násilí, paradoxně se tu tak cítí bezpečněji,“ dodal.

Terénní pracovníci Progressive se na oblast kolem Andělu zaměřují víc než na jiné městské části. „Cílem je osoby najít, oslovovat je a navazovat s nimi kontakt,“ popsal Janouškovec. Na základě kontaktu se pak závislým snaží dále pomoci, například výměnou použitých injekčních stříkaček za sterilní.

Situace se zhoršuje

Při terénních pracích je však obtížné kontakt se závislými udržet. „Většina osob se pohybuje i mimo Anděl a je pak náročnější je zachytit. Když se s daným člověkem potkáte dvakrát ročně, těžko vyřešíte jeho situaci,“ popsal Janouškovec.

Krizové centrum na Andělu by podle Janouškovce situaci zlepšilo. Právě Progressive do roku 2022 podobné zařízení provozovalo v Praze 5 v Mahenově ulici, městská část jim však vypověděla smlouvu. „Situace se od té doby výrazně zhoršila,“ uvedl Janouškovec. „Nevím, zda je potřeba jiný argument, zda tyto služby pomáhají či nikoliv.“

Anděl však není jediným místem, kde je podle Janouškovce dostupnější pomoc potřeba. „Z analýz jednoznačně vyplynulo, že by hlavní město potřebovalo nejméně osm nízkoprahových kontaktních center, v současné době má dvě,“ uvedl. Dodal, že tato centra by bylo potřeba rozprostřít po celé Praze.

Vedení hlavního města vytvoření nových center pomoci drogově závislým plánuje. „Zřízena mají být čtyři specializovaná centra v různých městských částech,“ zmínil Bém na červnové tiskové konferenci. V severní části metra Holešovice vznikne mobilní centrum, specializovaná adiktologická služba pak ve stanici metra Můstek v ulici Jugmannova.

Další centrum je pak naplánováné v Praze 9, a to v jedné ze stanic metra. Rozhoduje se mezi zastávkami Českomoravská a Letňany. Čtvrtou institucí pak bude mobilní aplikační sanitka, která podle Béma již rok a půl efektivně působí v Brně.

Policie Anděl „čistí“

Center pomoci není v Praze dostatek ani pro osoby bez domova, na které se plánované zařízení na Andělu mělo zaměřovat primárně. „Nízkoprahových center pro bezdomovce je v Praze málo, některá se navíc specializují pouze na určité věkové skupiny či na zdravotně hendikepované osoby,“ řek Seznam Zprávám Daniel Svoboda, ředitel pražské pobočky neziskové organizace Naděje, která nabízí pomoc osobám v těžké životní situaci.

Na Andělu ani v jeho blízkosti se žádné podobné zařízení nenachází. To podle Svobody komplikuje také práci terénní služby. Naděje osoby na ulici oslovuje a pomáhá jim se zajištěním hygieny a zdravotní péče, na Praze 5 je však nemůže odkázat na žádné blízké zařízení. „Pokud bude terénní pracovník neustále jen nabízet chleba nebo oblečení, ale nemá kam člověka bez domova poslat, není systém funkční,“ uvedl Svoboda.

Vybudování centra na Andělu by podle Svobody čtvrti odlehčilo. „Rozhodně by to situaci nevyřešilo, ale část lidí bez domova by to odklonilo z ulice a získali by prostor a nějakou jistotu,“ uvedl. Terénní služba Naděje podle něj místo navštěvuje dvakrát týdně. „Nemá smysl, abychom potkávali stále stejné lidi a neměli je kam poslat. Denní centrum chybí,“ dodal.

Policie na Andělu od dubna provádí akci „Pure“, kdy se na místě pohybují zvýšené policejní hlídky. Cílem je čtvrť „vyčistit“ pomocí intenzivního dohledu a důrazu na veřejný pořádek. „Jinými slovy jde o snahu zlepšit subjektivní pocit bezpečí občanů Prahy, kteří nelibě vnímají přítomnost bezdomovců a narkomanů,“ píše policie ve zprávě.

Za duben a květen zkontrolovali policisté 5452 osob z nichž 396 bylo z různých důvodů zadrženo. Zjištěny byly tři trestné činy a 229 přestupků, policie také objevila 31 osob v celostátním pátrání.

Akce je podle policie úspěšná. „Odvedli jsme poctivou práci, území se vyčistilo,“ cituje Praha 5 Boleslava Suma z oddělení hlídkové služby. „Problémové osoby se rozhodně přesouvají jinam, protože tady nejsou. Kam, to opravdu netuším,“ dodal Sum. Početnější hlídky se budou ve čtvrti pohybovat i přes léto.

Doporučované