Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Československá samostatná obrněná brigáda, vybudovaná ve Velké Británii z československých dobrovolníků a uprchlíků, od podzimu 1944 obléhala přístavní pevnost Dunkerque. Přestože se vojáci toužili účastnit osvobozování vlasti, z politických rozhodnutí zůstali až do konce války v Dunkerque. A spolu s americkými vojsky po návratu do Československa i za demarkační linií.
Její příjezd do Prahy byl výrazem uznání, ale také symbolickým aktem návratu těch, kteří za svobodu bojovali v uniformách spojeneckých armád. Slavnostní kolona, která 30. května 1945 projela městem, zahrnovala stovky vozidel a vojáků pod velením brigádního generála Aloise Lišky a byla přijata s nadšením desetitisíců Pražanů.
V sobotu 24. května si tuto jednotku a její slavný návrat připomene Praha po osmdesáti letech. Nejprve od 10 hodin na Vypichu a posléze od 14 do 16 hodin při průjezdu českou metropolí. Kolona desítek historických vozidel pojede částečně po trase, po níž obrněná brigáda jela v květnu 1945 (přesná trasa je popsána v následující galerii).
„Akce Velký návrat připomíná nejen příjezd obrněné brigády, ale i všechny muže a ženy, kteří se do vlasti vraceli po těžkých letech války. Ať bojovali na Západě nebo na Východě, měli společný cíl – obnovu svobodného Československa,“ říká Miloš Borovička, mluvčí Československé obce legionářské.
Na Vypichu budou po celý den přístupné dobové vojenské tábory obou částí československé zahraniční armády – obrněné brigády z Velké Británie i 1. československého armádního sboru v Sovětském svazu. „Obě složky se v květnu 1945 vrátily domů z různých směrů, ale bojovaly za stejný ideál,“ dodává Borovička.
Pomozte doplnit historickou mozaiku
Československá obec legionářská žádá čtenáře, aby prohledali svá stará rodinná alba a archivy. Slavnostní přehlídku v roce 1945 fotografovalo mnoho amatérů i profesionálů, přesto oficiálně známých fotek není mnoho.
„Zvláštní záhadou zůstává tank Sherman, nalezený a opravený přímo na frontě, o kterém někteří z pamětníků tvrdili, že v přehlídce projel Prahou. Na žádné známé fotografii ho ale dosud nikdo nenašel. Možná právě ve vašem albu čeká snímek, který pomůže rozluštit tuto malou záhadu historie,“ upřesňuje mluvčí ČsOL Miloš Borovička.
Kontakt: prehlidka@csol.cz nebo osobně Muzeum čs. legií na náměstí I. P. Pavlova.