Hlavní obsah

České plány s AI: ambasadoři do škol, miliardová gigafactory a jednoduchý zákon

Foto: koláž: Pavel Kasík, Seznam Zprávy, AI vizualizace

Umělá inteligence mění návyky firem, říkají experti.

Česko má po dlouhé době tým, který má na starosti umělou inteligenci (AI). Po měsících, kdy se nedařilo vyjednat podporu a finance, ho na starosti dostal náměstek ministra průmyslu. Jeho hlavní úkol je napsat AI zákon.

Článek

Oslovení zástupci české AI komunity se shodnou: konečně se v našem odvětví, které mnozí označují za hybnou sílu nové průmyslové revoluce, něco děje. Jejich oči teď visí na jménu Jana Kavalírka (TOP 09), nového zmocněnce vlády pro AI, do té doby náměstka ministra průmyslu a obchodu.

Kavalírek je v úřadu několik týdnů, co zatím stihl a co plánuje?

Vznikne v Česku gigafactory?

Na Radě Evropy za Česko navrhl odklad implementace evropských pravidel pro AI do tuzemské legislativy, podle jeho slov potřebujeme čas se pořádně připravit.

V červnu pak představil český zájem o stavbu AI gigafactory, superpočítačového centra vybaveného přibližně 100 tisíci nejpokročilejšími čipy, které mají sloužit k vývoji špičkových modelů umělé inteligence. Pokud by byl projekt úspěšný, dostal by z EU na centrum více než 100 miliard korun.

Kavalírek má obecně s AI velké plány, chtěl by mít Česko v „Top 10“ zemí na světě, které se technologii věnují. „Hlavní úloha státu je vytvořit co nejlepší prostředí pro to, aby se technologie mohla rozvíjet, abychom využili potenciál. Proto zdůrazňujeme, že je potřeba mít ambice,“ vysvětluje pro Seznam Zprávy.

České firmy AI využívají, ukazují data

Vládní zmocněnec chce větší finanční podporu vzdělávání, výzkumu a vývoje umělé inteligence a jejího zavádění do podniků i do státní správy. Konkrétně zmiňuje chatboty, kteří by byli občanům 24 hodin sedm dní v týdnu schopni pomáhat, typicky s úkony, jako je daňové přiznání nebo žádost o dávku. Plánuje také, aby každá škola měla AI ambasadora, který by garantoval kvalitu výuky umělé inteligence.

„AI by postupně mohla být využívaná také pro vyřizování ‚stošestek‘ (žádostí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, typicky podávaných novináři, pozn. red.), vyplňování formulářů nebo připomínkování dokumentů, zkrátka by měla postupně převzít všechny možné druhy administrativních činností byrokratického aparátu,“ doplňuje Kavalírek.

Česko a pravidla pro AI

  • Česko, stejně jako ostatní státy EU, musí dříve nebo později přijmout do svých zákonů AI Act. Jde o celosvětově první komplexní regulaci AI, která například zakazuje systémy pro kreditové hodnocení lidí, rozpoznávání emocí v práci pomocí umělé inteligence a podobně.
  • Implementaci AI Actu dostalo koncem loňského roku na starost Ministerstvo práce a sociálních věcí, v květnu byl pak jmenován zmocněnec pro AI Jan Kavalírek, dosud Kavalírek působil jako náměstek ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN).

Dlouho to přitom vypadalo, že současná vláda v AI nevidí prioritu. Jako nepřítel číslo jedna byl některými označován Zbyněk Stanjura (ODS), jehož Ministerstvo financí dlouho nebylo ochotné poskytnout potřebné prostředky na vytvoření týmu, který by se postaral o přepsání AI Actu do českého zákona. Firmy hrozily odchodem z českého trhu, bály se, že by Česku hodně rychle ujel vlak.

Nakonec se dohoda našla, Kavalírek dostal lidi z resortu průmyslu, konkrétně je jich v týmu 11 a číslo ještě nemá být konečné, a dal se do práce. „Chceme hlavně prostředí a podmínky pro firmy, které se do AI pustí, zjednodušit. To je hlavní mantra, kterou se při psaní zákona řídíme,“ říká Kavalírek a dodává, že první „draft“ zákona by měl být hotový ještě před volbami.

České firmy by vhodné prostředí velmi potřebovaly. Podle dat patří mezi nejaktivnější uživatele umělé inteligence – vyplývá to například z rozsáhlého průzkumu asociace AI Chamber mezi více než 3200 firmami z 11 zemí regionu střední a východní Evropy, který si dal za cíl zmapovat aktuální situaci v adopci AI technologií malými a středními podniky.

Podle průzkumu patří Česko spolu s Estonskem a Slovenskem k regionálním lídrům – 40 % českých firem o sobě prohlašuje, že AI pro rozvoj svého byznysu aktivně používá, 70 % českých firem vnímá umělou inteligenci jako pozitivní nebo přímo nezbytný nástroj pro své podnikání.

Neznalost pravidel neomlouvá

„Náš průzkum ukázal, že české firmy vykazují jednu z nejvyšších úrovní technologické vyspělosti v regionu. Nejenže umělou inteligenci aktivně využívají, ale mají i nejdelší zkušenosti s využíváním těchto technologií – více než polovina českých firem používá AI déle než rok,“ komentuje výsledky průzkumu Tomasz Snażyk, CEO AI Chamber.

Foto: Tomek Kaminski, SZ

Jan Kavalírek se v červnu stal vládním zmocněncem pro umělou inteligenci.

Data se ale nemusí nutně potkávat s praxí. Podle Jiřího Holoubka, člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, se v průzkumu mohou lidově řečeno míchat jablka s hruškami. „Záleží na tom, jestli se jedná o sektor služeb, průmyslové výroby nebo například logistiky. V každé oblasti nacházejí uplatnění jiné algoritmy,“ konstatuje Holoubek.

České firmy jsou na AI podle lidí z komunity v zásadě připravené, upozorňují ale na to, že než Česko svůj AI zákon napíše a schválí, technologie se může výrazně posunout.

„U adopce AI v českých firmách, zejména technologických, nejde jen o používání nových nástrojů. Jde především o změnu způsobu myšlení. AI mění to, jak firmy přistupují k práci, lidem i organizaci času. Největší dopad zatím vidíme v automatizaci osobní agendy, kde se ukazuje, že to, co dřív trvalo hodiny, zvládne AI za minuty,“ sděluje Jiří Paták, spolutvůrce aplikace Patron GO, která nabízí uživatelům profesionální „diagnostiku“ rodinného hospodaření.

„Obecně vidíme, že adopce není úplně malá, ale mohla by být daleko větší. Osobně v tom pozoruju hlavně klasický český postoj ‚počkáme, až se to vyřeší za nás‘,“ říká zase Andrej Hájek, šéf konzultační skupiny Flo, která aktuálně pracuje třeba pro Erste Group, Linet nebo Porsche a Heineken.

Jinými slovy, Česko má v oblasti AI velký potenciál, firmy se jí neštítí a stát se konečně rozhodl, že se nové technologii bude věnovat a připraví AI zákon. Velkým problémem ale může být malé povědomí firem o povinnostech, které ve vztahu k umělé inteligenci budou mít, podle nedávného průzkumu poradenské společnosti Dors & Venabili jich má o AI Actu přehled méně než pětina.

„Vidíme firmy, kde HR používá ChatGPT na životopisy uchazečů, účetní Copilot na reporty klientů a nikdo neřeší bezpečnost těch dat. To je obrovské riziko. Firmy si neuvědomují, že už dnes porušují pravidla, která je mohou stát důvěru, zákazníky i peníze,“ varuje Pavel Kovařík, lektor umělé inteligence pro firmy z Dors & Venabili.

Co na to Karel Havlíček?

Souhlasí s ním také Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence. Podle něj bude rovněž důležité, aby nový český AI tým vydržel i po volbách. V průzkumech se na čelní pozici drží dlouhodobě hnutí ANO, které by po říjnových volbách mohlo sestavit vládu. Andrej Babiš a Karel Havlíček letos v dubnu pro Seznam Zprávy představili svůj plán, jak by mohli v případě vítězství postupovat.

„Jestli chcete udělat změny, tak je musíte udělat v prvním roce a já dokonce tvrdím, že v prvním půlroce. Musíme být připravení jednat rychle. Žádné kafe, žádných sto dní hájení,“ nastínil plánované tempo Havlíček.

Škrtat chtějí některá ministerstva, ale také Digitální a informační agenturu nebo tým Otakara Foltýna, vládního koordinátora strategické komunikace. Otázka je tedy na místě – vydrží po volbách i Jan Kavalírek, člen Top 09? „Máme to dobře rozjeté. Byla by škoda, kdyby někdo po volbách přišel a rozbil strukturu, kterou teď budujeme,“ říká Kavalírek.

Havlíček, místopředseda ANO, se o AI historicky zajímá, v roce 2019 to byl on, kdo prezentoval první Národní strategii umělé inteligence, kterou Fialova vláda následně aktualizovala. Na otázku redakce, zda by Kavalírka vyměnil za jiného kandidáta podle svého výběru, Havlíček odpověděl, že nechce personifikovat. Tým jako takový by ale nechal pracovat.

„Proti AI týmu nemám vůbec nic, vláda konečně vytvořila nějakého gesčního nositele a podle mě správně na Ministerstvu průmyslu, jinde to být ani nemá. Musíme hlavně vytvořit systém podpory výzkumu podpory AI, to je kardinální průšvih této vlády, že nemá v konsorciálních projektech žádný s umělou inteligencí,“ uzavírá Havlíček.

Doporučované